Množství případů vymáhání daňových nedoplatků loni meziročně kleslo o procento na 2,19 milionu a objem vymáhaných peněz o zhruba tři procenta na uvedených 24,8 miliardy korun. Získaných peněz je zhruba o 0,2 miliardy více než předloni. Úspěšnost stoupla na 36,3 procenta z 34,3 procenta v roce 2020.
"Také v průběhu roku 2021 byla činnost finanční správy poznamenána dopady pandemie covid-19, která ovlivňuje celou ekonomiku. To se projevilo, obdobně jako ve výsledcích za rok 2020, především v objemu vymožených nedoplatků. I přes dopady pandemie úspěšnost vymáhání nedoplatků meziročně mírně vzrostla," sdělila ČTK správa.
K vymáhání nedoplatků finanční úřady přistupují až po uplatnění ostatních zákonných způsobů, kterými mohou přimět dlužníky k splnění jejich daňové povinnosti. Nejvyšší hodnoty u vymáhaných i vymožených daňových nedoplatků jsou dlouhodobě evidovány na dani z přidané hodnoty.
Daňové nedoplatky představují rozdíl mezi daní, která měla být zaplacena, a skutečně zaplacenou částkou. Daní, která měla být zaplacena, může být nejen přiznaná, ale i daň doměřená finančním úřadem a popřípadě i stanovené penále, pokuty, úroky nebo náklady řízení.
ČTK | byznysvcesku.cz