EKONOMIKA

Z pražských kaváren by měl ministr Vojtěch radost: Nová nařízení poslušně plní

Personál pražských kaváren podle zjištění ČTK pečlivě kontroluje u hostů potvrzení o bezinfekčnosti. Někde se obsluha za tento požadavek omlouvala. Některé podniky informaci o tom, že musejí vyžadovat doklad o očkování, prodělání nemoci nebo testu, vyvěsily u vstupu.

Zákazníci o novém opatření vědí, s prokazováním zpravidla nemají problém. Všechny hosty, kteří se dnes chtěli posadit u občerstvení v kavárně Cafedu v blízkosti Národního muzea, personál při objednávce požádal o předložení příslušeného potvrzení. Sdělení o novém opatření je také vystaveno v kavárně. "Nařízení se týká konzumace na místě, proto informaci nemáme hned u dveří, ale až u vstupu do části určené k sezení," řekl ČTK majitel kavárny Adam Pejsar. Tím, že je Cafedu bez obsluhy u stolu, vyžadování opatření podle něj možná mírně prodlouží dobu odbavení. "Neposilovali jsme kvůli tomu personál. Ten všeobecně v gastronomii chybí a ani nemáme prostředky, abychom mohli další takovou sílu zaplatit," uvedl dále.

Za první zhruba dvě hodiny provozu žádný z hostů podle Pejsara neměl problém se dokladem prokázat. Zatím je podle něj těžké odhadovat, zda se opatření projeví v návštěvnosti. Klientelu ale podle něj tvoří mladí lidé, studenti vysokých škol, u kterých nepředpokládá komplikace. Naopak si myslí, že se hosté budou nyní cítit více bezpečně.

"Opatření budeme dodržovat, chceme jít správným příkladem a chceme, aby tahle situace už jednou skončila. I dříve, když vláda zakázala v gastronomických podnicích wi-fi, řídili jsme tím, přestože se nám za to mnoho lidí posmívalo," řekl Pejsar. Doplnil, že mu vadí, že ne všechny podniky budou certifikáty od hostů vyžadovat, kontroly chodit nebudou, a nedostanou za to tedy žádný postih.

Potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo testu vyžadovala také obsluha v kavárně Costa Coffee v obchodním centru Quadrio na Národní třídě. Zákazníci, včetně cizinců, se prokazovali. Většina stolků v kavárně byla ráno zaplněna.

Doklad při objednávce na místě žádal i personál kavárny Starbucks na Jungmannově náměstí. Pracovnici bylo očividně nepříjemné se potvrzení dožadovat a omlouvala se za to.

V kavárně Myšák ve Vodičkově ulici se museli všichni hosté potvrzením prokázat u stolu. Ti, kteří používali aplikaci Tečka, předložili QR kód, který si personál na svém zařízení načetl a zkontroloval. V případě doložení testu servírka kontrolovala, zda se jedná o PCR či antigenní test a bedlivě dohlídla na to, aby nepřekračoval platnost od odběru.

Platnost testů se ode dneška změnila. PCR test je možné použít místo sedmi dnů jen tři dny od odběru, antigenní test platí namísto 72 hodin jeden den. Preventivní testy ode dneška lidé až na výjimky nemají hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

ČTK | byznysvcesku.cz

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Jak to ten Miloš říkal? Jo, už vím, pražská kavárna! Tak tam bych ani nic jinýho nečekal. Kamarád mně dokonce vyprávěl, že tam byl a lidi si opravdu nasazovali ty náhubky mezi dvěma lokama pití. Blbákov, odtamtud to všechno jde. Kolega se tam odstěhoval za ženskou a když se za dva roky přišel za náma podívat do starý práce, neměli jsme si co říct. Úplně tam zblbnul. Za dva roky naříděj kvůli emisím každýmu píšťalku do zadku a přesně tyhle lidi to budou plnit, pískat a ještě na to budou hrdý, páč přece zachraňujou planetu. Tady na to každej zvysoka kácí. Jediná sámoška, co to zkusila vyžadovat, je na zavření, lidi už tam moc nechoděj, i když už toho ta vedoucí nechala.

Karla Bernášková
38 let, učitelka

A jak jinak by se mělo reagovat, když se ta epidemie zase zvedá? Lidé brblají vlastně pokaždé. Časem si zvyknou a za čas jim to už nepřijde ani divné. Znám to od dětí ze školy. Nejdřív spousta řečí a protestů a za chvíli se samy zlobí na druhé, když to není podle pravidel, která jsem nastavila.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

Popravdě, já už na chození po kavárnách nemám čas ani sílu a co nevidět, jak to tak sleduju, nebudu mít ani peníze. Co jsem ale tak sledovala tady po okolí, lidi se už minule stáhli do ilegality. Frčej teď různý domácí kadeřnictví a ty garáže nebo teda spíš dvorky, stodoly. Lidi si u nás vždycky poradili a poraděj si zas. Blbce z nás dělat můžou, ale ne do nekonečna.

Karin Léblová
40 let, na volné noze

Já nevím. V televizi jsem teď slyšela někoho z těch představitelů vcelku na rovinu říci, že jde vlastně o to donucení k “dobrovolnému“ očkování. Další expert se zase v podstatě prořekl, že celé respirátory nemají epidemiologicky skoro žádný význam, ale jde o tu symboliku, kázeň… No a to bych přesně řekla, tak to cítím já. Nelíbí se mi stav, kdy já začínám být zodpovědná za zdravotní stav druhého, on za můj a celé dohromady to řídí stát. To přece není normální, takto svobodná společnost fungovat nemá. Kdyby mně někdo toto před dvěma lety vyprávěl o Číně, zhrozila bych se, jak tam ti chudáci žijí. No, a máme to zde.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Naši pseudokonzervativci, kteří mají neustále plná ústa svobody a starých dobrých časů by se asi divili, jak to kdysi fungovalo. On ten středověk nebyl jen dát ženě po hubě, když se vám nelíbilo, že moc mluví. Za morových ran, jak se prokázala infekce, tak vás kolikrát zazdili doma za živa a nikdo se neptal. V Západním světě podobná opatření běžně fungují a jen my Čecháčci si musíme stále hrát, že jsme něco extra, že pro nás biologie neplatí. Stačí se podívat na mapu proočkovanosti Evropy. Ta křivka je jako sjezdovka - od západního vrcholu po východní propast. Je snad každému jasné, kam chceme patřit?!

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Jsem očkovaný, tedy bych měl být asi spokojený, protože se mě opatření vlastně nijak nedotýká. Nemyslím si to. Rozdělování lidí na různé kategorie byla vždy v dějinách cesta do pekel. Ať stát nařídí očkování povinně a pak se pojďme bavit o restrikcích pro ty, kteří se budou vyhýbat. Ale jen mluvit v situaci, kdy je něco tzv. dobrovolné o odmítačích, odpíračích apod., mně přijde krajně nevkusné a hlavně nebezpečné. To opravdu generuje rozkol a tlaky ve společnosti. Pokud jde o argument se zahraniční praxí, byl bych také opatrný. Hodně obchodně cestuji a myslím, že by se mnozí divili, co se na Západě v souvislosti s opatřeními tamních vlád děje. Nedávno jsem byl ve Francii a nebál bych se to nazvat pouliční válkou. Ale i v tom opěvovaném Německu to prostě společnost nepřijímá en bloc dobře. Koneckonců podobná opatření tam mají už déle a praxe je taková, že z deseti hospod to po vás chtějí ve dvou. O Rakousku ani nemluvě, samozřejmě pokud nepočítám Vídeň.