POLITIKA

Kovanda: V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé

Zelení triumfují v Berlíně, špatná zpráva pro tamní velké nemovitostní vlastníky.

Podle prvotních odhadů na základě šetření prováděných přímo ve volebních místnostech zaostali v dnešních německých volbách za očekáváním jak Zelení, tak Levice. První ze stran jen mírně, druhá výrazně. To snižuje, případně vylučuje možnost uzavření levicově orientované vlády SPD, Zelených a právě Levice. Rovněž utvoření vlády SPD a Zelených může být obtížnější. To je pro českou ekonomiku spíše příznivá zpráva. Levicová německá vláda by totiž zřejmě kladla větší důraz na ozeleňování jak ekonomiky německé, tak eurounijní. Tento důraz není v souladu s hospodářskými zájmy ČR, které kvůli silné závislosti na průmyslu, často těžebním či těžkém, vyhovuje pomalejší tempo zelené tranzice.  

Na druhou stranu, levicová německá koalice by kladla menší důraz na fiskální konsolidaci, přičemž potenciálně nadále expanzivní fiskální politika Německa má díky silné propojenosti stimulativní efekt na české hospodářství. Méně levicově orientované německé vládní koalice budou klást větší důraz na konsolidaci, což je z hlediska stimulativního účinku na českou ekonomiku spíše nepříznivá zpráva, alespoň tedy z krátkodobého až střednědobého hlediska. 

Historicky nejslabší výkon podala podle prvotních šetření CDU/CSU. Její propad u voleb se však obecně čekal, přesto jde vzhledem k dosavadnímu poválečnému vývoji o “šok”. Stále si zachovává jistou šanci podílet se na příští německé vládě. Očekáváním dostála FDP, která se tak s poměrně vysokou pravděpodobností bude podílet na příští německé vládě. Bude brzdit zelenou tranzici, což je pro českou ekonomiku z výše uvedeného důvodu příznivá zpráva. Zároveň ovšem bude klást značný důraz na fiskální konsolidaci, což je pro Česko z výše uvedeného důvodu zpráva spíše nepříznivá.  

Vlastně jedinou vládní konstelaci, při níž by se dva pravděpodobné “jazýčky na vahách”, Zelení a FDP, nepodílely na příští německé vládě, představuje vznik velké koalice mezi SPD a CDU/CSU. Levice, ani Alternativa pro Německo se do vlády takřka jistě nedostanou. V Německu volby tedy podle všeho vyhrál politický střed.

Zelení ovšem nebývale uspěli v hlavním městě Berlíně. Podle jednoho z povolebních šetření tam dokonce vedou. Mají tak šanci poprvé v historii obsadit post starosty. To by zvýšilo pravděpodobnost určité formy vyvlastnění berlínských nemovitostí z rukou velkých nemovitostních společností.

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Teorie “rudých“ a nebo alespoň silně progresivistických metropolí se opět potvrdila. Pro zbytek Německa jsou Zelení evidentně nadále příliš extrémní partají a to je jen dobře.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Němci jsou dle mého tak trochu “posttraumaticky“ nadále blokováni dojmem, že vše, co zavání okrajovým světonázorem, vede automaticky do pekel osvětimských pecí. Na jednu stranu je to nejen pro ně, ale zejména pro nás jako jejich sousedy asi dobře, na straně druhé se nabízí otázka, jestli to, co je dnes nejen v Německu prezentováno jako proud středový, není minimálně z dějinného pohledu svého druhu také exces.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Němcům nevěřím nos mezi očima. Je to národ, co má ovládání druhých v genech.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Z Němců bychom si mohli vzít příklad. Zjevně se svojí tragickou válečnou epizodou poučili a jejich silná demokracie důsledně brání nástupu extremistů k moci. Mám vážné obavy, že u nás tomu tak po volbách zdaleka být nemusí.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Je to zatím slabý záblesk naděje, ale každé oslabení zelené ideologie se v nastalé situaci počítá. Ono není nad to si důsledky některých myšlenek moci vyzkoušet v praxi a na vlastní kůži. To je přesně to, co se zrovna Němcům již ohledně aut začalo “dařit“. Chtělo by to ještě jeden, dva blackouty a Zelení by se rázem ocitli mimo volitelnou část spektra dokonce i v Berlíně.