EKONOMIKA

Vláda příští týden odstartuje tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech

Vláda dá v příštím týdnu prostřednictvím ministerstva průmyslu pokyn k zahájení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Konečného výběru se nebudou moci zúčastnit čínské a ruské firmy.

Vláda podle Fialy udělala všechna rozhodnutí, která jsou potřeba k tomu, aby polostátní energetická společnost ČEZ mohla začít pracovat na tendru. "Je potřeba to všechno udělat rychle, začít všechny ty procesy tak, abychom do konce roku 2024 už měli vybraného toho dodavatele, který bude Dukovany stavět," řekl dnes premiér ČT. Již dříve předseda vlády uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024.

Bezpečnostní charakteristiky a záruky na výběrového řízení dodavatele stavby nového bloku projednala koncem února Bezpečnostní rada státu. S tím, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl kroky potřebné k vyhlášení tendru, vláda souhlasila 2. března.

Síkela tehdy uvedl, že současné bloky elektrárny Dukovany je třeba odpojit nejpozději v roce 2045. Současně s vypsáním tendru Česko podle Síkely zahájí proces notifikace veřejné podpory projektu u Evropské komise. Schválení by mělo trvat zhruba dva a půl roku.

Prezident Miloš Zeman loni v září podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon. Ten mimo jiné prostřednictvím bezpečnostních záruk počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína, které byly mezi zájemci o přihlášení se do tendru, mezi tyto státy nepatří.

Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech tak patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Předseda vlády již dříve uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. S vydáním stavebního povolení se počítá v roce 2029. Zkušební provoz je podle něj nutné spustit v roce 2036.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodin (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se znechucený

Teď už to bude doopravdy? Jen připomenu, že se výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech se řeší skoro třináct let. Původně ČEZ zahájil výběrové řízení v srpnu 2009. Teď máme březen 2022. To nám to letí. Jako daňového poplatníka by mě docela zajímalo, kolik to bude stát? Dřívější odhady hovořili o 162 miliardách korun, to ale asi také nebude příliš aktuální. Chápu, že se zahraniční firmy o takovou zakázku perou, ale nikde jsem nenašel studii o tom, nakolik se nám to vůbec vyplatí a jestli by nebylo lepší stavět více malých jaderných elektráren, jak to třeba dělají Francouzi. Jestli jsem to dobře pochopil, tak by to v podstatě měl celé platit stát. No, z cizího krev neteče.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy . Cítí se naštvaný

Jsem známým odpůrcem jaderné energie, protože není ani tak ekologická, jak se tváří, ani tak ekonomicky výhodná, jak se nám snaží někteří namluvit. Je to prostě energetický středověk. Vzhledem k současnému politické situaci a nastavení naší vlády se dá předpokládat, že vyhraje americký Westinghouse, za který někteří politici celkem nepokrytě dlouhodobě lobbují. Jenomže tato firma nezvládá ani zakázky na americkém trhu. Třeba stavbu dvou bloků elektrárny Vogtle v americké Georgii měla dokončit v roce 2016, ale dodnes nejsou hotovy. Navíc se konečné náklady podle všeho vyšplhají na dvojnásobek původní ceny. Máme se tedy na co těšit.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se v pohodě

Nápad s malými elektrárnami se mi moc líbí, proč by ale měly být atomové? Já bych využívala to, co nám příroda sama dává: vodu a vítr. Někdo mi dokonce říkal, že i moderní uhelné elektrárny jsou mnohem ekologičtější a lepší než jaderné, ale nechce se mi tomu věřit. Dobře vím, jak to páchne a čudí, když tchán topí. Kdybych si už měla vybrat, kdo by měl Dukovany dostavět, tak bych chtěla Francouze. Ve Francii jsem byla několikrát na dovolené a moc se mi tam líbilo. Máme tam i známé a neříkali, že by měli nějaké problémy s elektřinou.