EKONOMIKA

Vědci testují druh hnojiva, který má pomoci vinařům překonat sucho

Testování nového patentovaného druhu organického hnojiva, které má pomoci vinařům v boji se suchem, začalo v Lednici na Břeclavsku. Hnojivo nazvané Hydrokompost dokáže zadržovat vodu a vracet půdě vláhu až po dobu 100 dní. V tiskové zprávě o tom informoval Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV) a Ústav vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity (ÚVV MU).

První výsledky testů by měly být známy příští rok v létě. "Hlavním cílem testu je ověření snížení vysychání půdy a podpory vitality vinné révy na rulandských odrůdách včetně zvýšení organické hmoty v půdě. Současně jsme instalovali měřicí čidla na měření vlhkosti a teploty v půdě v průběhu roku," uvedl Martin Stehlík z VÚRV.

Testování nového hnojiva výzkumníci zahájili v Lednici. Upozornili na to, že vinaře na jižní Moravě sužuje sucho několik sezón po sobě. Testy prováděné na smrku na střední Moravě již podle nich prokázaly, že díky aplikaci nového druhu hnojiva přežilo první rok po výsadbě o 40 procent více sazenic.

Hydrokompost je organické hnojivo s pomalu uvolňovaných dusíkem ve formě granulí. Jednou z jeho nejdůležitějších vlastností je podle vědců schopnost zadržovat vodu. Jeden kilogram dokáže absorbovat 7,6 litru vody, které pak postupně po 100 dní uvolňuje zpět ke kořenům rostlin. Díky svému složení také dokáže uvolňovat do půdy organickou hmotu.

Vědci testují dvě varianty aplikace hnojiva. Hloubková aplikace spočívá v tom, že se pomocí vrtáku zapraví do půdy v hloubce 45 až 55 centimetrů ke vzrostlým keřům. Druhá varianta testování spočívá v aplikaci do půdy ve vzdálenosti deset až 15 centimetrů kolem pokusných keřům.

Výroba hnojiva je také uhlíkově neutrální, protože vzniká v rámci vedlejšího výrobního programu bioplynové stanice a jeho cena tak není ovlivňována růstem cen plynu dováženého ze zahraničí, upozornili vědci. Držitelem patentu je spolu s Petrem Hutlou z Výzkumného ústavu zemědělské techniky a Martinem Stehlíkem z VÚRV firma Heesters s.r.o., která hnojivo vyrábí.

ČTK | byznysvcesku.cz

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se šťastný

Jsem moc ráda a hrdá, že jsou v Lednici a Brně tak šikovní lidé. A vlastně nejen tam. Držím jim moc palce, aby všechny testy dopadly úspěšně. Zatím to vypadá dobře. Bylo by skvělé, kdyby se naše země opět něčím proslavila, jak tomu bývalo v minulosti. Ze všech stran slýcháváme, jak hrozí nedostatek vody, proto by se naše českomoravské hnojivo mohlo vskutku stát očekávaným přínosem. Osobně si víno občas koupím, tak budu třeba někdy moci při každém doušku vzpomínat na Hydrokompost, díky němuž se zrodilo.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se vystrašený

Určitě je dobře, že se jedná o organické hnojivo, takže by mělo být přírodního původu. Jenom mě trošičku znepokojuje to uvolňování dusíku. Na Wikipedii jsem si přečetla, že při zvyšování obsahu plynného dusíku v atmosféře může dojít k dušení, ztrátě vědomí až relativně netraumatické smrti vlivem nedostatku kyslíku. A to nezní příliš lákavě. Ale než se takové hnojivo schválí, musí určitě projít řadou testů a dostat schválení, aby se co nejvíce vyloučilo nebezpečí možné otravy.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se zklamaný

Na nějaký kyselý bobule vám z vysoka kašlu, hlavně ať je správně zavlažovanej chmel, z kterýho vniká naše tekutý zlato. No, možná sem se trochu unáhlil. Já v podstatě proti vínu nic nemám, jenom mi jde o to, aby byly jasně nastavený priority. Víno sem párkrát i pil a pěkně se po něm i zbořil. Takže nic ve zlym. A proti Moravě taky nic nemám, znám od tamtaď několik lidí a sou docela normální. Mě prostě jenom vadí, že se s vínem dělaj cavyky a ti, co ho chlastaj, se tvářej jako nějaký ztělesnění kulturovanosti. Zatimco poctivejma pivařema se pohrdá jako nějakym společenskym odpadem a vypatlancema.