EKONOMIKA

Z Ruska do ČR loni putovalo zboží za 137 mld. Kč, dvojnásobek proti roku 2020

Ve srovnání s rokem 2020 šlo o dvojnásobný objem, proti předpandemickému roku 2019 činil nárůst 19 procent. Největší podíl nákupů připadal na ropu a zemní plyn, u kterých dovoz dosáhl 99,4 miliardy korun. Bylo to nejvíce od roku 2015, od kdy jsou dostupné údaje.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Evropa je podle premiéra Petra Fialy (ODS) krok od války, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ruská agrese by mohla vést k omezení dodávek plynu do Evropy, napsal dnes na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). ČR ale podle něj patří mezi státy s nejvyšším počtem zásobníků plynu na počet obyvatel v Evropě.

V souvislosti s možnou invazí ruských vojsk na Ukrajinu má Evropa podle Fialy připraveny sankce vůči Rusku v několika úrovních. Spustí je ve chvíli, kdy Rusko učiní nějaký agresivní krok. "V těch dlouhodobých odhadech, přestože naše obchodní kontakty s Ruskem nejsou zase nějak závratné, my spíš patříme k zemím, které by byly sankcemi nějakým způsobem zasaženy. To je dáno i strukturou našeho průmyslu a způsobem, jakým se obchoduje s Ruskem," řekl. Doplnil, že dopad na ČR by byl pravděpodobně řešen formou kompenzací.

Případná válka Ruska s Ukrajinou a související sankce by se české ekonomiky podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy přímo dotkly jen omezeně, například ve formě dražších pohonných hmot nebo oslabení koruny.

V pohybu zboží přes tuzemské hranice patřilo Rusku v loňském roce 13. místo, vyplývá z údajů ministerstva průmyslu a obchodu. Kromě ropy a zemního plynu ČR z Ruska dováží hlavně kovy, za loňský rok jich bylo za 12,8 miliardy korun. Dále to byly chemické látky a přípravky, u kterých dovoz loni činil 11,8 miliardy korun.

Čeští exportéři v uplynulém roce do Ruské federace dopravili zboží za přibližně 79,6 miliardy korun, meziročně je to pokles o 5,5 procenta. Před pandemií v roce 2019 vývoz dosáhl výše 85,7 miliardy korun. ČR do Ruska vyváží především stroje a průmyslová zařízení.

Moskva má podle Kovandy poměrně omezené možnosti, jak rozšířením protisankcí zasáhnout výrobky dovážené z ČR. Jako odvetu za sankce unijních států kvůli anexi Krymu už od srpna 2014 zakazuje dovoz mléčných a masných produktů, ryb nebo ovoce a zeleniny z EU. "Nelze však vyloučit, že české firmy působící v Rusku tam nyní budou ve zvýšené míře čelit například úřední šikaně nebo jiným podobám ústrku," dodal Kovanda.

ČTK | byznysvcesku.cz