EKONOMIKA

Už jsme si zvykli: Dvě třetiny lidí chtějí kombinaci práce z domova a z pracoviště

Většina lidí doufá, že i po odeznění pandemických omezení budou moci ve větší míře pracovat z domova. Téměř dvě třetiny zaměstnanců chtějí kombinaci práce z domova a na pracovišti. Úplný přesun na takzvaný home office ale mnoho lidí neláká, uvítala by jej desetina zaměstnanců.

Většině lidí podle průzkumu vyhovuje střídání v režimu 2:3 nebo 3:2, tedy dva dny home office a tři dny na pracovišti nebo naopak. Možnost pracovat částečně z domova se stává důležitým rozhodovacím kritériem u řady uchazečů o zaměstnání, kteří často volí právě podle tohoto parametru, uvedli autoři průzkumu.

"Důvodem je zejména flexibilita, mnohým to dovoluje přijmout zaměstnání ve vzdálenějším místě, pokud nemusejí denně dojíždět, jiní zase lépe skloubí pracovní povinnosti a péči o rodinu nebo své zájmy. V inzerátech uvádějí firmy jako benefit možnost pracovat z domova asi u třetiny pozic," uvedl Michal Novák z Profesia.cz.

Zaměstnanci mají také větší zájem o benefity podporující zdraví a zdravý životní styl, ať už jde o příspěvky na lékařskou péči, podporu zdravého životního stylu a stravování, sportovní nebo welness aktivity. Změnily se také nároky zaměstnanců na podobu pracovišť, jejich uspořádání a čistotu.

"Ve firemním prostředí roste tlak na vytváření bezpečného a udržitelného pracoviště, které navozuje fyzickou a duševní pohodu. Prvotním požadavkem jsou nároky na čistotu a hygieničnost prostředí, úklid se stává oblastí, kde se mění přístup i technologie," upozornil Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Z období vynucené práce z domova by většina zaměstnanců ráda zachovala i další aspekty, tedy větší míru samostatnosti při plnění úkolů, možnost rozhodovat o tom, kdy zadanou práci vykonají, ale i větší samostatnost v rozhodování. U svých nadřízených by ocenili, kdyby se více zaměřil na výsledky práce, nikoli čas trávený jejím vykonáváním, což uvedla více než třetina dotazovaných.

"Většinu z toho, co by si zaměstnanci z covidové doby přáli zachovat i do budoucna, lze shrnout pod pojem flexibilita. Pandemie ukázala, že řada zaměstnanců může být produktivních i mimo čtyři stěny kanceláře," dodal Novák.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Home office opravdu není pro každého. Byť se to zdá paradoxní, vyžaduje svým způsobem železnou vůli a samozřejmě také odpovídající podmínky doma. Velmi rozumím tomu, že většina dotázaných by volila nějaký kompromis mezi oběma způsoby. Vidím na sobě i na spolupracovnících ve firmě, že ideální se zdá být právě jistá pružnost, svoboda a zároveň pevně dané body. Řeším to tak, že dávám na jedné straně podřízeným velkou míru svobody a zároveň vyžaduji jak výsledky, tak ale i pravidelné osobní setkávání. To je podle mě nenahraditelné. Jak se ztratí ten základní lidský kontakt, interakce, jde to celé dolů. Jde o efekt, který se těžko popisuje, jistě by to šlo, ale mám to jednoduše ověřené. Jako lidé jsme podle mě nastaveni tvořit do značné míry týmově. Možnost být pro lidi spolu tváří v tvář je nenahraditelná. Konec konců i toto Covid ukázal.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Já se domnívám, že domácí práce je do budoucna pro spoustu profesí jediná cesta. Je to trend, který Covid jen pomohl urychlit a díky za to. Nakonec i enviromentální požadavky k tomu jasně směřují. Ty úspory energií a uhlíku za cesty, klimatizaci, ale i běžné režie firem oproti současným podmínkám budou enormní a to nelze přehlížet. Řeči o tom, že lidé se musejí setkávat bývají často výmluvy při neochotě změnit myšlení. Osobně jsem si jistý, že lidé se nadále rádi budou setkávat, ale při kávě, sportu, volném čase. Kvůli tomu nikdo do budoucna, jakmile to nebude nutné, si nebude chtít kazit ráno spánek, pak si způsobovat stres v dopravě, na pracovišti apod. Zbude nám více volna a možností být spolu s lidmi, o které opravdu stojíme a které si sami vybíráme. Vidím budoucnost optimisticky.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Já bych to nechtěl. My bysme se doma zabili. To je mi úplně jasný. Takhle já nad ránem vypadnu, vrátím se, když je moje ještě v práci, v klidu si něco udělám a pak spolu máme kolikrát hezkej večer. No někdy taky ne, že jo, to dá rozum. Koukat se na sebe ale od rána do večera, to by nedopadlo dobře. Ženský si chtěj v jednom kuse povídat, něco vymejšlej, tady by se dalo, tohle by se mohlo… Kdepak, to by dopadlo špatně. Akorát bysme byli nakonec večer na Nově ve zprávách, pro mě žádnej home office není.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Pro ženskou je to kolikrát vysvobození, vypadnout od rodiny a domácích povinností do práce. Já jsem za to ráda. V práci probereme kde co, člověk se něco dozví, někdy se i zasměje, někdy třeba naštve, ale je to změna. Jak jsem byla s dětma furt doma, už mě to chybělo, chtěla jsem někam vypadnout, provětrat se. Jestli udělaj místo nás prodavaček nějaký plechový bedny, najdu si zase nějakou práci s lidma. Někdy mě sice štvou, ale já mám lidi jinak ráda.