EKONOMIKA

Vláda krotí ceny benzínu. Dnes začnou čerpací stanice ministerstvu hlásit ceny pohonných hmot

Ministerstvo financí (MF) dnes vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení průměrné denní prodejní ceny benzinu a nafty. Pravidelné informování začne v úterý a ministerstvo bude požadovat rozšíření dodávaných informací za každou čerpací stanici i zpětně až ke dni 15. února.

První výsledky bude mít úřad v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. V Česku je téměř 4000 čerpacích stanic, předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček dnes uvedl, že čerpací stanice úkol splní.

Vyhodnocení shromážděných dat začne obratem po obdržení prvních reportů a bude ho mít na starost sekce finanční řízení a audit ministerstva financí, které má v případě zjištění nepřiměřeného navyšování marží v rukou nástroje cenového regulace. "Čerpačky to určitě zatíží, každá povinnost zatěžuje. Za sebe mohu říct, že toto opatření respektujeme jako pochopitelné ve chvíli, kdy spotřebitelé mají obavy, že si čerpačky účtují nepřiměřené marže. Splníme ho," řekl Indráček.

Zjišťování výše marží čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Vláda v reakci na růst cen ve středu rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ministerstvo financí vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení ve spolupráci s Českou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu a Unií nezávislých petrolejářů. "Pro účely tohoto reportingu se na MF dnes finalizuje IT řešení s cílem minimalizovat administrativní zátěž na straně čerpacích stanic i na straně státu při kontrole reportovaných cenových informací a jejich následném porovnání s vývojem cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu," uvedl Weiss.

Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr. Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o 12 haléřů na 49,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Nedělní průměrné ceny zatím CCS nezveřejnila.

V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o 13 méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se bezradný

Docela by mě zajímalo, jak to bude v praxi vypadat. Zákonem není nikde upraveno, co to znamená „nepřiměřené navyšování marží“. Zákon o cenách uvádí, že dohoda o ceně vzniká tím, že kupující zaplatí bezprostředně před převzetím nebo po převzetí zboží cenu ve výši požadované prodávajícím. Píše se tam sice, že prodávající nesmí zneužít svého výhodnějšího hospodářského postavení k tomu, aby získal nepřiměřený majetkový prospěch. Ta „nepřiměřenost“ může spočívat v tom, že cena zahrnuje nepřiměřený zisk získaný na základě uplatnění vyšší ceny prodeje oproti obvyklé ceně. O tohle asi tady jde. Ale co si počít, když obvyklá cena na trhu je vysoká? Docela to zavání komunistickým trestním zákonem, který bojoval proti tzv. spekulaci. Mimochodem, ten taky příliš přesně nedefinoval, co to „spekulace“ je.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se překvapený

Já se směju, ne: já se chechtám! Naše nažehlená vláda zavádí socialismus! Hele, ale to neni špatný. Tady některý šílej, že za komunistů bylo všechno hrozný, ale to neni pravda. Některý věci byly dobrý. Potom přišel Klaus s neviditelnou rukou a udělal strašnej bordel. Všechno se do mrtě rozkradlo. Takže by bylo dobrý, kdyby někdo těm šmelinářům konečně zatnul tipec. Ale pokud to čtu dobře, tak ministerstvo bude prý zatim vyhodnocovat shromážděný data. To taky může znamenat, že nakonec nic neudělá. Je to dost pravděpodobný, jsou to poseroutkové.

Karla Bernášková
38 let, učitelka . Cítí se šťastný

Já bych řekla, že je to především etická otázka. Lidé by si měli uvědomit, že není etické profitovat z těžké situace druhých. Mnoho méně majetných spoluobčanů potřebuje ke svému životu automobil a vysokými cenami benzinu se jejich sociální situace ještě více zhoršuje. Schází nám jistý duch pospolitosti a slušnosti, který vládl za první republiky. Stačí připomenout ono slavné masarykovské: „Nebát se a nekrást!“ To by mělo být spolu s heslem „Pravda vítězí“, které je na prezidentské vlajce, motem našeho státu.