EKONOMIKA

Z Ruska odchází McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi, Starbucks, L'Oréal a další

Americká společnost McDonald’s dnes oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku.

Obchodní aktivity v Rusku přerušují také američtí výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo a kavárenská síť Starbucks. Francouzská kosmetická firma L'Oréal mezitím sdělila, že v Rusku uzavře své obchody a pozastaví tam investice. Vývoz do Ruska pozastavuje také italský výrobce luxusních automobilů Ferrari. Vydavatelství Universal Music Group (UMG) pozastavuje v zemi veškeré operace a uzavírá tamní kanceláře.

Generální ředitel McDonald's Chris Kempczinski v otevřeném dopise zaměstnancům uvedl, že uzavření provozoven v Rusku je v tuto chvíli správné rozhodnutí. "Naše hodnoty znamenají, že nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině," napsal. Gigant v oblasti rychlého občerstvení zároveň oznámil, že bude nadále svých 62.000 zaměstnanců v Rusku, "kteří dali svá srdce a duši do naší značky McDonald’s", platit. Kdy se provozovny McDonald's v Rusku opět otevřou, podle Kempczinského nyní nelze odhadnout. McDonald’s také dočasně uzavřel 108 svých restaurací na Ukrajině a nadále tam platí své zaměstnance.

Uzavření restaurací McDonald’s bude mít pro Rusko i symbolický význam. První pobočka se tam otevřela v centru Moskvy v roce 1990 a stala se symbolem vzkvétajícího amerického kapitalismu v době rozpadu Sovětského svazu, píše agentura Reuters.

Uzavření prodejen může pro McDonald’s znamenat značnou finanční ztrátu. Společnost se sídlem v Chicagu nedávno uvedla, že její restaurace v Rusku a na Ukrajině tvoří devět procent z jejích ročních příjmů, tedy zhruba dvě miliardy dolarů. McDonald’s vlastní 84 procent svých ruských poboček, na rozdíl od jiných velkých značek rychlého občerstvení v Rusku, které vlastní franšízanti, včetně KFC, Pizza Hut a Burger King.

Pozastavení obchodních aktivit v Rusku oznámily také výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo. O přerušení veškerých svých obchodních aktivit v Rusku dnes také informoval americký kavárenský řetězec Starbucks.

Stažení z Ruska dnes oznámila také francouzská firma L'Oreal, přičemž důrazně odsoudila ruskou invazi a válku na Ukrajině. Doplnila, že její rozhodnutí je v souladu s postojem Francie a úřadů EU. Podniky L'Oréal v Rusku, které zahrnují výrobní závod, tvoří podle společnosti jednociferné procento z jejích ročních tržeb. Největší světová kosmetická firma, která vlastní značky Lancome a Maybelline, také sdělila, že zvažuje další opatření a snaží se o svých 2200 zaměstnanců v Rusku postarat.

L'Oréal má 326 ukrajinských zaměstnanců, z nichž většina zůstává ve své vlasti za podmínek, které společnost označuje za čím dále více nesnesitelné. "Máme o ně obavy a bojíme se o jejich bezpečnost," uvedla firma s tím, že těmto zaměstnancům poskytuje finanční a psychologickou podporu.

O pozastavení exportu do Ruska dnes informovala také italská automobilka Ferrari. "Vzhledem k přetrvávající situaci se Ferrari rozhodlo až do odvolání pozastavit výrobu vozidel pro ruský trh," uvedla společnost v prohlášení. "Situaci nadále pečlivě sledujeme a vždy budeme respektovat všechna pravidla, nařízení a sankce," dodala automobilka, která minulý týden uvedla, že Rusko je pro ni velmi malým trhem.

"Vyzýváme k co nejdřívějšímu ukončení násilí na Ukrajině," uvedlo zase vydavatelství Universal v prohlášení, podle kterého firma spolupracuje na humanitární podpoře Ukrajiny s řadou organizací z různých zemí včetně České republiky. Server Variety upozornil, že se v následujících 24 až 48 hodinách očekává vyjádření i dalších dvou velkých vydavatelství Sony a Warner.

ČTK | byznysvcesku.cz

 

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se v pohodě

To je v tuto chvíli jistě dobré a logické rozhodnutí. Co ve mně vzbuzuje určité pochybnosti bude trvanlivost tohoto gesta ve chvíli, kdy sice dojde k nějaké formě urovnání současné žhavé fáze války, ale téměř jistě nedojde k tomu, že by Rusko bylo nuceno ustoupit ze všech svých požadavků a postupů. Spousta křivd, nespravedlností a lidského utrpení zůstane. Očekávám přesto brzké otevření většiny provozoven. Ony přece jen i ty jednociferné položky zisků jsou u takto velkých firem slušné miliardy dolarů a tak daleko jejich zásadovost a humanita obvykle nesahá.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se v pohodě

To sem zvědavej, jak dlouho jim to vydrží. Zrovna tyhle by vám prodali špagát k vlastnímu oběšení, co je tak koštuju. Na druhou stranu co vím, tak přesně tohle západní pozlátko speciálně tyhlety nový Rusáci úplně milujou. Viděl jsem je párkrát u nás, když sem byl v Práglu. Ty sou tak západní, až z nich ty východní stepi na sto metrů koukaj jak sláma z bot. Něco jako když si cikán obleče bílý adidasky, k tomu si dá na krk zlatej řetěz a připadá si světovej.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se šťastný

Jen tak dál. Je na čase, aby i průměrný Rus začal nést důsledky politiky svého vůdce. Těch pár protestujících se jistě bez McBurgera a nebo Ferrari snadno obejde, zbytek ať pozná zač je toho loket. Já bych jim dal západní výdobytky a východní způsoby! Co tak čtu v našich médiích, většina agresi schvaluje, takže je jen dobře, že na ně dopadnou i důsledky jejich postojů. Když dokázali svůj Majdan vybojovat takoví Ukrajinci, dokáží to časem jistě i Rusové. Máte sovětské chování, budete mít i sovětské obchody, restaurace a auta. Možná by to demokratizaci Ruska pomohlo víc než všechny západní armády a jaderné odstrašení dohromady.