Uhlí

EKONOMIKA

Ministerstvo zmírnilo podmínky ochrany ložisek uhlí na Karvinsku a Frenštátsku

Ministerstvo životního prostředí v souvislosti s postupným útlumem hornické činnosti zmírnilo podmínky ochrany ložisek černého uhlí na vymezeném území na Karvinsku a v oblasti okolo Frenštátu pod Radhoštěm. Povolování staveb tam tak bude jednodušší a rychlejší. ČTK to řekla Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti.

EKONOMIKA

Embargo na dovoz uhlí z Ruska českou ekonomiku nepoškodí

Rusko představuje čtvrtého největšího dovozce černého uhlí do České republiky. Po Polsku, USA a Kanadě. Loni Česko z Ruské federace dovezlo přes 300 tisíc tun černého uhlí.

EKONOMIKA

Dopady dohody: Akcie majitele dolu Turów se včera staly největším propadákem varšavské burzy

Majitel dolu Turów, polský podnik PGE, se včera stal největším propadákem varšavské burzy. Akcie podniku, v němž přes 57 procent drží polský stát, se propadly o 5,1 procenta. Tedy nejvíce ze všech titulů, jež jsou zahrnuty do hlavního indexu varšavské burzy, WIG 20. Jedná se o největší propad PGE od loňského listopadu.

EKONOMIKA

Do Česka v sobotu poprvé připlula loď naložená uhlím, dosud ho vozily z přístavu vlaky

Dosud uhlí z přístavu v nizozemském Rotterdamu vozily vlaky. ČD Cargo zkouší kvůli plánovaným výlukám alternativní trasy. Černé uhlí pomáhá Ostravsku, kde je ho kvůli útlumu těžby nedostatek. Tamní hutě jsou na uhlí závislé a musí ho dovážet.