EKONOMIKA

Trable Sberbank i jejích klientů: Co se stalo a co teď dělat?

EU včera nechala zmrazit tři evropské divize ruské banky Sberbank, ovládané ruským ministerstvem financí. Zmrazení se týká rakouské Sberbank Europe, pod niž spadá i česká Sberbank CZ, a také dvou jejích divizí, slovinské a chorvatské. Znamená to například, že klienti uvedených bank nemohou vybírat své vklady.

Lukáš Kovanda

Banka Sberbank CZ se zřejmě připravuje na odchod z České republiky. Sankce, které vůči jejímu většinovému majiteli, bankovnímu domu Sberbank, zavedli západní spojenci v čele s USA již v končícím týdnu, prakticky likvidačním způsobem dopadá na její obchodní aktivity i v ČR. Navíc prudce ztrácí důvěru veřejnosti, české i zahraniční, která vnímá včerejší dojednání dalšího sankčního balíku Západu. Ten má potenciál přivodit krach rublu, rozvrátit celý ruský finanční systém, a tedy i vést ke kolapsu právě bankovního domu Sberbank.

Nelze tak rozhodně vyloučit, že Sberbank se bude snažit rychle vyklízet pozice, které v zahraničí skrze své dceřiné společnosti má. O tom, že Sberbank CZ chystá ochod z Česka, může svědčit to, že právě nyní, ve vypjaté situace, když mimořádně uzavírá své pobočky v ČR, citelně omezila svoji komunikaci s veřejností.

Česká národní banka zahájila proces odebírání licence bance Sberbank CZ. Pozbytím licence se Sberbank CZ stane akciovou společností. Nebude tedy bankou. Pokud nebude bankou, nesmí tedy už přijímat vklady, ani poskytovat jakékoli úvěry, včetně hypoték.

Vzniklá akciová společnost, tedy bývalá banka Sberbank CZ, bude moci provádět jen činnosti nezbytné pro vypořádání pohledávek a závazků. Vzhledem k tomu, že tato vzniklá akciová společnost pozbyla oprávnění k provozování živnosti, musí dojít k jejímu zrušení, tedy k její likvidaci.

Co teď bude s klienty Sberbank CZ? A jejich vklady? A hypotékami?

Klienti Sberbank CZ by si měli své úspory z této banky co nejrychleji převést do jiné banky, případně přeměnit v hotovost, bude-li to možné. Do částky odpovídající 100 tisícům eur jsou úspory ze zákona omezeny, takže o ně klienti za žádných okolností nepřijdou. Málo pravděpodobné je, že by o své úspory přišli, i pokud tuto částku přesahují. Obezřetnost je ale rozhodně na místě.

Likvidace představuje vypořádání majetkových poměrů rušeného subjektu. V případě Sberbank CZ ji provede likvidátor jmenovaný soudem na návrh České národní banky. Rozhodne o ní taktéž soud.
Klienti Sberbank CZ z řad střadatelů mají své vklady pojištěny do výše 100 tisíc eur ze zákona. Pokud má jedna osoba u Sberbank CZ více účtů, zůstatky na nich se sčítají a teprve výsledná suma se porovná s částkou 100 tisíc eur. Pokud jí nedosahuje nebo se jí právě rovná, dostane klient ze zákona všechny své peníze zpět, skrze fond pojištění vkladů Garančního systému finančního trhu.

Pokud má ovšem u Sberbank CZ celkově více než ekvivalent 100 tisíc eur, tedy v korunách více než 2,5 milionu korun dle dnešního kursu, stává se tato částka – částka přesahující 2,5 milionu korun – předmětem likvidace, tedy předmětem zmíněného vypořádání pohledávek a závazků.

Proto také by měli všichni ti, kteří si u Sberbank CZ brali úvěr, třeba i v podobě hypotéky, tento úvěr dále splácet jako doposud. Z jejich splátek budou totiž třeba také uspokojování věřitelé banky, tedy střadatelé s úsporami přes 2,5 milionu korun.

Pochopitelně, pokud dlužník má splácet svoji hypotéku u Sberbank CZ dalších 25 let, těžko ji celou dobu bude splácet likvidující se akciové společnosti. Musí si tedy hypotéku převést k bance jiné, tedy ji refinancovat.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Zmrazení Sberbanku (nebo Sberbanky? nevím, jak se to správně skloňuje) je docela problém. Sice u něj nemám účet, ani moje firma, ale znám dost lidí, kteří byli jejich klienty. Já jsem to ostatně svého času také zvažoval, protože nabízeli v některých ohledech nejlepší podmínky na trhu. Drobní klienti by sice měli dostat své peníze zpátky, ale co třeba kraj Vysočina, který tam má přes dvě miliardy? To už zabolí. Myslel jsem, že se garance vkladů na sto tisíc euro týkají jenom fyzických osob. Ale pokud se to vztahuje i na právnické osoby , jakými jsou kraje nebo obce, tak snad všechno nakonec dopadne dobře.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Nechci vyznít necitelně, ale není mi lidí, kteří teď mají kvůli Sberbanku problémy, vůbec líto. Dobře totiž věděli, že je to jeden z nástrojů Putlerovy moci. A i kdyby se tahle banka tvářila u nás sebe líp, tak pořád platí: navrch huj, vespod fuj. Samozřejmě nepřeji obyčejným lidem, aby o svoje úspory přišli, takový zlomyslnost je totiž naší vyspělé civilizaci cizí, ale doufám, že to pro ně bude ponaučením, aby čertu nepodávali prst. To, že měl kraj Vysočina účet zrovna u putinovské banky, mě nepřekvapuje. Vládnou tam přeci sociální pseudodemokraté, kteří se Kremlu vždycky skrytě lísali. Tedy kromě statečného Hamáčka, který rozkryl rudé spiknutí.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se smutný

To musí být velká rána pro lidi, kteří v té bance měli své peníze. Třeba rodiny s dětmi. Co si teď mají počít a za co nakoupí. Nedočetla jsem se, jestli třeba mohou používat platební kartu. Myslím, že nedávno byly nějaké potíže s platebními kartami v Kanadě a Kanaďané byli naprosto zoufalí. Jdete si kopit chléb, a nemáte ani na housku. Věřím, že to náš stát takhle nenechá a lidem pomůže. Když sleduji brífinky pana premiéra, vzbuzuje ve mně důvěru a zdá se mi, že ví, co dělá. Má také moc hezké brýle.