Ukrajina

EKONOMIKA

Na Ukrajině na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s odkazem na údaje, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, píše německý týdeník Der Spiegel. Ukrajina hraje klíčovou roli pro světové zásobování potravinami.

EKONOMIKA

Na rozšíření bydlení pro uprchlíky obce k dnešku požádaly o 110,6 mil. Kč

V programu na rozšíření bydlení pro ukrajinské uprchlíky ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) k dnešku od obcí eviduje 62 podaných žádostí o dotace za 110,6 milionu korun. Dalších 67 žádostí mají zájemci z řad obcí, krajů a jejich organizací rozpracovaných.

EKONOMIKA

Putin letos očekává rekordní sklizeň pšenice a oznámil nárůst vývozu

Vladimir Putin letos očekává rekordní sklizeň pšenice a oznámil také nárůst jejího vývozu. Podle agentury DPA to ruský prezident uvedl na zasedání vlády, kde krok představil jako ruský příspěvek k řešení problémů s celosvětovým zásobováním potravinami.

EKONOMIKA

Kybernetická válka mezi Ukrajinou a Ruskem

V době před ruskou invazí na Ukrajinu varovaly západní zpravodajské služby před možnými kybernetickými útoky, které by se mohly rozšířit i mimo cílovou zemi a způsobit „přesahové“ škody na globálních počítačových sítích.

EKONOMIKA

Válka dělá jednu z nejbohatších zemí světa ještě bohatší

Když letadla nad Dauhá začínají klesat, mohou cestující shora vidět zbrusu nový stadion s kapacitou 80.000 míst, který bude v prosinci hostit finále mistrovství světa ve fotbale. Mohou si ale také všimnout dalšího nápadného obrazu - tankerů, které se řadí v Perském zálivu, aby naložily superchlazený zemní plyn, píše agentura Bloomberg.

EKONOMIKA

Pro exportéry je nyní největším problémem, zda bude z čeho vyrábět

Pro české exportéry není podle jejich asociace nyní problém nedostatek zakázek, hlavní důležitost nemají ani dlouhodobě chybějící pracovníci, ale otázka, zda bude z čeho vyrábět. Například vývoz automobilů zaznamenal v únoru výrazný propad a situace se může zhoršit, pokud Rusko omezí nebo zastaví dodávky důležitých surovin a dílů. Mohlo by také zničit nebo připojit k sobě významné dodavatele pro Českou republiku na Ukrajině. ČTK to dnes sdělil místopředseda Asociace exportérů ČR Otto Daněk.

EKONOMIKA

Kvůli konci náborů na Ukrajině hrozí nedostatek pracovníků

Kvůli zastaveným náborům na Ukrajině a v Bělorusku nebudou firmy schopné obsadit řadu kvalifikovaných pozic v průmyslové výrobě, automobilové výrobě, logistice a stavebnictví.

EKONOMIKA

Automobily v Česku zdraží o dalších minimálně 15 procent, nejen kvůli chybějícím kabelům z Ukrajiny

V pandemii fabriky na auta zavřely, případně omezily výrobu. Přišel čipový hladomor. Nyní zase kvůli válce na Ukrajině nejsou kabelové svazky. Autoprůmysl čelí „kabelovému hladomoru“.

EKONOMIKA

Čechům se už nechce pracovat? Dva roky trvající pandemie koronaviru výrazně změnila trh práce

Je to dáno hlavně home office, tedy prací na dálku z domova. Personalisté hlásí, že lidé zpomalili a nechtějí docházet do práce tak často jako dřív. Opačným pólem jsou zaměstnanci, kteří nezvládají organizaci vlastního času, a ti potřebují chodit do práce, aby měli řád.

EKONOMIKA

Válka na Ukrajině zřejmě povede k dalšímu zdražování aut

Globální automobilový průmysl se již déle než rok potýká s katastrofálním nedostatkem čipů a dalších důležitých součástek, což omezuje výrobu, zpomaluje dodávky a zvyšuje ceny nových i ojetých aut do té míry, že se pro miliony spotřebitelů stávají nedosažitelnými.

EKONOMIKA

Ukrajinští uprchlíci si v Česku založili 70.000 bankovních účtů

Uprchlíci z Ukrajiny si v Česku založili přibližně 70.000 bankovních účtů a další rychle přibývají. Přímo v asistenčních centrech vzniká víc než tisícovka nových smluv denně. ČTK to dnes řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Banky tak podle něj pomáhají přetíženým úřadům práce.

EKONOMIKA

ČR by měla omezit vývoz pšenice, jinak chléb může stát i 60 Kč

Česká republika by měla omezit vývoz pšenice, její cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná. Běžný chléb by tak letos mohl stát i 60 korun. Svaz pekařů a cukrářů to dnes uvedl v tiskové zprávě.

EKONOMIKA

Dvě a půl miliardy. Budou stačit na ubytování uprchlíků?

Vláda dnes projedná příspěvek lidem v ČR na ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Příspěvky by podle návrhu příslušného opatření měly být vypláceny zhruba od poloviny dubna, a to za období už od začátku března. Zatím má platit, že jejich vyplácení skončí ke konci června.

EKONOMIKA

Ukrajina představila ekonomická opatření proti dopadům války na podniky

Ukrajinský parlament schválil opatření, která mají pomoci tamním podnikům během války s Ruskem. Zahrnují i snížení daní na jednotnou sazbu dvě procenta, informoval dnes ukrajinský premiér Denis Šmygal. Vláda též bude financovat program půjček pro zemědělce v hodnotě 25 miliard hřiven (bezmála 19 miliard Kč).

EKONOMIKA

Růst cen pohonných hmot vrcholí, benzín v ČR poprvé od invaze zlevňuje

Benzín se včera prodával průměrně za 47,12 koruny za litr. Nafta i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti pátku o dvanáct haléřů na litr, na 49,53 koruny za litr, což je historicky rekordní cena.

EKONOMIKA

Vždyť dnes každý pomáhá Ukrajině jak může…

Válka na Ukrajině způsobila v Evropě bezprecedentní humanitární krizi. Ukrajinským utečencům pomáhají v nebývalé míře jak čeští jednotlivci, tak i obce, spolky a soukromé společnosti.

EKONOMIKA

Gastronomové mají zájem o Ukrajince, problém je s administrativou

Gastronomové mají podle Asociace restauratérů APRON zájem o pracovníky z Ukrajiny. Potíž je ve zdlouhavém a náročném administrativním procesu, který bude odrazovat především malé a střední firmy, aby Ukrajince zaměstnaly legálně.

EKONOMIKA

Česká pomoc Ukrajině? Jako když si člověk s příjmem 30 000 korun dá jedno pivo

Poměrně často je nyní slyšet názor, že Fialova vláda vydává na pomoc Ukrajině až příliš veřejných peněz, zatímco vůči českým občanům je skoupá. I v nejvyšších politických patrech se objevilo stanovisko, které tomuto názoru přitakává. Ukrajincům totiž prý vláda pomáhá na úkor vlastních občanů. Jak velký je ale ten „úkor“? Stojí za řeč?

EKONOMIKA

Hledáme Mongoly: Z českých firem odešlo asi 15 procent ukrajinských pracovníků

Část jich bude možné nahradit uprchlíky, další zaměstnance bude třeba získat z jiných zemích jako je Moldavsko, Mongolsko nebo Kazachstán.

EKONOMIKA

Kryptografické financování války: Ukrajina představí NFT na podporu armády

Ukrajina ve čtvrtek představí plány na podporu svých ozbrojených sil pomocí NFT, uvedl její vicepremiér, což je nejnovější krok v úsilí Kyjeva získat finanční prostředky v kryptoaktivitách poté, co Rusko minulý týden napadlo zemi.

EKONOMIKA

Ukrajinci nemusí vykazovat ukořistěné ruské tanky a vojenskou techniku v daňovém přiznání

Ukrajinské úřady tvrdí, že ukořistěné ruské tanky nebudou započítávány do zdanitelného příjmů občanů. Ukořistění takového materiálu bude považováno za

EKONOMIKA

Pečivo zdraží: Cena pšenice od začátku týdne stoupla na trzích o 32 procent

Velkoobchodní cena pšenice, jedné z hlavních komodit, kterých se týká aktuální válka na Ukrajině, jen od začátku týdne vzrostla z 9,18 dolaru o 32 procent na 11,2 dolaru za bušl (27,4 kilogramu). Je tak na 14letých maximech. Tento vývoj bude podle něj znamenat částečně zvýšení ceny chleba nebo rohlíků v Česku.

EKONOMIKA

Exportéři: Odpojení jen části bank Ruska od SWIFT je krok jak od chytré horákyně

Odpojení jen některých ruských bank od mezibankovního systému SWIFT je ve stylu

EKONOMIKA

Kudláček: Konflikt na Ukrajině zasáhne mnohem více zemí, než se může zdát. Co je v sázce?

Země, které jsou závislé na dodávkách energie, pšenice, niklu a dalších základních surovin, by mohly následkem rusko-ukrajinského konfliktu trpět pod výrazným růstem cen. Krize přispívá k přehodnocení struktury světové ekonomiky a obavám o její soběstačnost. Čeká nás bližší příklon Ruska k Číně?

EKONOMIKA

Trhy se po šoku ze zahájení války na Ukrajině zčásti stabilizují. Koruna zpomalila své prudké oslabování

Hned po zahájení ruské invaze na Ukrajinu dnes nad ránem z měn světa takřka nejvýrazněji ztrácely polský zlotý a česká koruna. Asijští měnoví obchodníci totiž zpanikařili, podívali se na mapu a zbavovali se měn zemí, jež jsou prostě jen Ukrajině geograficky blízké. Nyní se situace poněkud stabilizuje. Propad koruny zpomalil. I tak se česká měna poprvé od konce loňského prosince prodává za více než 25,00 za euro a nervozita je z okamžitých výkyvů kursu zřejmá. 

EKONOMIKA

Šest zemí EU vyslalo odborníky na pomoc Ukrajině při řešení kybernetických hrozeb

Náměstek litevského ministra obrany v úterý uvedl, že šest zemí Evropské unie vysílá na Ukrajinu tým odborníků na kybernetickou bezpečnost, aby pomohl řešit kybernetické hrozby poté, co Rusko formálně uznalo dvě separatistické oblasti na východě Ukrajiny.

EKONOMIKA

Křeček: Dění kolem Ukrajiny odstartovalo paniku na trzích

„Vyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má hmatatelné dopady na trhy. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva jako akcie či kryptoměny zažívají masivní výprodej,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

EKONOMIKA

Putinův projev otřásl burzami, hlavní náraz ale teprve přijde

Ruské akcie i rubl se dnes v reakci na zásadní vystupňování konfliktu na Ukrajině mohutně propadly. Ropa letí vzhůru k úrovni 100 dolarů za barel a rubl je vůči koruně právě teď nejslabší v historii.

EKONOMIKA

Jak může rusko-ukrajinský konflikt zasáhnout globální trhy

Případná invaze sousedního Ruska na Ukrajinu by se projevila na řadě evropských trzích, od cen pšenice a energií přes dolarové státní dluhopisy až po bezpečná aktiva a akciové trhy.

EKONOMIKA

Cena zlata kvůli napětí kolem Ukrajiny poprvé od června překročila 1900 dolarů

Cena zlata dnes poprvé od loňského června překročila hranici 1900 dolarů (téměř 41.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí zejména napětí kolem Ukrajiny. Investoři zlato obvykle považují za bezpečné útočiště v období politické či ekonomické nejistoty.