EKONOMIKA

Třetina Čechů přes zimu nejspíš zmrzne. Až 28% jich nejspíš nebude mít na zálohy na energie

Až 28 procent českých domácností zasažených ukončením činnosti některého z dodavatelů energií nemusí mít na nové zálohy dostatek peněz. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research, který zmapoval situaci odběratelů po ukončení činnosti některých dodavatelů energií.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

Podle průzkumu jsou k novým zálohám pesimističtější ženy, 27 procent z nich uvádí, že dostatek peněz spíš nemá, a 11 procent, že rozhodně nemá. Zvýšené výdaje pokryje 55 procent bývalých klientů končících dodavatelů ze svých úspor a 23 procent na ně ušetří v jiné části domácích rozpočtů. Nicméně 18 procent nedokázalo odpovědět na otázku, z čeho nové zálohy zaplatí. Problém může být ještě výraznější zejména mezi lidmi se základním vzděláním a vyučenými – z nich to neví 30 procent.

Ze vzniklé situace dotčené domácnosti viní zejména poskytovatele, kteří ukončili provoz, situaci chápou jako selhání soukromých společností, příčinou je podle nich ale i politika EU. Myslí si to 44 a 43 procent z nich. Mnozí viní i zanedbání ochrany spotřebitele státem, a to 38 procent dotázaných, a politiku zemí produkujících plyn (28 procent). Podle 23 procent respondentů je jednou z příčin riskování samotných odběratelů, když si vybrali levné dodavatele.

Vláda v reakci na vzniklou situaci schválila na listopad a prosinec snížení DPH u energií na nulu. O tomto opatření slyšelo 65 procent respondentů a 67 procent s ním souhlasí, 63 procent souhlasí i s návrhem zavést nulovou daň z přidané hodnoty na energie na celý příští rok. Se snížením daně souhlasí častěji ženy než muži.

V době dotazování mělo 72 procent dotázaných zasažených klientů uzavřenou smlouvu s novým dodavatelem a 23 procent zůstávalo v režimu DPI. Vynucený odchod od původního dodavatele pro ně každopádně znamenal zvýšení záloh za energie. Podle deklarovaných částek narostly měsíční platby za elektřinu v průměru z 1590 na 2695 Kč a za plyn z 1565 na 3705 Kč. "K výraznějšímu nárůstu měsíčních záloh došlo u odběratelů plynu, kde třetina zasažených domácností má nově zálohy vyšší než 4000 korun. Před nastalou krizí takovou částku za plyn měsíčně platily pouze jednotky procent dotčených domácností," řekl analytik NMS Market Research Vít Pavliš.

Sběr dat pro průzkum se uskutečnil od 5. do 14. listopadu v prostředí Českého národního panelu. Průzkumu se zúčastnilo 1228 osob, reprezentativní vzorek on-line populace České republiky ve věku nad 18 let, z nichž 166 bylo bývalými klienty zkrachovalých dodavatelů energií.

ČTK | byznysvcesku.cz

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Růst cen energií je celoevropskou záležitostí, nejsme v tom sami. Jsou to věci, na které asi nemáme větší vliv. Podle mě je snížení DPH dobrým krokem, ale mělo by být dlouhodobější, dokud nedojde k uklidnění situace. Zdražování energií bude mít, bohužel, dopad na řadu dětí z chudších rodin. Zde by měl stát určitě zasáhnout a pomoci.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Pykáme za to, že jsme u nás sto let za opicemi. Kdybychom dávno přešli na zelené zdroje, nemuseli bychom nyní řešit růst cen energií, který je následkem zvyšování cen fosilních paliv. Pokud se nehledají alternativy, může se stát, že žádné alternativy nakonec nezbydou. Proto se musíme zbavit zastaralých vzorců myšlení a chování a změnit celkový pohled. Prostě přistupovat k realitě holisticky. Jestli k tomu nedojde, tak se obávám, že současný vývoj bude mít neblahý ekologický dopad. Bezohlední lidé na vesnici se budou snažit šetřit a začnou zase topit starými holínkami.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Vůbec netuším, jak to zvládneme. Všechno je pořád dražší. Bez šampaňského se člověk obejde, ale bez proudu těžko. Chovala jsem se tržně a měla elektriku od Bohemia Energy, a teď slyším, že si za to můžu sama. Kdyby nebyla zakázaná dětská práce, už dávno bych poslala nejstaršího syna někam do továrny. Nezbyde nic jiného, než aby začal pracovat taky můj přítel.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tady vidíte, kam to ten slavnej kapitalismus dotáhl! Kdyby se neprivatizovaly elektrárny a plynárny, tak by stát mohl určovat prodejní ceny. Žádné snížení DPH to nevytrhne. Klíčový odvětví je třeba zase znárodnit, jinak s námi budou koncerny mávat, jak budou chtít.