EKONOMIKA

Videoherní trh v USA zažil v srpnu nový rekord, hlavně díky konzolím

Výdaje spotřebitelů za videoherní konzole, hry a příslušenství v srpnu ve Spojených státech meziročně vzrostly o sedm procent na 4,4 miliardy USD (94,1 miliardy Kč), což byl rekordní údaj pro měsíc srpen.

Růst podpořil hlavně zájem o konzole. Údaje, které zveřejnila výzkumná společnost NPD Group, zmírňují obavy analytiků, že pandemický růst herního průmyslu s obnovením ekonomického růstu oslabí, uvedla agentura Bloomberg. Od začátku letošního roku výdaje ve videoherním průmyslu vzrostly o 13 procent na 37,9 miliardy USD.

Videoherní průmysl loni zažil prudký růst, a to kvůli pandemii nemoci covid-19, která zavřela lidi doma. Analytici teď pozorně sledují, kdy zájem spotřebitelů začne uvadat. Vydání dvou nových konzolí, Xbox Series X od Microsoftu a PlayStation 5 od Sony, však podpořilo tržby, i když dodávky konzolí brzdí nedostatek čipů.

Tržby z prodeje herního hardwaru se zvýšily o 45 procent na 329 milionů USD. Podle NPD to byl nejlepší srpnový výsledek od roku 2008 a třetí nejvyšší měsíční údaj. Tržby mohly být ještě vyšší, kdyby byl dostatek čipů, upozornil analytik NPD Mat Piscatella.

Nejvíce spotřebitelé v srpnu kupovali konzoli Switch od firmy Nintendo. Switch je rovněž nejprodávanější konzolí od začátku letošního roku. Podle tržeb ale byla nejprodávanější konzolí PlayStation 5.

Celkové tržby z prodeje videoher vzrostly o sedm procent na 4,37 miliardy USD. Nejprodávanější hrou byla Madden NFL 22 společnosti Electronic Arts. Následovala hra Ghost of Tsushima od Sony. Ta byla v červenci na 110. místě, v srpnu ale zájem o ní prudce vzrostl díky vylepšené edici Director's Cut pro PlayStation 5 a PlayStation 4.

ČTK | byznysvcesku.cz