Okonjová-Iwealová v rozhovoru s BBC upozornila, že podíl Ruska a Ukrajiny na globálním vývozu zboží sice činí jen zhruba 2,5 procenta, ale v některých sektorech mají tyto dvě země velmi významné postavení. Varovala rovněž, že výpadky v dodavatelských řetězcích nyní tlačí vzhůru ceny potravin, což by mohlo vést k potravinové krizi.
Ruský útok na Ukrajinu narušil dodávky řady potravinářských produktů, včetně pšenice a kukuřice. "Skutečně se obávám hrozby hladu, zejména v chudých zemích," uvedla šéfka WTO. Upozornila například, že pšenici a další obilí dováží z Ruska a Ukrajiny více než polovina afrických zemí.
Kvůli obavám z dopadů sankcí na dodávky z Ruska zdražují kromě potravin také další komodity. Rusko je například klíčovým producentem palladia, které je důležité pro automobilový průmysl, upozorňuje BBC.
Již před válkou na Ukrajině se v řadě odvětví objevily problémy v dodavatelských řetězcích v důsledku pandemie covidu-19, což vedlo po celém světě k růstu inflace. "Domnívám se, že v krátkém až středně dlouhém období budou tyto inflační tlaky pokračovat," uvedla šéfka WTO.
ČTK | byznysvcesku.cz