EKONOMIKA

V COVID Nepokryté náklady jsou žádosti za 836,5 mil. Kč, příjem brzy skončí

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v programu COVID Nepokryté náklady pro podnikatele zasažené protiepidemickými opatřeními eviduje k dnešku 1781 žádostí za 836,5 milionu korun. Zájemci o kompenzace jich zatím dokončili a podali zhruba 54 procent v objemu asi 670,2 milionu korun, další mají rozpracované. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK sdělil Marek Vošahlík z tiskového oddělení MPO. Čas na podání žádostí mají podnikatelé do úterý 17. května. Na pomoc jsou vyčleněny dvě miliardy korun.

Z podaných žádostí jich úřad podle Vošahlíka dosud schválil 269 za 144,2 milionu korun. K dopracování je vráceno 207 žádostí za zhruba 183,8 milionu korun. Žádnou žádost úředníci k dnešku nezamítli.

Stravovací služby, provozovatelé krátkodobého a rekreačního ubytování, prádelny, cestovní agentury a kanceláře mohou pomoc čerpat za období od 1. listopadu do 31. prosince uplynulého roku. Stát jim nahradí 50 procent nepokrytých nákladů, maximálně ale 1,5 milionu korun. Tito podnikatelé musejí prokázat, že jim v rozhodné době klesl obrat alespoň o polovinu proti stejným měsícům roku 2019, nebo 2018.

Druhou podporovanou podnikatelskou skupinou jsou pořadatelé sportovních, kulturních, konferenčních, veletržních a dalších akcí včetně navazujících technických služeb. Žádat mohou o náhrady 70 procent nepokrytých nákladů za dobu od loňského 1. listopadu do letošního 28. února. Jeden podnikatel může čerpat maximálně tři miliony korun. Podmínkou přiznání dotace je propad obratu minimálně o 50 procent ve srovnání s listopadem 2019 až únorem 2020, nebo listopadem 2018 až únorem 2019.

Na program COVID Nepokryté náklady se vztahuje tzv. dočasný rámec Evropské komise. Jeden žadatel tak z veřejné podpory může získat maximálně deset milionů eur (asi 250 mil. Kč).

Podporu nelze čerpat současně s příspěvkem z programů COVID 2022 a COVID Adventní trhy. Slučitelná dále není s pomocí pro zájezdové dopravce COVID Bus. Zájemci o náhrady mohou COVID Nepokryté náklady kombinovat s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus i kompenzačním bonusem. V žádosti ale musejí podle MPO uvést poskytnuté i očekávané dotace kvůli pandemii za stejné období.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se naštvaný

Až si půjdete po přečtení tohoto článku koupit rohlíky, natankovat, nebo nedejbože otevírat obálky s novými zálohami na energie, neděste se přespříliš a raději si vzpomeňte na to, co se dělo v této zemi ještě před pár měsíci. Nyní splácíme a ještě dlouho budeme splácet vládní „velkorysost“ a péči státu o naše zdraví. Komu by se tato odpověď nezdála dostatečnou a případně chtěl slyšet něco o ukrajinské válce, nechť pohlédne na výši inflace v jiných zemích a nebo si například přečte, jaká je závěrečná nadúmrtní bilance v takovém Švédsku, kde byla covidová opatření neskonale střídmější. A ano, jistě, náš lid si to zhusta takto přál, vědci to říkali.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se naštvaný

Těžko hodnotit a těžko se ubránit minimálně za časů vrcholící epidemie kacířské myšlence, že stát ať už pod jakýmkoli vedením, nakonec téměř vždy zvolí tu nejhorší a nejvíc nákladnou strategii vlastně pro všechny. Nespokojení a naštvaní za této situace vlastně můžeme být všichni. Podnikatelé proto, že dostávají málo a pozdě a ještě často s obstrukcemi. Zbytek národa zase chtě nechtě, bude tyto doslova komínem vyhozené peníze nyní hradit v inflaci a následné drahotě ze svých úspor i platů. Jestli by něco veřejnost mohlo přesvědčit o platnosti výroků o tom, že pouze malý stát je dobrý stát, tak už nevím, co by to mělo být jiného.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se v pohodě

Jsem ráda, že podnikatelé alespoň něco dostali. Zdá se mi také, že za nové vlády je stát přece jen vstřícnější k vyplácení škod, které vládní patření způsobila. Těžko se mi ale brání myšlence, že by bývalo daleko lepší nechat na svobodném rozhodnutí lidí, jestli se chtějí jistému riziku vystavit a do malých provozoven chodit a to zejména ve chvíli, kdy ty velké fungovaly prakticky bez omezení. Mám pocit, že výsledek stejně byl ten, že se většina obyvatel promořila tak jako tak a nyní poneseme všichni drastický propad životní úrovně víceméně zbytečně.