Turecko

EKONOMIKA

Někteří obchodníci v Turecku reagují na růst cen chudšími verzemi místních jídel

Někteří prodejci rychlého občerstvení v Turecku začali nabízet chudší verze místních tradičních jídel, například placky gözleme obvykle plněné sýrem či mletým masem bez náplně, zákusek baklava bez oříšků či kebabové rolky bez masa. Reagují tak na výrazný růst cen, s nímž se Turecko potýká už několik měsíců.

POLITIKA

Nejproblematičtější člen NATO se sblížil s Ruskem. Může mít jejich „přátelství“ dlouhého trvání?

Ze 30 členů NATO nezpůsobil Severoatlantické alianci v poslední době žádný stát více problémů než Turecko. Země s druhou největší stálou armádou v NATO se navíc nachází v centru strategicky významného regionu, což z něj činí nepostradatelného spojence.

EKONOMIKA

Pláničkova metoda? Turecký farmář pouští kravám do brýlí zelené pastviny, aby dojily více mléka

Turecký farmář zkouší pomocí virtuální reality přimět své krávy, aby dojily více mléka. Speciálními brýlemi jim promítá zelené pastviny, když jsou v kravíně. A zdá se, že experiment funguje, napsala agentura DPA. U dvou krav ze svého stáda, na nichž farmář Izzet Koçak virtuální brýle zkouší, nadojí nyní denně o pět litrů více.

EKONOMIKA

S inflací jsou na tom jinde ještě hůř: Její míra v Turecku vystoupila nad 36 procent

Meziroční míra inflace v Turecku v prosinci vystoupila na 36,08 procenta z listopadové hodnoty 21,31 procenta. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Výsledek citelně překonal očekávání. Inflace je tak nyní nejvýše za téměř 20 let a jde ruku v ruce s propadem kurzu turecké liry.