Crowdfunding v byznysu i charitě stále na vzestupu. Off-grid obnovitelné zdroje energie v Africe

Crowdfunding v byznysu i charitě stále na vzestupu. Off-grid obnovitelné zdroje energie v Africe

Crowdfunding je na vzestupu napříč obory. Nejedná se přitom pouze o lokální projekty či individuální podnikatelské záměry, ale i o humanitární záměry, v ideálním případě kombinaci obojího. Následující projekt by mohl být inspirací i pro naše domácí firmy či startupy a jejich know-how. Platforem je k dispozici dostatek.

Společnost Winch Energy, poskytovatel off-grid služeb, se snaží získat až 1,5 milionu liber prostřednictvím crowdfundingové kampaně na projekty, které mají urychlit instalaci technologií obnovitelných zdrojů energie v Sieře Leone a Ugandě. Kampaň na Crowdcube je součástí celkového plánu získávání finančních prostředků v příštích dvou letech a navazuje na nedávné uzavření dosud největšího obchodu s omezeným regresním financováním minisítí, který společnost Winch Energy uzavřela prostřednictvím Winch IPP Holdings.

Winch Energy byla založena v roce 2008, má pobočky ve Velké Británii, Itálii, Sieře Leone, Ugandě a Senegalu a má zavedené projekty s více než 485 000 přípojkami, z nichž bude mít prospěch přibližně 4,2 milionu lidí. Společnost již dříve získala investice od společností Total Eren a Al Gihaz Holding. Začátkem letošního roku spustila platformu Winch IPP Holdings Ltd ve spolupráci s NEoT Offgrid Africa, kterou založily společnosti Meridiam, EDF a Mitsubishi Corporation. Projekt v hodnotě 16 milionů dolarů se skládá ze 49 projektů solárních minisítí v Ugandě a Sieře Leone.

Přístup k elektřině stále nemá 759 milionů lidí, z toho 75 % v subsaharské Africe (podle zprávy The Energy Progress Report 2021). Velká rozloha kontinentu a chybějící infrastruktura znamenají, že připojení venkovských komunit k vnitrostátním rozvodným sítím není životaschopné, což omezuje socioekonomický rozvoj. Do dosažení cíle udržitelného rozvoje OSN pro všeobecný přístup k čisté energii (SDG7) zbývá méně než deset let, a proto se společnost Winch Energy zaměřuje na africké země s nejnižší mírou elektrifikace, aby tuto mezeru překlenula.

Společnost Winch Energy vyvinula vlastní technologii vzdálené napájecí jednotky (RPU) a softwarové operační systémy (Winch Dashboard), které jsou navrženy a vyrobeny ve výrobním závodě společnosti na Sicílii. Ty lze nasadit, nainstalovat a připojit k místní distribuční síti během několika týdnů. Instalace RPU, vyvinutá speciálně pro rozšíření přístupu ke spolehlivé a cenově dostupné čisté energii v komunitách mimo elektrickou síť, přináší prospěch veřejným službám, zlepšuje životní podmínky, stimuluje rozvojové ekonomiky a vytváří nový trh s elektrickým zbožím.

Projekt společnosti na zásobování 24 vesnic a komunitního zdravotního střediska v severní Sieře Leone byl oceněn cenou za dopad na životní prostředí v soutěži British Expertise International Awards 2020. Díky partnerství se společnostmi Easy Solar a Orange umožňuje více než 40 000 vesničanů přístup k telekomunikačním službám a mobilním penězům a místním ženám dal příležitost založit vlastní podnik na pronájem baterií. Během šesti měsíců 95 % zákazníků energie uvedlo, že se jejich živobytí zlepšilo, a více než polovina zákazníků (56 %) tvrdí, že se jejich příjem zvýšil.

“Technologie obnovitelných zdrojů mají obrovský potenciál pro mnoho zemí v Africe i jinde,” řekl Nicholas Wrigley, zakladatel a generální ředitel společnosti Winch Energy Limited. “Investoři chtějí stále častěji konat dobro, stejně jako dosahovat dobrých výnosů, a po zvýšení povědomí o významu udržitelnosti jsou investice do projektů čisté energie atraktivnější než kdykoli předtím. Doufáme, že nám naše crowdfundingová kampaň pomůže urychlit náš pokrok na trhu s rozsáhlými obnovitelnými zdroji mimo sítě a poskytne jednotlivcům možnost investovat do projektů, které nabízejí slibný růst, ovlivňují životy a přímo mění budoucnost těchto komunit. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, jaký dopad má přístup k čisté a cenově dostupné energii. Naše projekty se zaměřují na zlepšení vzdělávání, poskytování zdravotní péče a místní podnikání. Kromě toho, že zlepšují každodenní život, přitahují také větší obchodní růst.”

renewableenergymagazine.com | Ondřej Smutný