EKONOMIKA

Začátek konce? Hodnota majitele Facebooku klesla o 200 miliard USD, nejvíce v historii trhů

Akcie společnosti Meta Platforms, dříve Facebook, dnes na burze oslabily o více než 20 procent. Hodnota podniku se tak snížila o více než 200 miliard dolarů (více než 4,3 bilionu Kč), což je nejvíce v historii akciových trhů. Akcie oslabují v reakci na horší výsledky hospodaření, které firma zveřejnila ve středu.

"Facebook: začátek konce?" nadepsal svou poznámku k hodnocení hospodářských výsledků Meta Platforms analytik Michal Nathanson z makléřské společnosti Moffett Nathanson.

Krátce po 15:30 SEČ včera akcie na trhu Nasdaq ve Spojených státech odepisovaly zhruba 26 procent pod 239 dolarů za kus. Tržní hodnota firmy se tak pohybovala kolem 661 miliard dolarů (asi 14,1 bilionu Kč), zatímco o den dříve činila více než 898 miliard USD.

Podle analytiků nelze předpovědět, zda se akcie po takovém propadu stabilizují, nebo zda bude pokles ještě pokračovat. V poslední době byly výkyvy na akciových trzích velmi výrazné a týkaly se především technologických firem, jako je i Meta Platforms. Dolů se dnes vydaly například akcie Pinterest, které po zahájení odepisovaly přes osm procent, nebo akcie Snap, kde propad činil asi 19 procent.

Propočty Bloombergu ukazují, že druhý největší propad v tržní hodnotě zažila společnost Apple, a to 3. září 2020, kdy se hodnota podniku snížila zhruba o 180 miliard dolarů. Třetí je Microsoft s propadem tržní hodnoty o 178 miliard USD z 16. března 2020, čtvrtá je Tesla, jejíž tržní hodnota se 9. listopadu 2021 snížila zhruba o 140 miliard dolarů. Na páté příčce je Amazon s propadem o 130 miliard USD z 30. července 2021.

Analytici hodnotí vyhlídky Facebooku a jeho majitele obezřetně. Meta Platforms podle nich čelí tvrdé konkurenci, například v podobě aplikace TikTok. Výsledky za uplynulé čtvrtletí také ukázaly, že tržby podniku výrazně zaostaly za odhady.

ČTK | byznysvcesku.cz

 

 

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Společnost Facebook měla problém s akciemi už od samého počátku, kdy vstoupila na akciový trh. IPO proběhlo v květnu 2012 a v jeho rámci umístila společnost na trhu 421 miliónů akcií za cenu 38 dolarů za akcii. Dosažená cena IPO tehdy ocenila hodnotu celého Facebooku na 104 miliard dolarů, což učinilo tento úpis jedním z největších v historii technologického sektoru a suverénně největším v historii internetu. Jejich cena ale začala rychle klesat až pod 20 dolarů za kus. To svého času vedlo i k soudním žalobám, protože se vyskytla podezření z nezákonných manipulací. Teď je pokles ceny akcií způsoben evidentně zveřejněním hospodářský výsledků společnosti. Pokud od mě chcete tip, samozřejmě za něj ale neručím, tak pokud nedojde k nějakému neočekávanému zvratu, akcie budou klesat dál, když spíš pomalu a ne tak dramaticky.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Propad ceny akcií Facebooku mě nepřekvapuje, firma totiž těžce nestíhá konkurenci. A může si za to vlastně sama. Po původním nadšení a přílivu velkého počtu uživatelů, a tím i příjmů z reklamy, došlo v posledních letech ke stagnaci. Důvodů je určitě víc, například zcela zřejmá levicová cenzura, která odrazuje pravicové uživatele, generační obměna, kdy mladší dávají přednost TikToku atd. V posledním čtvrtletí loňského roku ztratil Facebook půl milionu každodenních uživatelů. Začalo to v USA, ale teď už je to celosvětové.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Facebook jako sociální síť je takový, jak bych řekl, prostě pro páprdy. Je neuvěřitelně nudný. Schází mi u něj dynamičnost a jednoduchá interakce. TikTok ho teď prostě mezi mladými válcuje. Myslím že to byla dokonce v loňském roce nejvíc stahovaná aplikace. Ale Facebook jako společnost bych nepodceňoval a ještě nezatracoval, nesmíme totiž zapomínat, že má rovněž Instagram a WhatsApp, takže celkový počet uživatelů všech jeho aplikací je pořád dost velký a snad neustále roste, i když pomalu. Facebook má ještě želízko v ohni v podobě Oculusu, nebo spíš teď Meta Questu, tedy virtuální reality. Zatím je to dost okrajová záležitost, ale pokud se jim to podaří víc rozjet, mohou nás ještě překvapit.