Začíná lockdown kvůli nedostatku lůžkových kapacit. Stát přitom odmítl nemocnici s personálem zdarma. Dává to ještě někomu smysl?

Začíná lockdown kvůli nedostatku lůžkových kapacit. Stát přitom odmítl nemocnici s personálem zdarma. Dává to ještě někomu smysl?

Od 1. března začíná zatím nejtvrdší plošné opatření od začátku koronakrize. Na (nejméně) tři týdny se uzavírají okresy, zavírá se většina doposavad otevřených obchodů a přibývají další restrikce. Jedním z nečastějších argumentů pro „tvrdý lockdown” je údajně kritická situace ohledně kapacit JIP lůžek v českých nemocnicích. Podle vlády je situace zcela neúnosná a bez prodloužení nouzového stavu a také bez uzávěry okresů nemá prý přetížené zdravotnictví šanci v příštích několika týdnech situaci zvládnout. 

V ostrém kontrastu s touto argumentací však musí nutně působit fakt, že vláda odmítla podanou ruku Pavla Sehnala – majitele výstaviště v Letňanech, kde byla od podzimu nikdy nepoužitá polní nemocnice. Již loni budilo postavení nemocnice otázky typu: Čemu vlastně má sloužit nemocnice bez personálu za desítky milionů a vláda nakonec nemocnici nikdy nepoužila.

Ačkoliv padaly návrhy na využití prostoru jako vakcinačního centra, případně jako kapacita pro doléčování pacientů bez kritického stavu, za celou dobu nepřijala jediného pacienta, přesto, že na místě bylo 500 lůžek. V současnosti je již polní nemocnice demontována a kontejnery s vybavením armáda stáhla do Hradce Králové.

Pavel Sehnal na konci února přišel s novou iniciativou: Nabídl státu menší projekt – nemocnici s 50 lůžky opět v prostoru výstaviště. Klíčovým rozdílem je druhá část nabídky, nemocnici nabízí i s personálem, který údajně umí zajistit. Mělo by se ve startu jednat o 8 lékařů a 20 sester. Po ministerstvu žádá pouze úhradu mezd zdravotnického personálu, což jsou podmínky výrazně zajímavější než byly doposavad.

Ve chvíli, kdy jsme denně bombardováni informacemi o docházejících kapacitách v regionálních nemocnicích a kdy vycházejí statistiky ohledně využití každého jednoho JIP lůžka, budí odmítnutí takovéto nabídky minimálně další otázky a nepochopení. Pavel Sehnal má údajně u výrobce již zarezervováno 20 postelí, další by jistě nebyl problém zajistit jinak. Odborná veřejnost akcentuje zejména personální část kapacitního problému – aktuální nedostatek zdravotníků. 

Sehnala překvapilo vyjádření ministra Blatného, že v případě nouze by se mohly zřizovat polní nemocnice v tělocvičnách. „Jsem pohoršen neznalostí pana ministra, protože covidoví pacienti potřebují kyslík a na jeho skladování je potřeba speciální povolení. Stejně tak si neumím představit, jak by se z tělocvičen vyvážel infekční odpad, neboť každé takové oddělení má kromě běžné kanalizace i infekční,“ řekl v reakci Sehnal. V Letňanech bylo skladování kyslíku i odvoz infekčního materiálu v souladu s legislativou, povolení však k 28. 2. skončilo.

Občan se tak hned v první den nových opatření musí cítit poněkud zmaten a klade si oprávněné otázky: Ví ještě alespoň trochu tato vláda co dělá? Jaké má k dispozici medicínské kapacity? Nebudou se za několik dní znovu stavět polní nemocnice? Nebylo by lepší použít vojáky namísto k hlídání okresních hranic lépe, například ve zdravotnictví? 

Odpovědi bohužel nejspíš nemá ani vláda…