USA

EKONOMIKA

Netflix se chce podívat na zoubek sdílení účtů mimo domácnosti, investoři jsou skeptičtí

Společnost Netflix Inc. ve středu informovala, že testuje několik nových funkcí. Jedna z nich uživatelům umožní za příplatek sdílet účet s osobami, s nimiž nežijí v jedné domácnosti. Testování probíhá v Chile, Kostarice a Peru, kde si nyní majitelé standardních a prémiových tarifů mohou ke svým účtům připojit až dvě další osoby.

EKONOMIKA

Medián mezd šéfů největších firem v USA loni vzrostl téměř o třetinu

Medián mezd šéfů největších amerických podniků se v loňském roce zvýšil o 31 procent na 20 milionů dolarů (zhruba 454 milionů Kč). Uvádí to studie výzkumné společnosti Equilar.

EKONOMIKA

Musk chce koupit Twitter, jeho nabídka firmu ohodnocuje na zhruba 43 mld. USD

Miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce koupit Twitter. V provozovateli stejnojmenné sociální sítě už má podíl 9,2 procenta, a je tak jeho největším akcionářem. Jeho

EKONOMIKA

Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE změnila název na Colt CZ Group SE

Podle předsedy představenstva skupiny Colt CZ Jana Drahoty souvisí změna právě s loňskou akvizicí společnosti Colt a s integračním procesem.

EKONOMIKA

Bývalí akcionáři Twitteru žalují Muska kvůli pozdnímu oznámení koupě akcií

Bývalí akcionáři společnosti Twitter Inc. žalují Elona Muska, protože podle nich oznámil nákup akcií Twitteru později, než mu ukládá zákon. Tvrdí, že kvůli tomu, že příliš dlouho čekal se zveřejněním koupě podílu 9,2 procenta akcií, je připravil o peníze a sám mohl další akcie nakupovat za nižší ceny, píše agentura Reuters.

EKONOMIKA

Akcie v USA posílily, růst v závěru podpořily firmy Microsoft, Tesla či Apple

Americké akcie včera posílily. Růst v závěru seance podpořily společnosti Microsoft, Tesla a Apple. Investoři sledují vývoj na Ukrajině. Počítají s potenciálně agresivnějším postupem americké centrální banky (Fed).

EKONOMIKA

Kudláček: Co způsobilo v roce 1720 jednu z největších spekulativních bublin v historii?

Mississippská bublina je jednou z největších bublin aktiv, které moderní svět zná. Tato bublina nejprve vyvedla Francii z bankrotu a přivedla ji přímo k prosperitě. Poté tatáž bublina způsobila pravý opak, přivedla Francii k bankrotu a dala podnět k revoluci.

EKONOMIKA

Trump junior se svými společníky spouští zpravodajskou mobilní aplikaci

Syn bývalého prezidenta Spojených států Donald Trump mladší spouští s dalšími společníky zpravodajskou aplikaci nazvanou MxM News, která bude pro uživatele vybírat a shromažďovat zprávy z různých zdrojů. Chce tak soupeřit například s široce používanými aplikacemi Apple News a Google News.

EKONOMIKA

Kudláček: Pravda o arabské ropné krizi z roku 1973

Ropné embargo OPEC znamenalo rozhodnutí zastavit vývoz ropy do Spojených států. Na embargu se 19. října 1973 dohodlo 12 členů OPEC. Během následujících šesti měsíců se ceny ropy zvýšily více než čtyřnásobně. Ceny černého zlata posléze zůstaly na vyšší úrovni i po ukončení embarga v březnu 1974.

EKONOMIKA

Investor Icahn chce, aby se dodavatelé pro McDonald's lépe chovali k prasatům

Aktivistický investor Carl Icahn vyžaduje, aby se dodavatelé vepřového pro řetězec restaurací McDonald's lépe chovali k prasatům. Za tímto účelem prosazuje své lidi do dozorčí rady firmy, informuje server server BBC a další média.

EKONOMIKA

USA vyšetřují 416 000 vozů Tesla kvůli zprávám o fantomovém brzdění

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) ve čtvrtek oznámil, že zahajuje formální vyšetřování 416 000 vozidel Tesla kvůli hlášením o neočekávaném spuštění brzd v souvislosti s asistenčním systémem Autopilot.

EKONOMIKA

Elon Musk věnoval na charitu akcie Tesly v hodnotě téměř šesti miliard dolarů

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk loni v listopadu věnoval přes pět milionů akcií firmy na charitu. Jejich hodnota podle tehdejších průměrných cen činila zhruba 5,74 miliardy dolarů (124 miliard Kč)

EKONOMIKA

Kudláček: Co skutečně zapálilo v roce 2007 požár na finančních trzích?

K recesi, jež se odehrála v letech 2007 až 2009 přispělo mnoho faktorů a proměnných. Jedno je jisté, jednalo se o druhou nejhorší hospodářskou krizi v historii USA. Co způsobilo tehdejší chaos v hospodářství? Jak se ho podařilo vyřešit?

EKONOMIKA

Warren Buffett by byl dnes nejbohatším člověkem, kdyby nedaroval akcie v hodnotě 111 miliard dolarů

Legendární investor, Warren Buffett, by v lednu převzal korunu nejbohatšího člověka na světě od Elona Muska, kdyby nevěnoval již téměř polovinu svého jmění na charitu.

EKONOMIKA

Majitel Googlu zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o více než třetinu na 20,6 miliardy dolarů (444 miliard Kč). Oznámila to dnes firma ve své výsledkové zprávě.

EKONOMIKA

Ukončí to čipový hladomor? Intel investuje 20 miliard USD do dvou závodů na čipy v USA

Americký výrobce mikročipů Intel investuje více než 20 miliard USD (428,5 miliardy Kč) do dvou nových závodů na výrobu čipů v americkém státě Ohio. Investice má zvýšit kapacitu výroby Intelu v době, kdy je globální nedostatek polovodičů, které se používají do mnoha elektronických zařízení - od chytrých telefonů po automobily.

EKONOMIKA

Výbor Senátu USA schválil antimonopolní zákon proti technologickým gigantům

Právní výbor amerického Senátu schválil návrh antimonopolního zákona namířeného proti technologickým gigantům Apple, Meta Platforms, Amazon či mateřské společnosti Googlu Alphabet. Jde o další krok k tomu, aby o předpisu jednal celý Senát. Firmy, kterých se týká, by na svých platformách nesměly zvýhodňovat své produkty, informovala agentura Reuters.

EKONOMIKA

Kdo z vás to má? Šéf Applu Tim Cook si loni přišel na skoro čtvrt miliardy

Generální ředitel americké společnosti Apple Tim Cook si v loňském fiskálním roce přišel na 98,73 milionu USD (2,1 miliardy Kč). Částka zahrnuje mzdu, odměny a kompenzace, včetně akcií. Firma to ve čtvrtek uvedla v dokumentu, který musí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

EKONOMIKA

Biden to dělá jinak. USA letos prodaly do zahraničí o zhruba pětinu méně zbraní než loni

Spojené státy v letošním fiskálním roce prodaly zahraničním vládám zbraně a vojenské vybavení za 138 miliard dolarů (3,05 bilionu korun), o 21 procent méně než v roce předchozím.

EKONOMIKA

Rekord, který by Muskovi záviděl málokdo: Zaplatí na daních skoro čtvrt bilionu

Americký podnikatel Elon Musk, který stojí v čele výrobce elektromobilů Tesla a vesmírné společnosti SpaceX, zaplatí v letošním roce na daních více než 11 miliard dolarů (246 miliard Kč). Musk to napsal na svém twitterovém účtu.

EKONOMIKA

Na burzách hrozí panika. Americká centrální banka bude reagovat na nejvyšší inflaci za 40 let

Burzy se dnes dost možná pořádně otřesou. Americká centrální banka (FED) dá světu vědět, jakou cestou se bude ubírat její měnová politika. Je v pasti. Na jednu stranu by měla vyslat jasný signál, že nejvýraznější inflaci v USA za posledních takřka 40 let opravdu nehodlá tolerovat. Na stranu druhou platí, že musí signalizovat takové kroky, které snadno vženou burzy celého světa do paniky.

EKONOMIKA

Bidenova administrativa zlevní elektromobily a zbuduje 500.000 nabíjecích stanic

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena dnes zveřejnila ambiciózní plán vybudovat 500.000 nabíjecích stanic pro elektromobily po celé zemi. Na cestě k transformaci amerického automobilového průmyslu hodlá také snížit cenu vozů s elektrickým pohon.

EKONOMIKA

Bude to konec světa jak ho známe? Divize firmy Harley-Davidson pro výrobu elektrických motocyklů vstoupí na burzu

Divize americké společnosti Harley-Davidson pro výrobu elektrických motocyklů LiveWire vstoupí na burzu. Učiní tak prostřednictvím fúze s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakce divizi ohodnocuje na 1,77 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard Kč)

EKONOMIKA

Před 20 lety Západ přijal Čínu do Světové obchodní organizace, a učinil tak svojí možná největší chybu vůbec

Přesně před dvaceti lety učinil Západ podle mnohých možná svoji největší chybu vůbec. V čele s Washingtonem podpořil vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Členem se někdejší „dílna světa“ stala 11. prosince 2001. Vstup Západu způsobil šok, „čínský šok“, z něhož se dodnes nevzpamatoval.

EKONOMIKA

Trumpova sociální síť vzbudila velký zájem investorů. Kolik od nich získá prostředků?

„Donald Trump po zrušení neúspěšného blogu From the Desk of Donald J. Trump, spustí svou sociální síť. Ta zatím funguje jen ve zkušební verzi, přesto její akcie od října stouply o 360 procent,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.