EKONOMIKA

V Itálii začala stávka dvou velkých odborových svazů, provází ji demonstrace

V Itálii dnes začala stávka, kterou vyhlásily dvě místní největší odborové centrály kvůli reformám, zejména daňové, které jsou podle nich sociálně nespravedlivé.

Stávku, k níž se připojily odborové svazy v různých sektorech, provází i demonstrace v Římě, Milánu, Bari, Cagliari a Palermu. Informovala o tom agentura ANSA. Ke stávce se nepřipojili například zdravotníci ani školy.

Stávka má trvat od rána osm hodin. Podle prvních zpráv místních médií se k ní v železniční dopravě připojili například zaměstnanci státní společnosti Trenitalia, kteří vyhlásili stávku od půlnoci do devíti večer, nicméně v dopravních špičkách dne je zajištěn obvyklý provoz. Omezena je i autobusová veřejná doprava, stávkují zaměstnanci některých regionálních dopravců.

Ke stávce se připojila například i italská pošta, která ale rovněž zajišťuje na přepážkách základní služby. Také v námořní dopravě se zastavil provoz jen částečně, fungovat má část linek spojujících pevninu s ostrovy.

Stávku svolaly dva největší italské odborové svazy CGIL a UIL, jejichž lídři dnes vystoupili v Římě na manifestaci nazvané Společně za spravedlnost. "Dnešní den je začátkem mobilizace, protože si myslíme, že zemi je třeba změnit, a to daňovou a důchodovou reformou hodnou toho jména... Je to začátek bitvy," řekl šéf CGIL Maurizio Landini před stovkami demonstrujících, kteří mávali červeným a modrými vlajkami dvou odborových centrál.

Odborové svazy kritizují zákon o rozpočtu a daňovou reformu, která podle nich pomůže jen bohatým. Chtějí změny, jež pomohou zaměstnancům a důchodcům a zjistí stabilní zaměstnanost. Vláda naopak tvrdí, že rozpočet posiluje ochranu zaměstnanců a počítá s dalšími výdaji v sociální oblasti. Když CGIL a UIL generální stávku začátkem měsíce vyhlásily, vládu, která s odbory návrh rozpočtu projednávala, tím překvapili.

ČTK | byznysvcesku.cz