EKONOMIKA

V průmyslu se zdražuje nejrychleji od roku 1993. Růst cen se naplno rozjel i ve stavebnictví a zemědělství

„Zdražování stále nabírá na obrátkách. Je tak zřejmé, že rozhodnutí České národní banky o zvýšení úrokových sazeb bylo správné a v následujících měsících zřejmě dojde k jejich dalšímu růstu.

“V případě, že bychom rázně nezakročili proti inflaci, rekordně vysoké úspory Čechů vzniklé v pandemii by byly spáleny na popel,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.”

V září došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 9,9 procenta. Nic podobného nepamatujeme od března 1993, kdy docházelo k zásadní transformaci českého průmyslu. Doslova šokový růst cen o desítky procent zasáhl hned několik odvětví. Patří mezi ně odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, obecných kovů a kovodělných výrobků či chemických látek a výrobků.

Dramatický růst cen byl evidován u stavebních prací, které podražily o 6,8 procenta. To navíc bylo doprovázeno zvyšujícími se cenami materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 16,5 procenta. Kombinace zdražujících stavebních prací a stavebních materiálů povede k dalšímu růstu cen nemovitostí. Opět se tak zhorší dostupnost vlastnického bydlení.

V neposlední řadě výrazně vzrostly ceny u zemědělských výrobců o 8,4 procenta. Přitom se zvýšily ceny obilovin o 18,8 procenta, mléka o 8,6 procenta a skotu o 6,8 procenta. Růst cen zemědělských výrobců povede ke zdražování v supermarketech i restauracích. Je rovněž možné, že se na trhu zvýší počet méně kvalitních potravin a náhražek, které se budou snažit lákat zákazníky na relativně nízké ceny.
 

Ing. Štěpán Křeček, MBA hlavní ekonom BHS

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Zvýšení počtu náhražek? Vždyť už teď jíme jídlo s kvalitou jak za války. Dokonce to dělají i stejný firmy – německý! Jen to má hezčí obaly a už to není oběť pro vůdce, ale zdravý životní styl. Všechno je plný éček a číst složení průměrnýho výrobku na krámě, to abych si zopákl chemii, ať vím, co jím.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

Myslím, že jsme teď dlouhá léta žili v dostatku až blahobytu. Průměrný Čech neměl problémy s nedostatkem jídla, ale jeho nadbytkem. Pokud dojde k rozumnému uskrovnění, pomůže to mnohým nejen ekonomicky, ale i zdravotně.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

V textu je asi klíčové spojení, že k něčemu podobnému naposledy došlo v době zásadní transformace českého průmyslu na začátku devadesátých let. Je zřejmé, že tady jde také o transformaci. Jen tu teď není žádný Václav Klaus, co by na sebe vzal všechna politická rizika a řekl veřejnosti něco ve smyslu: Teď to všechno staré prodáme a začneme znova a lépe. Pojďme do toho! 

Namísto toho se tu tiše a nenápadně tlačí politika, pro kterou skoro nikdo přímo nehlasoval, která není naše a čeká se, co to udělá. Minimálně bych ovšem za sebe očekával, že tyto jevy vrátí do politiky zpátky klasické pravolevé spektrum. A pro spoustu stran už přestane být udržitelné tvářit se konzervativně a soutěžit při tom s levicí v navyšování veřejných výdajů. Teď se ukáže!

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

V uplynulém období jakoby se zdálo, že Švejkovo legendární, „která vláda zdraží pivo, padne“, jakoby už nebylo pravdivé. Jenže to tak úplně neplatí pro zdražování postupné, ale právě pro to razantní, skokové. Takže já, jakkoli nové, ještě nesestavené vládě nepřeji nic zlého, předpovídám jim minimálně velmi krušnou existenci za časů všeobecného zdražování.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Psal jsem to tu už několikrát. Ano, teď to bude chvíli horké, ale zase to přejde. Ať nakonec více než na objektivní příčiny nedoplatíme hlavně na “očekávání trhů“! Podívejte se, co se děje okolo koronaviru. To je varování a ten přesah do ekonomiky je krom jiného právě také důsledkem strachu, který není zdaleka vždy adekvátní.