EKONOMIKA

V roce 2020 rostl český trh s biopotraviny o 14 procent

Obyvatelé ČR spotřebovali v roce 2020 biopotraviny za 5,99 miliardy korun. Trh s biopotravinami tak předloni meziročně vzrostl o 13,9 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2020, kterou zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů předloni dosáhl 1,77 procenta.

Průměrná částka, kterou v roce 2020 vydal každý obyvatel ČR za biopotraviny, byla 562 korun. Množství exportovaných biopotravin meziročně vzrostlo o 14,33 procenta a dosáhlo přibližně 3,43 miliardy korun.

Obrat českých společností na trhu s biopotravinami činil v roce 2020 přibližně 9,41 miliardy korun, vzrostl tak o 13,92 procenta. Z celkové spotřeby biopotravin představoval například obrat v maloobchodě 4,1 miliardy korun, ve veřejném stravování 194 milionů korun a 366 milionů korun tvořil obrat přímého prodeje, zejména z farem. Přes e-shopy, které využívají i faremní zpracovatelé a další výrobci, se prodalo zboží za 1,3 miliardy korun.

Nejvíce biopotravin nakoupili čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích, tedy v supermarketech a hypermarketech (32 procent, v hodnotě 1,9 miliardy), prostřednictvím e-shopů (22 procent, za 1,3 miliardy), prodejen zdravé výživy a biopotravin (15 procent, v hodnotě 893 milionů) a drogérií (15 procent, přibližně 888 milionů korun).

Využití jednotlivých forem prodeje odráží situaci související s pandemií, kdy spotřebitelé častěji nakupovali přes e-shopy. Naopak klesl odbyt restauracím a dalším gastronomickým zařízením (včetně školního stravování). O 21,19 procenta na 366 milionů korun vzrostl přímý prodej, například na farmách.

Struktura hlavních biopotravin je podle zprávy dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o tzv. ostatní zpracované potraviny, které tvořily zhruba 42 procent maloobchodního obratu biopotravin. Více než tři čtvrtiny této kategorie byly ostatní zpracované biopotraviny, káva a čaj, hotové pokrmy (včetně dětské výživy) a doplňky stravy. Druhou příčku obsadily ovoce a zelenina (17 procent) a následovaly mléko a mléčné výrobky (16 procent).

Distributoři a maloobchodní řetězce dovezli a prodali na českém trhu biopotraviny odhadem za téměř tři miliardy korun. Do této částky se nezapočítávají biopotraviny a produkty určené k dalšímu zpracování.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se šťastný

Když Bio produkty u nás začínaly, byl jsem dosti skeptický. Měl jsem v té době dojem, že krom glejtu a dobrého pocitu za vyšší cenu nedostávám nic navíc. Dokonce mám pocit, že jsem v té době udělal jakýsi svůj srovnávací pokus a vyšlo mně, že pokud rozdíl vůbec poznám, tak je minimální, což se o přirážce k ceně už zdaleka říci nedalo. Zhruba před rokem jsem Bio produkci dal druhou šanci ve chvíli, kdy bylo cosi ve slevě a u mého tradičního zboží jsem naopak zaznamenal propad kvality za současného nárůstu ceny. Výsledek mě šokoval. Bio produkt byl nesrovnatelně lepší nejen chuťově, ale dokonce jsem měl pocit, že konzumace mně prospěla i zdravotně. Takže zkouším dál. Nedávno mě manželka říkala, že jí jeden sýr moc chutnal, ať ho koupím znova. Byl to Bio sýr.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se šťastný

Bio je úžasná věc. Spousta mých známých na to hledí skrz prsty, ale neprávem. Je pravda, že asi ne úplně každý produkt musí být nutně špičkový nebo vám sednout, vím i o případech, kdy se nějakým způsobem s certifikacemi manipulovalo. Obecně ale platí jako úplně u všeho, že není jedno, jak při produkci čehokoli postupujete, odkud berete jednotlivé suroviny a v neposlední řadě, jaký druh energie vkládáte. Teď myslím té vnitřní. Naštvaný zaměstnanec velkokombinátu po sobě zanechá asi jinou energetickou stopu ve vašem jídle než spokojený farmář z rodinné farmy nebo dokonce milující manželka. Nemusí tomu každý věřit, ale každý může zkusit, ochutnat a udělat si názor.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se znechucený

Známej jezdil s traktorem pro jednoho takovýho borce, co byl jakože biozemědělec. Košer prej nebylo zdaleko všechno ani u něj, i když teda některý věci prej fakt dělal jinak (podle něj teda úplně blbě). Nejlepší na tom všem ale bylo, že hned vedle měli svý pole tamní jezedáci a ty jeli chemii ve velkým. A jestli si někdo jako myslí, že ta voda, vítr, zvířata poznaj, že sou zrovna na bio lánu a vedle nejdou, tak je pitomej, jak troky. Ale jo, kdo chce platit, tak ať platí.