EKONOMIKA

V Dukovanech zavezli energetici palivo do čtvrtého bloku poprvé před 35 lety

V Jaderné elektrárně Dukovany zprovozňovali energetici poslední, čtvrtý blok před 35 lety. První palivo do něj zavezli 29. dubna 1987 a o měsíc později spustili první řízenou štěpnou reakci. Čtvrtý dukovanský blok od té doby vyrobil 119,64 terawatthodiny (TWh) elektřiny, která by vystačila všem českým domácnostem na sedm let. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. První blok Dukovan byl uveden do provozu v roce 1985.

Společnost ČEZ uvádí, že Dukovany s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW) směřuje k šedesátiletému provozu. Do roku 2036 by měl vedle elektrárny vyrůst pátý blok. Na jeho výstavbu vyhlásila firma ČEZ tendr na základě vládního pověření letos v březnu.

Čtvrtý dukovanský blok byl k přenosové síti připojený poprvé 11. června 1987, na plný výkon se dostal za necelý měsíc. "Tempo výstavby dukovanské elektrárny a zejména její uvádění do provozu patří dodnes mezi významné úspěchy české energetiky. Jen v roce 1986 byly do zkušebního provozu uvedeny hned dva dukovanské bloky," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Stavba první české jaderné elektrárny se čtyřmi bloky začala v roce 1978, náklady se podle firmy ČEZ v tehdejších československých korunách pohybovaly mezi 30 až 32 miliardami. Od té doby elektrárna prošla velkou modernizací zařízení, včetně řídicích a bezpečnostních systémů. Letos energetická firma uvedla, že do Dukovan v posledních deseti letech investovala 20 miliard korun, pro tento rok ohlásila investice skoro za dvě miliardy Kč. V elektrárně pracuje okolo 3000 lidí, polovina z nich přímo u společnosti ČEZ.

Druhá česká jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Dukovany a Temelín dlouhodobě pokrývají přes 40 procent spotřeby elektřiny v ČR. Vloni meziročně zvýšily výrobu o tři procenta a do přenosové soustavy dodaly v součtu 30,73 TWh elektřiny, Temelín vyrobil 15,86 TWh a Dukovany 14,87 TWh.

ČTK | byznysvcesku.cz