EKONOMIKA

Trump junior se svými společníky spouští zpravodajskou mobilní aplikaci

Syn bývalého prezidenta Spojených států Donald Trump mladší spouští s dalšími společníky zpravodajskou aplikaci nazvanou MxM News, která bude pro uživatele vybírat a shromažďovat zprávy z různých zdrojů. Chce tak soupeřit například s široce používanými aplikacemi Apple News a Google News.

Trump mladší chce vyplnit mezeru na americkém mediálním trhu, která vznikla v důsledku klesající popularity dříve velmi rozšířeného konzervativního agregátoru zpráv Drudge Report.

Podle mluvčího projektu bude v MxM News vybírat zprávy od různých vydavatelů napříč ideologickým spektrem asi osm zaměstnanců. Zatím přitom není v plánu, že by platforma sama zpravodajství vytvářela a najímala vlastní novináře.

Trump mladší společně s bývalým mluvčím exprezidenta Trumpa Taylorem Budowichem chtějí aplikací bojovat proti údajnému potlačování konzervativních hlasů v nejrozšířenějších zpravodajských aplikacích. "Když cestuji po naší zemi, tak více než cokoliv slýchám od lidí stížnosti na to, že nevědí, jakým mediálním zdrojům, novinářům, či zprávám mohou ve skutečnosti věřit," uvedl v prohlášení Trump mladší, jehož otec v úřadu opakovaně útočil na zavedená média a často je označoval za "nepřátele lidu".

Aplikace bude nejprve nabízena zadarmo a její autoři se chtějí v prvních fázích soustředit především na budování komunity uživatelů. K tomu hodlají využívat zejména jméno a mediální dosah Trumpova nejstaršího syna. Ačkoliv zní motto projektu "zprávy středního proudu bez zaujatosti středního proudu", autoři aplikace předpokládají, že platformu začnou využívat zejména voliči s pravicovými názory.

Exprezident Trump a jeho okolí dlouhodobě útočí na velké technologické firmy, které podle nich ovládají mediální prostor na internetu a sociálních sítích a umlčují v něm konzervativní hlasy. Technologické společnosti tvrdí, že některé výroky exprezidenta a jeho blízkých mažou nebo doplňují vysvětlivkami, protože jsou zavádějící či lživé.

Trump přišel o své účty na facebooku a twitteru po útoku jeho příznivců na budovu Kongresu z ledna loňského roku, podle platforem totiž šířil dezinformace a vyzýval k násilí. Exprezident mimo jiné stále bez důkazů tvrdí, že prezidentské volby z roku 2020 provázely podvody a že je současná hlava státu Joe Biden vyhrál neprávem. To se mu však nikdy nepodařilo prokázat u soudu a jeho tvrzení odmítli i volební činitelé z jednotlivých států a někteří představitelé jeho vlastní administrativy.

Exprezident a jeho okolí se snaží proniknout na internetový mediální trh i s dalšími aplikacemi, na Trumpa napojená firma Digital World Acquisition například před měsícem spustila sociální síť Truth Social, jejímž cílem je podle Trumpa "postavit se tyranii velkých technologických společností". Jde o velmi věrnou kopii twitteru, která je nyní dostupná pouze přes aplikaci na zařízeních firmy Apple.

Spuštění aplikace Truth Social provázely technické potíže, protože zájem o ni byl v prvních dnech obrovský. Řadě uživatelů se objevila zpráva, že musejí počkat na registraci v pořadníku společně s desítkami tisíc dalších lidí, v němž někteří zůstali i několik týdnů. Mnozí tak ztratili zájem.

Média rovněž upozornila, že exprezident Trump sám na sociální síti dosud zveřejnil jen jeden příspěvek, a to v den spuštění aplikace. Od té doby se od něj žádný nový vzkaz neobjevil.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se v pohodě

De facto monopol liberální levice v médiích a univerzitním světě je známá věc, takže každý pokus nabídnout alternativu se počítá. Jestli je Trump junior tím pravým, těžko odsud říci. Málokdo ho asi zná. To syn současného prezidenta Bidena se “proslavil“ přece jen víc. Každopádně se mně líbí ten model “pouhého“ výběru a kompilace z cizích zpráv. To totiž obvykle úplně stačí. Samotné původními autory nezamýšlené a takto nově sestavené souvislosti v proudu víceméně jednobarevné masáže vytváří i pro průměrně bystrého čtenáře až neuvěřitelně třaskavé závěry a to bez jediného vlastního komentáře. Rád se podívám.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Upřímně řečeno pochybuji, že finta s použitím syna zůstane ve slušné společnosti přehlédnuta. Náš vlastní, tuzemský oligarcha se přece podobných podpásovek vůči vlastní rodině dopouštěl také a opakovaně. Kdokoli by byl ještě snad do poslední chvíle ochoten brát Trumpa vážně, musel nutně procitnout po pochodu na Kapitol a jeho následném vyrabování Trumpovými příznivci. Zde byla překročena červená čára a Trump se tak posunul někam téměř na roveň Putina. Doufám, že nová administrativa na něj co nevidět najde něco, za co bude trestně odpovědný a tím se ho demokratická Amerika a celý západní svět zbaví snad již definitivně.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se překvapený

Pan Trump na mě vždy působil dojmem poněkud svérázného člověka. Nebyl mně vysloveně nesympatický, ale při vší úctě hodil by se mně tak někam na traktor nebo na lešení. To není nic proti lidem v manuálních profesích, ale přece jenom od čelného představitele světové velmoci bych čekala více jisté úrovně, řekněme. Asi proto ho ti prostí lidé také volili. Jestli si teď bude vydávat nějaká svá vlastní média, tak nevím, jestli to je správné. U nás to dělá pan Babiš a nedělá to úplně dobrotu, co tak sleduji. Bývá zvykem v těch kulturně a civilizačně vyspělých zemích to dělat spíše přes nějaké nadace nebo fondy, aby to nebylo tak okaté. Opravdu v tomto ohledu nepůsobí moc šikovně. Třeba by mu to mohl někdo poradit? A nebo myslel, že to spraví právě využití zatím snad čistého štítu pana syna?