Trh práce

EKONOMIKA

Eset v Česku do rozšiřování vývojových center investuje 200 milionů Kč

Bezpečnostní firma Eset investuje do rozšíření svých vývojových center v České republice 8,3 milionu eur, tedy zhruba 204 milionů korun. Investice budou směřovat zejména do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro nové zaměstnance, jejichž počet se má v Česku v letošním a příštím roce zdvojnásobit.

EKONOMIKA

Kvůli konci náborů na Ukrajině hrozí nedostatek pracovníků

Kvůli zastaveným náborům na Ukrajině a v Bělorusku nebudou firmy schopné obsadit řadu kvalifikovaných pozic v průmyslové výrobě, automobilové výrobě, logistice a stavebnictví.

EKONOMIKA

Tři čtvrtiny lidí jsou v práci spokojeni, ale většina zvažuje změnu

Tři čtvrtiny pracovníků jsou v práci spokojeni, přesto více než polovina zvažuje změnu. Nejspokojenější zaměstnanci jsou v IT a podnikových službách. Mají práci, která je baví, a pracují v přátelském kolektivu.

EKONOMIKA

Průzkum: Tři čtvrtiny lidí jsou v práci spokojeni, ale většina zvažuje změnu

Tři čtvrtiny pracovníků jsou v práci spokojeni, přesto více než polovina zvažuje změnu. Nejspokojenější zaměstnanci jsou v IT a podnikových službách. Mají práci, která je baví, a pracují v přátelském kolektivu. Menší spokojenost vládne ve výrobě, kde si lidé často stěžují na nedostatečné finanční ohodnocení, a v obchodu a marketingu, kde pracovníci často cítí únavu a stres. Vyplývá to z únorového průzkumu zaměstnaneckých preferencí, který uskutečnila personální agentura Grafton Recruitment mezi 1500 respondentů.

EKONOMIKA

Čechům se už nechce pracovat? Dva roky trvající pandemie koronaviru výrazně změnila trh práce

Je to dáno hlavně home office, tedy prací na dálku z domova. Personalisté hlásí, že lidé zpomalili a nechtějí docházet do práce tak často jako dřív. Opačným pólem jsou zaměstnanci, kteří nezvládají organizaci vlastního času, a ti potřebují chodit do práce, aby měli řád.

EKONOMIKA

Propuštění hrozí stovkám tisíc Čechů: Putin bude rubly žádat asi i za obilniny a další komodity

Ruský prezident Vladimir Putin stupňuje svoji hru vabank vůči Evropské unii a obecně Západu. Pravděpodobně totiž rozšíří okruh zboží, které Rusko bude ochotno „nepřátelským zemím“, včetně Česka, prodávat pouze za rubly.

EKONOMIKA

Gastronomové mají zájem o Ukrajince, problém je s administrativou

Gastronomové mají podle Asociace restauratérů APRON zájem o pracovníky z Ukrajiny. Potíž je ve zdlouhavém a náročném administrativním procesu, který bude odrazovat především malé a střední firmy, aby Ukrajince zaměstnaly legálně.

EKONOMIKA

Hledáme Mongoly: Z českých firem odešlo asi 15 procent ukrajinských pracovníků

Část jich bude možné nahradit uprchlíky, další zaměstnance bude třeba získat z jiných zemích jako je Moldavsko, Mongolsko nebo Kazachstán.

EKONOMIKA

Kvůli krizi na Ukrajině zatím větší výpadek pracovníků nesledujeme

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) kvůli napjaté situaci na ukrajinsko-ruských hranicích zatím větší výpadek pracovníků z Ukrajiny nesleduje. Mnozí z nich ale avizovali, že se v případě války budou chtít vrátit do vlasti.

EKONOMIKA

Zájem o služby tzv. headhunterů roste, loňský rok měli rekordní

Zájem firem o služby takzvaných headhunterů, tedy hledačů manažerů, roste. Loňský rok byl rekordní, proti tomu předcovidovému šlo o padesátiprocentní nárůst poptávky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálně-poradenskými firmami. Nejčastěji headhuntery společnosti využívají pro hledání lidí do středního a vyššího managementu.

EKONOMIKA

Konflikt na Ukrajině by zhoršil nedostatek stavebních dělníků

Hlavním problémem českého stavebnictví zůstává nedostatek pracovních sil. Situace na ukrajinsko-ruské hranici může nedostatek nenahraditelných zahraničních dělníků prohloubit.

EKONOMIKA

Křeček: Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně

„V loňském roce bylo dokončeno 34 641 bytů, což bylo o 229 více než o rok dříve. Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36 406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Nezaměstnanost v lednu podle odhadů sezónně stoupla na 3,7 procenta

Nezaměstnanost v lednu stoupla na 3,7 procenta z prosincových 3,5 procenta, vyplývá z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. V lednu nezaměstnanost zpravidla roste kvůli zimnímu počasí, které brání sezonním pracím.

EKONOMIKA

Lidi nechodí, nejezdí; číšníci dříve pivo roznášeli, dnes jej rozvážejí

Strach z inflace je podle Českého statistického úřadu momentálně mezi Čechy největší v historii měření. Na vlastní kůži to pociťují třeba hostinští nebo taxikáři. Lidé totiž omezují zbytné výdaje, neboť se bojí, že by třeba kvůli růstu cen energií nemuseli „vyjít“. Firmy jsou zase rády, že šetří za novoroční večírky – a ještě přitom mají po ruce zdůvodnění: omikron.

EKONOMIKA

Dotační premianti. Nejvíce z Antiviru dostaly automobilka, firma s e-shopy a kasino

Největším příjemcem peněz z programu Antivirus byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,33 miliardy korun. Druhou nejvyšší podporu získala společnost HP TRONIC Zlín, pod kterou spadá Datart či některé e-shopy s elektronikou a spotřebiči. Z veřejných peněz na výdělky dostala 252,8 milionu korun.

EKONOMIKA

Už jsme si zvykli: Dvě třetiny lidí chtějí kombinaci práce z domova a z pracoviště

Většina lidí doufá, že i po odeznění pandemických omezení budou moci ve větší míře pracovat z domova. Téměř dvě třetiny zaměstnanců chtějí kombinaci práce z domova a na pracovišti. Úplný přesun na takzvaný home office ale mnoho lidí neláká, uvítala by jej desetina zaměstnanců.

EKONOMIKA

Méně než inflace: České firmy plánují letos zvyšování mezd, ale ne více než o pět procent

České firmy plánují letos zvyšování mezd, ovšem ne více než o pět procent. Vyšší mzdu mohou v roce 2022 získat zaměstnanci na pozicích finančních kontrolorů a analytiků, odborníci na e-commerce, obchodníci s rychloobrátkovým zbožím a technikou, zaměstnanci v maloobchodních řetězcích a ve stavebnictví nebo vysoce specializovaní pracovníci ve farmacii či výrobě.

EKONOMIKA

Částečně pracovat z domova umožňovaly loni tři pětiny podniků. Zůstane to už tak i po pandemii?

Více umožňovaly práci z domova velké podniky, mezi malými podniky tuto možnost nabízela asi polovina. Mezi obory jsou velké rozdíly, nejčastěji nechávali své zaměstnance na home office firmy, které působí v informačních technologiích.

EKONOMIKA

Obědová menu zdražila v uplynulé době o 50 %, v krajích víc než v Praze. Hrozí krach 15 % restaurací

Ještě před necelými deseti lety se obědové menu všude v republice, i v Praze, vešlo pod stovku. V roce 2013 vyšlo v Praze obědové měnu průměrně na 98 korun. V krajských městech stálo v té době menu vesměs méně než 90 korun. Celorepublikově tak menu stálo průměrně ani ne 85 korun.

EKONOMIKA

Vláda chce otevřít pracovní trh zahraničním pracovníkům. Co na to odbory?

Vláda se bude v následujících měsících snažit otevřít tuzemský pracovní trh zahraničním pracovníkům, aby tuzemské firmy mohly získat lidi v nedostatkových profesích. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

EKONOMIKA

Křeček: Stavebnictví potřebuje zahraniční pracovníky. Jinak budou trable oboru pokračovat

„Drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků prodražují budování staveb. Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání

Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří, v tomto měsíci až desetiprocentní, způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně.

EKONOMIKA

O kolik si polepšíte? Minimální mzda se zvedá o 1000 Kč na 16.200 Kč, s ní rostou i zaručené mzdy

Minimální mzda se ode dneška zvyšuje o tisíc korun na 16.200 korun, tedy téměř o sedm procent. Současně se zvedá i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce.

EKONOMIKA

Problémy českých stavitelů: Menší možná budou muset odložit nebo prodat své projekty

Menší stavitelé možná budou muset příští rok odložit nebo prodat své projekty kvůli vyšším cenám práce a stavebnin. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM). Situaci v oboru bude podle svazu výrazně ovlivňovat i zdražování dopravy, zvyšování úrokových sazeb, inflace a ceny emisních povolenek.

EKONOMIKA

EK chce posílit práva řidičů a kurýrů on-line firem, ty varují před ztrátou míst

Řidiči a kurýři pracující pro internetové firmy, jako je například Uber či Deliveroo, by v zemích Evropské unie mohli v budoucnu získat stejná práva jako ostatní zaměstnanci.

EKONOMIKA

Něco je špatně. Nezaměstnaných je méně něž volných pracovních pozic

„Na trhu práce je nedostatek pracovních sil, což vytváří tlak na růst mezd. Přetrvávání této situace může likvidovat firmy s nízkou přidanou hodnotou, které si nebudou moci dovolit slušně odměňovat své zaměstnance,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Pracovní místa v ohrožení. Přechod k elektroautům v EU ohrožuje statisíce míst ve výrobě součástek

Přechod od automobilů se spalovacími motory k elektromobilům by v Evropské unii mohl vést k zániku zhruba půl milionu pracovních míst ve výrobě automobilových součástek. Tuto ztrátu by však téměř z poloviny mohl vykompenzovat vznik nových pracovních příležitostí v produkci součástek pro elektromobily.

EKONOMIKA

Inflace Čechům požírá mzdu, příští rok tak bude nejhůře za skoro deset let

Vývoj průměrné mzdy v ČR v letošním třetím čtvrtletí potvrzuje, že Češi si musejí „nechat zajít chuť“ na rapidní nárůst reálných výdělků v pásmu tří až více než šesti procent, na nějž byli čtvrtletí co čtvrtletí zvyklí před pandemií.

EKONOMIKA

Průměrná mzda podle odhadů ve 3. čtvrtletí stoupla o pět až šest procent, reálný růst ale zřejmě končí

Růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí zpomalil, nebyl totiž jako v předchozím čtvrtletí ovlivněn nízkou srovnávací základnou loňského roku a mimořádnými odměnami zdravotníků. Analytici, které ČTK oslovila, tak čekají za třetí čtvrtletí růst průměrné mzdy mezi pěti až šesti procenty. Po zohlednění inflace by ale měly výdělky stoupnout o zhruba jedno až dvě procenta. Od čtvrtého čtvrtletí ale podle ekonomů již kvůli rostoucí inflaci mzdy reálně budou klesat.