EKONOMIKA

Vždyť dnes každý pomáhá Ukrajině jak může…

Válka na Ukrajině způsobila v Evropě bezprecedentní humanitární krizi. Ukrajinským utečencům pomáhají v nebývalé míře jak čeští jednotlivci, tak i obce, spolky a soukromé společnosti.

Od začátku války přišlo, podle odhadů z dat mobilních operátorů, do České republiky již zhruba 200.000 ukrajinských občanů. Čtyři pětiny dospělých, kteří přišli z Ukrajiny do Česka, jsou ženy, zhruba 55 procent ze všech příchozích jsou děti, řekl poslancům ministr vnitra Vít Rakušan. Ten dále uvedl, že Česko zvládne ubytovat přibližně čtvrt milionu osob.

Do pomoci uprchlíkům se Češi zapojili v neuvěřitelné míře: Doteď vybrali a odeslali již přes dvě miliardy korun. Velký počet našich spoluobčanů samostatně organizuje transport potřebného materiálu na Ukrajinu a naopak zpět vozí ty, kteří se z pochopitelných důvodů snaží překročit hranice na západ. Jak již bylo uvedeno, v největší míře se jedná o ženy a děti.

„Prakticky hned od začátku války muselo naše město začít řešit požadavky na ubytování uprchlíků v rámci individuálních příjezdů. V tuto chvíli máme obsazeno řádově sto míst v objektech, které Hradec Králové přímo vlastní, nebo provozuje. Některé objekty, které by byly teoreticky k dispozici, bohužel nevyhovují. Běženci mají pochopitelné potřeby, zejména prosí, aby v ubytovacích prostorech byla alespoň minimální možnost uvařit si, nebo i jen ohřát jídlo. Na dlouhodobé stravování po restauracích nemají pochopitelně prostředky” říká Pavel Marek, náměstek primátora Hradce Králové pro oblast správy majetku města.

K financování této pomoci pak dodává: „Město hradí veškeré náklady u ubytoven v jednotkách tisíců korun per objekt tam, kde není v přímém vlastnictví a správě města.  V našem rekreačním objektu na Stříbrném rybníku máme v tuto chvíli ubytováno 57 Ukrajinců. Hradec Králové vytvořil rezervní fond kde bude zhruba jeden milion korun. Ten budeme používat pro aktivity, u kterých není ještě jisté, zda je bude hradit kraj, nebo stát.”

Pro některé podnikatelské subjekty je pomoc potřebným v dnešní situaci premiérou, pro jiné už dobrou praxí. „Když jsme potřebovali rychle vyřešit situaci třech holčiček paní Ivanky, naší ukrajinské kolegyně, věděla jsem, že na IPCčko se můžu spolehnout. Už loni byla firma partnerem benefičního Cyklo handy maratonu, který pořádal náš spolek ACTIVE HANDY nová naděje. Tam podporujeme zapojení hendikepovaných po nehodách do aktivního života” říká manažerka společnosti Invest & Property Consulting Lucie Vernarová.

„Děti kolegyňky, správkyně objektu jednoho z našich projektů (Axis medical, poznámka redakce) přijely z Ukrajiny prakticky bez ničeho. Bylo třeba je okamžitě ubytovat, zařídit dokumenty, ubytování, školu, spojení se světem. Prostě všechno. Za 18 hodin jsme v rámci zaměstnanců firmy vybrali dostatek peněz na pokrytí všeho potřebného a od vedení jsem dostala ihned pokyn, abychom začali obdobně používat firemní objekt i po vyřešení situace Lily (13), Světlany  (15) a malé Milany (4). Už teď víme, že na první kritické dny ubytujeme další ukrajinskou rodinu v podobné situaci.” Lucie Vernarová dále vzkazuje: „Kapacity ubytování vystačí pro 15 lidí, v tuto chvíli je už máme pro nejbližší dny zcela naplněny. Nově příchozím poskytneme zázemí pro vyřešení nejakutnějších trablů. Zdarma je ubytujeme, seženeme všechno potřebné ke startu fungování v novém prostředí jako jsou úřady a v rámci otevřené sbírky stále sbíráme na tohle všechno průběžně prostředky.”

O vyjádření ke spolupráci firmy a spolku jsme požádali Olivera Kálnássyho, předsedu správní rady Invest & Property Consulting, a.s.: „Měli jsme kapacitu, tak jsme považovali za samozřejmé vyjít přáním kolegyně vstříc. Vždyť dnes každý pomáhá Ukrajině jak může…”

Ondřej Smutný, redaktor byznysvcesku.cz

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Tady je ložené: Našim ukrajinským sestrám a bratrům musíme prostě pomoci stůj co stůj. Prchají před největším válečným zločincem od doby Hitlera, to si uvědomte! Doufám, že v nejbližší době vláda schválí vše co je potřebné, aby města, kraje i firmy mohly pomáhat nějak systematicky. Zatím mi příjde jako skvělá myšlenka - moci si vykázat pomoc Ukrajině v daních. Takhle a ještě víc. Takovou solidaritou Putlera nemůžeme neporazit! Ukrajině SLAVA!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se překvapený

Já teda nikdy moc velkejm firmám tu pomoc nežral. Často si udělaj akorát nějakou snobskou žranici a nám, malejm lidem, pak upustěj drobky ze stolu. Ale tady koukám, že pomáhaj nejen teď, když je to populární. A že se na dlouho vzdali kaček za pronájem nějakýho svýho drahýho sanopsu, nebo co to má bejt. Tak to já zas teda ale jako fakt cením. Je dobrý, že maj srdce i ty nóbl manažéři z Prahy, koukám, že ta Vernarová je dokonce obchodní ředitelka. Pořád je lepší pomoct děckám z Ukrajiny, než nějakejm "jakože Syřanům" bůhví odkud, víte jak to myslím... Třeba bude tahle krize nakonec k něčemu dobrá.

Karin Léblová
40 let, na volné noze . Cítí se vystrašený

Taky mám tři děti a úplně mě zamrazilo, když jsem si představila, jak jsou někde v cizině jako ta Lila, Světlanka a Milanka. Úplně se vidím, jak bych z toho byla zoufalá. Paní Ivanka má velké štěstí, že má tak fajn kolegyni, co jí nenechala na holičkách. Strašné je, že tohle všechno může být jen začátek. Přála bych si, aby všechny paní Ivanky (a že jich osobně znám) měly kolem sebe v práci podobně lidský osoby, jako v tom IPC.