EKONOMIKA

Výkon ruské ekonomiky se vrátí o zhruba 15 let zpátky

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce propadne o 15 procent a v příštím roce se sníží o další tři procenta. Výkon ruské ekonomiky se tak vrátí o zhruba 15 let zpátky. Předpověděli to podle agentury Bloomberg ekonomové z Institutu pro mezinárodní finance (IIF).

Rusko se v důsledku útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých mezinárodních sankcí, ze země navíc odchází řada západních podniků. "Klíčovou roli pravděpodobně sehraje prudký pokles domácí poptávky, zatímco nižší export by měl být kompenzován poklesem importu," uvedli ekonomové IIF. "Pokud však budou zavedeny další sankce v podobně obchodních embarg, pokles exportu by mohl být výraznější, než nyní předpovídáme," dodali.

Kromě bezprostředních ekonomických dopadů se Rusko podle IIF bude po řadu let potýkat s negativními důsledky odlivu vzdělaných Rusů a omezeného přístupu k technologiím ze Spojených států a Evropské unie, což bude brzdit technologický rozvoj země. "Negativní dopady na hospodářské vyhlídky pro středně dlouhé a dlouhé období by dokonce mohly být významnější," uvedli ekonomové IIF.

Ekonomové z ruské státní rozvojové banky VEB dnes podle agentury Reuters předpověděli, že reálné disponibilní příjmy v Rusku v letošním roce klesnou až o 12 procent, zatímco inflace se vyšplhá ke 20 procentům.

Míra nezaměstnanosti v Rusku by se podle těchto ekonomů letos měla zvýšit až na 6,2 procenta z lednových 4,4 procenta. "Zavedení mimořádných opatření na podporu zaměstnanosti zabrání výraznějšímu nárůstu počtu nezaměstnaných," upozornili ekonomové.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se v pohodě

Nečekám, že to bude tak horké. Rusko pravděpodobně ať tak či tak dosáhne minimálně svého hlavního cíle, kterým je zamezení přivtělení Ukrajiny do západních zejména vojenských a možná i politických struktur. To považuji v tuto chvíli již za téměř jisté. Muselo by dojít k nějaké nevídané eskalaci konfliktu, ve které by Rusové fatálním způsobem nakonec neuspěli. Nevím, jestli to lze realisticky očekávat a ani nevím, jestli by škody pro všechny nebyly nakonec tisíckrát horší. Jakou za své byť třeba jen částečné vítězství zaplatí Rusko cenu, je věc druhá. Mnozí analytici nyní již ovšem zcela otevřeně hovoří o tom, že cena za konflikt bude značná i pro státy EU, tedy pro nás. Jako potenciální vítěz s čistými zisky se naopak zatím jeví USA a případně i Čína. Uvidíme.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se znechucený

Odpojit, přerušit veškeré kontakty a nejlépe vybudovat nějakou moderní obdobu Velké čínské zdi. Nic jiného nepomůže. Rusko je odporný stát a vždy bylo. Rozumí a rozumět bude jen síle. Kdo se opájí fantaziemi o jeho poevropštění je naivní blázen a snílek, dnes navíc nebezpečný. Je to odpudivá orientální despocie a je na čase si to definitivně přiznat. Kdyby se ji podařilo rozdělit na jednotlivé menší státy, mohla by to být cesta jak tento vřed, tento věčný zdroj násilí a utrpení všech okolo, ale i Rusů samotných, konečně vyříznout z těla lidstva. Škoda, že Napoleon svoji misi v Rusku nedotáhl do vítězného konce. Mohla to být dnes krásná kulturní země!

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř . Cítí se zklamaný

Při vší úctě k sankcím… Toto bývá dvousečná zbraň a navíc alternativy k jejich obejití obvykle existují. Ne, nechci tvrdit, že Rusku má agrese projít a vše má být odbyto několika prohlášeními a nótami. Jen přemýšlím, jestli my (Západ) opravdu nutně taháme za ten delší konec provazu a nebo si to jen nalháváme. Velikost ruského trhu je jedna věc a není jistě nutné jej přeceňovat. U velkoústých prohlášeních ve vztahu k ruským surovinám bych byl už opatrnější. Tyto dny ukazují, že to ještě může hodně bolet i nás. Ostatně minimálně velká zdráhavost některých velkých firem při stahování se z ruského trhu dobře naznačuje, jaký je očekávatelný vývoj. Teď hlavně, aby se co nejdříve podařilo dojednat mír, přestali umírat lidé a, proč si to nepřiznat, mohl zase kvést obchod a s ním i vše ostatní. Čekám, že cesta k míru bude podobná obchodnímu jednání. Něco bude za něco a obě strany by měly něco získat. Bez toho to nejde, málokdo má nakonec takovou sílu, aby mohl své podmínky diktovat zcela bez kompromisů. Platí to pro Rusko stejně jako pro demokratický Západ i Ukrajinu, která je momentálně kdesi uprostřed a to obrazně, geograficky i svým politickým vývojem.