EKONOMIKA

V ČR zdraží potraviny o desítky procent, ceny hnojiv jsou na maximech

Světové ceny hnojiv jsou podle amerického Green Markets North America Fertilizer Price Indexu na historických maximech, když od začátku ruské invaze na Ukrajinu index vzrostl o 40 procent. V Evropě vzrostly ceny hnojiv jako čpavku, dusíku či dusičnanů o třetinu. Domácnosti podle něho pocítí růst cen hnojiv, obilovin nebo semen v cenách potravin, takže potraviny zdraží až o desítky procent.

"Ruská hnojiva jsou téměř všude. V roce 2021 bylo Rusko největším vývozcem dusíkatých hnojiv a druhým největším vývozcem draselných a fosforečných hnojiv na světě," řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Ačkoliv nebyl obchod s Ruskem úplně zastaven, dovozci se Rusku vyhýbají, dodal.

Podle Hájka na Rusko připadá 14 procent světového exportu hnojiv, což ve svém důsledku bude mít silný dominový efekt na trh s potravinami. Klíčovou složkou pro výrobu hnojiv je navíc plyn, jehož růst v Evropě vedl k omezení výroby, což výrazně prohloubí nedostatek hnojiv na trhu.

"Zatímco farmáři byli schopni v minulosti přenést vyšší ceny komodit na zákazníka, vysoké ceny hnojiv a jejich přetrvávající nedostatek mohou vést ke zničení poptávky," upozornil Hájek. Jen za měsíc únor rostly podle agentury OSN celosvětové ceny potravin meziročně o 20,7 procenta.

Rostoucí náklady spolu v čele s napjatým trhem hnojiv, obilovin, semen a pokračujícími problémy s lodní dopravou podle něj ještě více prohloubí potravinovou krizi, podobně jako tomu bylo v roce 2007. Tentokrát se však krize nebude týkat především rozvíjejících se ekonomik, které většinu potravin dováží, ale nevyhne se ani Česku. "O desítky procent můžeme očekávat zdražení u potravin, jako je pečivo a ovoce, kde bude cítit vyšší cena obilnin nebo hnojiv nejvíce. Připlatíme si však také za zeleninu, maso a oleje," podotkl Hájek.

Podle něho jsou však možnosti, jak se na růst potravin připravit a pomoci těm nejslabším vrstvám. "Po vzoru Polska můžeme snížit DPH, které snížilo sazbu z pěti na nula procent. V Česku činí sazba DPH na potraviny 15 procent, což je také výrazně nad sedmi procenty sousedního Německa. Postupem času tak může i klesat odbyt českých potravin, jelikož se lidé vydají na nákupy do zahraničí," míní Hájek.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se zklamaný

Kdo někdy byl nakupovat v sousedním Polsku, ale třeba i Německu, tak ten ví, že nákup (nejen) potravin je tam nesrovnatelně výhodnější. Kvalita je často, netvrdím, že vždy, spíše vyšší a ceny příznivější. Co vše to způsobuje, je otázkou. Daňová politika států byla v textu nastíněna, zbývá vztah k vlastním zemědělcům a vztah či spíše přístup k dotacím EU. Ne, nejsem příznivce křivení trhu zvýhodňováním jedněch proti druhým, ale je fakt, že v daném systému tahají zrovna naši zemědělci nejen proti třeba polským za výrazně kratší konec provazu. Čí je to vina? No pochopitelně vlád, které podmínky dojednávaly. Mám dojem, že jsme ve vztahu k mocnějším státům tradičně značně servilní a to bez toho, že bychom (pochopitelně!) za to cokoli získávali. Tohle platí snad od založení českého státu. Bohužel.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se v pohodě

Krom omezení spotřeby fosilních paliv bude potřeba omezit i spotřebu hnojiv. Ano, může to znamenat i omezit se v jídle, ale co si budeme nalhávat, větším problémem je v ČR v současné době pro většinu obyvatel spíše nadváha než hlad. Zatneme Putinovi tipec! Svoboda a demokracie něco stojí. Nemůžeme se přece nechat donekonečna vydírat zločinným nedemokratickým režimem a cpát se u toho tlačenkou s cibulí, zatímco ta zrůda shazuje na ukrajinské děti své za naše peníze nakoupené bomby. K tomu se žádný slušný člověk nesníží. Vyhlašuji si osobní redukční dietu a ostatním doporučuji totéž. Spojím tak potřebné s užitečným, beztak mám pár kilo navíc! Ideální by bylo, kdyby se k akci připojily i školní a závodní jídelny a nějakou formou například banerů u výdejních okének apelovali na správné smýšlení svých strávníků!

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se naštvaný

No, já vám nevím. Jestli stoupne cena jídla o desítky procent, tak hádám to půlka lidí tady hodí příště komunistům nebo Okamurovi. Obyčejný lidi už začínaj mít do žlabu vysoko teď a nějak jsem si nevšimla, že by se ty nahoře nějak začali omezovat. Zrovna dneska jsem viděla na mobilu video, jak Okamura nadával Pekarový, že lidem předepisujou šetření a sama si vozí zadek v největším bavoráku. A měl pravdu. Jako ta naštvanost fakt mezi lidma roste. Pomalu, ale furt.