EKONOMIKA

Ukrajinci nemusí vykazovat ukořistěné ruské tanky a vojenskou techniku v daňovém přiznání

Ukrajinské úřady tvrdí, že ukořistěné ruské tanky nebudou započítávány do zdanitelného příjmů občanů. Ukořistění takového materiálu bude považováno za

Ondřej Smutný | businessinsider.com

"Ukořistili jste ruský tank nebo obrněný transportér a obáváte se, jak ho máte přiznat? Zachovejte klid a pokračujte v obraně vlasti!" uvádí se v prohlášení ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce (NACP), které získala agentura Interfax Ukrajina.

"Ukořistěné ruské tanky a další techniku není třeba deklarovat, protože její cena nepřesahuje stonásobek existenčního minima (248 100 Hřiven)," vysvětlila agentura. Tato částka odpovídá přibližně 8 300 dolarům.

Na internetových stránkách NACP se v dokumentu z pondělí uvádí, že ukořistění tanků nebo techniky bude naopak považováno za "projev jednoty a soudržnosti ukrajinského lidu v boji proti okupantům" a nebude podléhat zdanění.

"Díky odvaze a vítězství obránců ukrajinského státu má nepřátelská vojenská technika, zbraně a další výzbroj cenu šrotu. Takové předměty není možné ohodnotit v souladu s ukrajinským právem," uvádí se ve směrnicích NACP.

Ukrajina se tvrdě brání ruské invazi, která začala ve čtvrtek. Během konfliktu se objevily snímky, které ukazují, jak vypadají opuštěná ruská vojenská vozidla na Ukrajině.

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se překvapený

Erár je na celém světě stejný. Absurdnostem se meze nekladou, úředníkovo myšlení je jedna velká kuriozita samo o sobě. Ještě bych tak čekal proklamaci typu, že zajaté Rusy je možno využívat na pomocné práce a neplatit za ně zdravotní a sociální pojištění. To by tak nějak celkově zapadalo do tohoto typu myšlení. No, nic, běžný člověk uprostřed války má patrně jiné starosti než daňové přiznání. Vlastně si skrz tuto optiku začínám vážit této své, jinak nemilé povinnosti.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Já to vidím úplně barevně. Utichla střelba, vítr rozfoukal štiplavý dým korditu a spáleniny, ohořelý trup tankisty visí z poklopu právě vyřazeného obrněnce a dva udivení vesničané s ještě chladnoucí trubkou od pancéřovky ze zahraniční pomoci na sebe rozpačitě pohlédnou a nahlas dumají: „Co teď? Vztahuje se na to ta nová výjimka a nebo budem muset na komandaturu pro nový daňový formuláře?“

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se zklamaný

Si z nás dělaj už normálně čurinu, ne?! To sou zprávy jak z nějaký silvestrovskýho pořadu. Nejdřív Cikáni ukradnou tank, pak si Rusáci přijedou pro benál k místním policajtům, do toho tam lidi zaháněj tanky holejma rukama… Tak je tam válka a nebo televarieté?

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Je třeba vyzdvihnout vysokou organizovanost ukrajinského aparátu navzdory extrémně obtížným podmínkám fungování státní správy uprostřed konfliktu. Už jen tento fakt zcela zřetelně poukazuje na skutečnost, že Ukrajina si členství v Evropské unii plně zaslouží a je na ně připravena. Jsem rozhodně pro okamžité přijetí!