EKONOMIKA

Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

Vláda včera obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím úkolem bude navrhovat zásady a parametry reforem klíčových veřejných systémů, například důchodového systému, které mají vliv na veřejné finance a jejich transparentnost. Koordinátorem bude předseda představenstva EGAP Jan Procházka, který už členem NERV v minulosti byl. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Členy rady jsou podle něj přední české ekonomky a ekonomové.

"Slibujeme si od toho posílení odborného zázemí, které podporuje vládu a její rozhodnutí," uvedl Fiala. NERV by podle něj měl pomoci řešit následky pandemie i války na Ukrajině, které ovlivňují vývoj české ekonomiky.

Původně NERV představila vláda Mirka Topolánka (ODS) v lednu 2009 jako nezávislý poradní orgán kabinetu. Následně v září rada zveřejnila svoji závěrečnou zprávu. Poté činnost rady obnovila vláda Petra Nečase (ODS) v srpnu 2010. Po pádu vlády byla činnost NERV v srpnu 2013 pozastavena. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) pak agendu rady začlenila v roce 2014 do obnovené Rady pro udržitelný rozvoj. Následně NERV v dubnu 2020 obnovila vláda Andreje Babiše (ANO).

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

Jako kdyby náhodou premiér chtěl před lidma vyměknout a pustit jim nějaký drobný, tak tyhle experti mu udělaj tytyty? Pozor, budeš mít ošklivý ty veliký čísla, však on se plebs uskromní! Tak to jo, to je každopádně důležitá partička. Cifršpióni sou slavný, píšou si to za jméno, aby každej věděl, jak sou důležitý, že raděj i vládě, no a ty páprdové ve vládě zas vždycky můžou říct: To my ne, to odborníci řekli… Jako paráda, já bych chtěl mít taky někoho takovýho za zadkem na ranžíru. Mám tam šoupnout zarážku hnedka a nebo chvilku počkat? A do háje, vagón se roztřískal! Tak to byl ten za mnou, co mě to radil. Jó, když je někdo pán, tak má na všechno lidi, i na ty průsery. To se to pak velí.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se v pohodě

Je fajn, když mají politici tolik pokory a soudnosti, že minimálně tuší, že dnešní vědění a to i to ekonomické už je natolik komplexní a komplikované, že je vhodné pro jeho obsáhnutí přizvat i někoho, kdo to zrovna třeba nevidí úplně stejně. Za důležité považuji, aby krom renomé, profesních životopisů ekonomů v NERVu bylo bohaté i spektrum ekonomických škol a názorů, které zastávají. Ano, rozhodování pak bude těžší, ale to patří k chlebíčku politika, nést zodpovědnost za těžká rozhodnutí.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Asi se již budu opakovat, ale toto je jednoduše další skvělé rozhodnutí naší současné vlády. Konečně nebude rozhodovat o zásadních ekonomických otázkách, které mají vliv na život každého občana a chod celé země počet lajků na Facebboku, nebo diskuse na Novinkách, případně podivní a netransparentní lobbisté někde pomalu z podsvětí, jak tomu bylo za vlády minulé. Tomuto říkám dělat slušně a zodpovědně politiku! Text zmiňuje ekonomky a ekonomy, doufám tedy, že jejich zastoupení bude náležitě proporcionální, jak se sluší na moderní liberální demokracii západního typu!

Nikola Spurná
30 let, prodavačka . Cítí se bezradný

Tak obnovil to Babiš a nebo Fiala? Mně to teda z toho článku není jasný, ať to čtu, jak to čtu. Ale ono to je nakonec asi jedno. Pochybuju, že ty lidi nesou za něco zodpovědnost. Já když mám manko na kase, tak to celý zaplatím ze svýho. Byla bych náramně zvědavá, jestli by byl o volbách na těch kandidátkách pokaždý takovej nátřesk, kdyby to ty politici případně jejich rádci a úředníci měli stejně. To bych fakt chtěla vidět!