EKONOMIKA

Vysílání ČRo na středních a dlouhých vlnách v pátek skončí

Český rozhlas v pátek ukončí vysílání na středních a dlouhých vlnách. Na středních vlnách vysílají stanice ČRo Dvojka a ČRo Plus, na dlouhých vlnách pak ČRo Radiožurnál. Lidé si budou muset přeladit na krátké vlny nebo digitální rozhlas DAB+ či mohou poslouchat rozhlas přes internet. Český rozhlas to uvedl na svých webových stránkách.

Střední a dlouhé vlny označované zkratkami AM a LW umožňovaly přenos rádiového signálu na velkou vzdálenost, nevýhodou ale byla nízká kvalita vysílání i vysoké náklady na provoz rozhlasových vysílačů. Vypnutím vysílání rozhlas v rozpočtu na příští rok ušetří desítky milionů korun.

"Ukončení AM vysílání se vás týká, pokud posloucháte stanici Dvojka, Plus nebo Radiožurnál na starším zařízení. Prohlédněte si ho. Pokud je na něm napsaná i zkratka FM, VKV nebo DAB, můžete nejspíš hned přeladit na jiné pásmo. Svou frekvenci najdete na mapě vysílačů. Pokud vedle stupnice pro ladění vidíte pouze nápis "AM“, případně "MW“ a značku kHz, bude potřeba pořídit nové rádio," uvedl ČRo na webu.

Vysílače AM provozují a vlastní České radiokomunikace, ČRo je pouze využívá pro své vysílání. I po odchodu ČRo ze středních vln zůstane v provozu několik vysílačů v pásmu AM, které budou využívat pro své vysílání některá komerční rádia.

V současné době na této vysílací platformě podle mluvčího ČRo Jiřího Hošny působí v Česku minimum stanic. V Evropě vysílá pomocí středních vln celkem 206 stanic, z čehož je 117 veřejnoprávních. U 69 z nich se střední vlny používají pouze pro regionální vysílání. Média sdružená v Evropské vysílací unii (EBU) postupně tento typ distribuce opouští, naposledy Deutschlandradio, Radio France, NPO v Nizozemí (2015), BTRC v Bělorusku (2016), Radio Vaticana (2016), RTSH v Albánii (2017) a RTSH ve frankofonní části Belgie (2018). BBC v pásmu AM také ukončila vysílání některých regionálních služeb v lednu 2018. Stejně tak i dlouhé vlny využívá pro distribuci v Evropě jen 18 stanic, z toho jde o 13 stanic médií veřejné služby.

V souvislosti s vypínáním středně a dlouhovlnných vysílačů rozhlas rozšířil pokrytí digitálním signálem DAB+. Ten v současnosti pokrývá přes 95 procent Česka a umožňuje příjem všech 23 stanic ČRo. Soukromé stanice zatím v digitálním standardu až na výjimky nevysílají.

Prodej přijímačů pro digitální příjem rozhlasu se letos zvýšil meziročně o více než 100 procent. Rozšíření DAB+ nahrává i to, že digitálním rozhlasovým přijímačem musí být vybavovány všechny nové vozy prodávané v EU.

ČTK | byznysvcesku.cz