EKONOMIKA

Hledáme Mongoly: Z českých firem odešlo asi 15 procent ukrajinských pracovníků

Část jich bude možné nahradit uprchlíky, další zaměstnance bude třeba získat z jiných zemích jako je Moldavsko, Mongolsko nebo Kazachstán.

Vláda by měla zajistit co nejrychlejší udělování pobytových i pracovních víz. Z důvodu očekávané silné vlny uprchlíků z Ukrajiny vznikají obavy, že kapacity úřadů budou nedostatečné. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci Hospodářské komory.

Odchod zaměstnanců z Ukrajiny se dosud dotkl přibližně 60 procent firem, které odpověděly v průzkumu. "Dvě třetiny respondentů se domnívají, že náhrada je možná a žádoucí, 19 procent se domnívá, že by odcházejí Ukrajince mohli nahradit zaměstnanci z jiných zemí," uvedl prezident HK Vladimír Dlouhý. Do průzkumu se zapojilo zhruba 350 podnikatelů a firem, kteří zaměstnávají asi 6800 lidí z Ukrajiny.

Vzhledem k migračním vlnám by se lhůty udělování víz mohly podle viceprezidenta HK Radka Jakubského vyšplhat až na 100 dnů, což by bylo neúnosné. Komora proto koordinuje tyto kroky s ministerstvy vnitra a zahraničí, aby byl proces co nejrychlejší.

Dlouhý dále upozornil, že mnoho Ukrajinců si při odchodu z vlasti nestihne vzít doklady o kvalifikačních předpokladech. "Hospodářská komora nabízí, aby je zaměstnavatelé u nás přijali a oni si během 30 dnů již při zaměstnání prokázali odbornou způsobilost. K tomu mohou napomoci naše profesní svazy," uvedl.

HK dále podle Dlouhého uvažuje o amnestii pro nelegální pracovníky z Ukrajiny, kteří už dříve v České republice pracovali. Mohli by například zpět zaplatit symbolickou částku, když neplatili žádné odvody na sociální a zdravotní pojištění. Je to podle něj jedna z cest, jak reagovat na situaci na pracovním trhu.

"Krátkodobě budou lidé z Ukrajiny chybět ve službách, pomocných pracích nebo ve zdravotnických zařízeních," řekl Dlouhý. Z dlouhodobého hlediska je podle něj třeba připravit se na příliv lidí z celé škály zaměstnanecké struktury. Na trhu práce je nutné ve spojitosti se silnou migrační vlnou počítat podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy také se změnou poptávky. S příchodem desítek tisíc ukrajinských dětí bude zájem o učitelky z Ukrajiny v mateřských školách, případně obsazení pomocných učitelských míst na základních školách. "Pokud by přišel větší počet starých osob, bude potřeba pomoci jim s péčí, což bude další prostor pro ženy z Ukrajiny," doplnil.

ČR se od začátku ruské invaze na Ukrajinu zatím zaregistrovalo 24.708 lidí, vyplývá z dat ministerstva vnitra. Ukrajincům pro překročení českých hranic stačí pas. Po příjezdu si požádají o povolení k pobytu, které platí čtyři měsíce. S tímto takzvaným vízem ke strpění mohou začít pracovat a nemusejí žádat o zvláštní pracovní povolení.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se zklamaný

Ty bláho, patnáct procent odchází? Tady je patnáct procent chlapů mezi Ukrajincema? Já myslel, že jdou všichni hrdinně bránit vlast, ne? No dobrý teda! Stejně je to sranda, včera to byli ještě pomalu špinavý úkáčka, každej druhej ohrnoval nos a dneska sou to naši největší kamarádi. Ale jo, věřím, že utírat zadky staříkům, aby naši mladý mohli bouchat prachy, tam přijde spousta těch lidí k užitku a našim vhod. Jó, není nad dobře nastavenou humanitu. Ještě, že dělám na dráze a ne v důchoďáku, to už bych měl strach o fleka nebo minimálně o peníze.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Po té hrůze a mezinárodní ostudě, kdy zejména minulá vláda odmítala přijímat uprchlíky, se mi v těchto dnech přece jen poněkud ulevilo. Jistou a ne úplně malou solidaritu můžeme v těchto dnech u našich spoluobčanů přece jen pozorovat. Ovšem je třeba si uvědomit, jak správně řekl jeden expert na serveru Novinky.cz, že ne každý uprchlík z Ukrajiny musí být žena, matka s dítětem a bílé pleti. Měli bychom svá srdce připravit i na ty ostatní, Ukrajince tmavé pleti apod. To bude v tyto dny krom všeho ostatního velká výzva pro celý český národ.

Michal Babinec
46 let, byznysmen . Cítí se bezradný

Pokud dojde skutečně k masivní imigraci i k nám do ČR, dá se čekat, že to zásadně pozmění trh práce. Je třeba si nalít čistého vína. Ukrajinci zvyklí na neskonale nižší příjmy a životní úroveň mohou způsobit zásadní propad ceny práce minimálně v méně kvalifikovaných oborech. Pozitivum je, že tak mohou působit protiinflačně, jasným negativem pak to, že zatímco zaměstnavatelé to jistě uvítají, tak na již tak těžce zkoušené nízkopříjmové skupiny našich obyvatel dopadne další rána. A to v současné situaci bude téměř jistě znamenat další nárůst sociálního napětí, které je již tak nyní vysoké.