EKONOMIKA

Výbor Senátu USA schválil antimonopolní zákon proti technologickým gigantům

Právní výbor amerického Senátu schválil návrh antimonopolního zákona namířeného proti technologickým gigantům Apple, Meta Platforms, Amazon či mateřské společnosti Googlu Alphabet. Jde o další krok k tomu, aby o předpisu jednal celý Senát. Firmy, kterých se týká, by na svých platformách nesměly zvýhodňovat své produkty, informovala agentura Reuters.

Menší konkurenti si stěžují, že velké společnosti, které mají platformy pod kontrolou, používají nekalé obchodní praktiky, aby si udržely dominantní postavení. Dotčené velké společnosti varují, že zákon by poškodil inovace v USA, protože by poskytl výhodu zahraničním konkurentům, ohrozil soukromí a bezpečnost uživatelů a poškodil produkty, které spotřebitelé využívají.

Zákonodárci hlasovali o pozměněné verzi návrhu zákona, který předložili demokratická senátorka Amy Klobucharová a republikán Chuck Grassley. Definice společností, na něž se zákon vztahuje, byla v pozměněném návrhu rozšířena o firmy, jako je populární aplikace pro sdílení videí TikTok. Upřesňuje se v něm také, že společnosti nejsou povinny sdílet údaje s firmami, které americká vláda považuje za rizika pro národní bezpečnost.

Klobucharová upozornila na výrazný lobbing proti návrhu. Hlasování výboru v poměru 16 : 6 ve prospěch návrhu zákona ukázalo, že opatření má podporu demokratů i republikánů, napsala agentura Bloomberg.

Návrh Klobucharové a Grassleyho kritizoval mimo jiné prezident Asociace počítačového a komunikačního průmyslu Matt Schruers, podle nějž opatření Senátem neprojde. "Cílem antimonopolní politiky by měla být podpora prospěchu spotřebitelů, a nikoli trestání konkrétních společností," uvedl v prohlášení.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Bez mučení se přiznám, že jsem byl po dlouhou dobu fanatickým stoupencem laissez faire, tedy názoru, že volný trh vyřeší všechno. Stále víc mi ale postupem času dochází, že tomu tak není. Pořád se samozřejmě považuji za konzervativního liberála, nicméně je naprosto zřejmé, že naprosto bezuzdný trh nakonec ničí jeho volnost. Krásně je to vidět právě na monopolech, které využívají svého postavení k potírání konkurence. Jednoduše vytvářejí prostředí, kde všechno nastavují pod sebe tak, aby je nemohl ohrozit. Kde je potom, volný trh, když spolu různé subjekty nemají nejmenší šanci ani soupeřit? Navíc takovéto společnosti častokrát díky silnému lobbingu ovlivňují i zákonodárství jednotlivých zemí a člověk už ani neví, kdo vlastně vládne, jestli panáčci, které si volíme, nebo nadnárodní korporace.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Je načase, aby už někdo konečně těm molochům přistříh křidýlka. Dojímá mě, když se dušují, že jim jde o spotřebitele. Houby. Jde jim jenom o vlastní kapsy. Spotřebitel by si měl vybírat podle sebe. Jak si ale může vybírat, když mu třeba Google pořád něco cpe svýho a jiný věci zamlčuje. Onehdá jsem hledal nějaký moc důležitý věci a musel sem se proklikat asi až na sedmou stránku, abych to našel. Předtim mi furt vyskakovaly nějaký zprávy, že se se jedná o dezinformace, ale když sem si to přečet, tak sem zjistil, že je to moc hezky dokázáný a o žádný fejky nejde. Prostě se tomu někomu nehodilo do krámu.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Já bych nadšení z údajného krocení technologických gigantů krotil, je totiž předčasné. Tyto společnosti už v minulosti čelili podobným pokusům a vždycky z toho vyšly vítězně nebo alespoň bez větších šrámů. A i kdyby tentokrát tzv. antimonopolní zákon prošel, tak se to u nás příliš neprojeví. Jedná se spíše o americkou záležitost. Zmíněný Google zpracovává až 90 % vyhledávání v USA a není divu, že toho využívá, někdo by snad mohl říct zneužívá, ke svému reklamnímu podnikání, jehož obrat činí až sto šedesát miliard ročně. Daleko závažnější jsou obvinění, že mezi těmito firmami dochází ke kartelovým dohodám. Části amerických politiků rovněž vadí například smlouvy mezi Googlem a Applem o využívání softwaru v zařízeních, zejména chytrých telefonech.