EKONOMIKA

Washington odebral firmě China Telecom licenci pro provoz služeb v USA

Americká Federální komise pro spoje (FCC) odebrala přední čínské telekomunikační společnosti China Telecom povolení k provozu aktivit ve Spojených státech. Rozhodnutí zdůvodnila obavami o národní bezpečnost.

Americká divize čínského podniku musí podle rozhodnutí FCC během 60 dnů ukončit poskytování služeb. Společnost China Telecom měla povolení pro provoz telekomunikačních služeb v USA téměř 20 let. FCC však nyní dospěla k závěru, že China Telecom je pod kontrolou čínské vlády, která by tak mohla sledovat či narušovat komunikaci v USA. Peking by tak podle amerických představitelů mohl vyvíjet "špionáž a další škodlivé aktivity proti USA", píše server BBC.

China Telecom označil rozhodnutí FCC za zklamání. Rozhodnutí bylo oznámeno jen několik hodin poté, co čínský vicepremiér Liou Che hovořil s americkou ministryní financí Janet Yellenovou o stavu globální ekonomiky. Rozhovory byly vnímány jako známka zlepšujících se vztahů mezi těmito dvěma supermocnostmi, upozorňuje server BBC.

FCC se již v květnu 2019 rozhodla odebrat povolení pro provoz služeb v USA čínské telekomunikační společnosti China Mobile. Loni pak označila čínské dodavatele komunikačních zařízení Huawei a ZTE za hrozbu pro komunikační sítě. Zkomplikovala tak americkým podnikům nákup zařízení od těchto dvou dodavatelů. Ve všech těchto případech američtí představitelé podle BBC argumentovali tím, že Peking by mohl čínské firmy využít ke špehování či k poškození národních zájmů USA.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Kdo pamatuje několik let starou aféru, kdy Američané odposlouchávali telefony špičkových německých politiků, coby svých spojenců, nebude patrně na pokušení rozvíjet naivní teorie o proradných komunistických asiatech a ohrožení mírumilovného demokratického světa. Jak pravil nestor světové psychoanalýzy Freud k poněkud méně náročné lidské činnosti než je špionáž: „Dělal to každý a kdo tvrdí, že ne, dělá to doteď.“

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Jedině dobře, že nový americký demokratický prezident Biden postupuje takto nekompromisně vůči čínským totalitářům! Je to stejná situace jako u nás, kdy nejrůznější zaprodanci Ruska i Číny a to i v nejvyšších patrech politiky usilují za osobní prospěch o postoupení strategických firem jejich vlivu. Je třeba naprosto vymést tyto lidi i jejich nohsledy z našeho veřejného života. Slouží dobře! Ovšem nikoli vlasti, ale svým zahraničním pánům na Východě. Řeči o tom, že Rosatom dělá nejlepší reaktory námi poptávané kategorie na světě mě naprosto nedojímají. Se zločinci se neobchoduje!

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Tady si jako někdo snad myslí, že všichni neodposlouchávaj všechny? U nás v práci to nevydrží ani baby z kanceláře, neposlechnout si, co si říkaj v tý druhý vedle. Celé hodiny mých rozhovorů do vysílačky jsou nahrávaný. Když se nedávno kamarád soudil po rozvodu o děcka, bejvalka si ho nahrávala a tvrdil mi, že i policajti, protože věděli věci, který jinak vědět nemohli. Všude sou kamery. Žijeme v profízlovaným světě.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Tohle se prostě dělá a nejen mezi soupeři a konkurenty. Výhoda, když vy víte a druhý neví, že víte, je jednoduše příliš lákavá a podstatná. Tímto způsobem se vyhrávaly nejen bitvy ale celé války. Je pochopitelné o tuto výhodu usilovat a stejně tak je žádoucí ji protivníkovi maximálně omezit. Soudím, že Čína recipročně provede něco podobného nějaké americké firmě a svět půjde svým obvyklým způsobem dál. Dokud se obchoduje, tak se nestřílí. Největší konflikt pak nastane večer u piva mezi Frantou a Pepou, kde jeden nesnáší Číňany a druhý Američany. Toto bude jedinečná možnost dát průchod svému politickému přesvědčení a ukázat světový rozhled. Po chvíli na sebe budou křičet nejhorší urážky v zastoupení svých velmocí a druhý den půjdou na to pivo spolu zas.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Nás odposlouchává sousedka přes zeď. Přítel ji jednou dal bedny od sterea přímo na tu příčku a pustil to naplno. Čtrnáct dní s náma pak nemluvila.