EKONOMIKA

Začíná se zadrhávat německý motor evropské ekonomiky? Index podnikatelské nálady je už téměř půl roku na sestupu

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu pátý měsíc za sebou zhoršila. Výrobci se dále potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích a to zhoršuje vyhlídky růstu největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil výzkumný institut Ifo.

Index podnikatelské nálady podle Ifo klesl na 96,5 bodu z říjnových 97,7. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index za listopad klesne na 96,6 bodu.

"Problémy s dodávkami a čtvrtá vlna pandemie jsou pro německé podniky výzvou," uvedl prezident Ifo Clemens Fuest.

Navzdory rekordně vysokým zakázkám jsou německé automobilky a další výrobci nuceni omezovat výrobu kvůli nedostatku surovin a polotovarů, jako jsou mikročipy.

"Průmyslová výroba trpí nedostatkem materiálů a s prudkou čtvrtou vlnou pandemie se nyní přidává známý stresový faktor pro sektor služeb," uvedl analytik VP Bank Thomas Gitzel. Vše podle něj nyní nasvědčuje tomu, že v posledním čtvrtletí letošního roku nastane pokles celkové ekonomické produkce.

Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe má za to, že německá ekonomika bude ve čtvrtém čtvrtletí stagnovat, protože narušení dodavatelských řetězců nevykazují žádné známky zmírnění. Pohostinství a cestovní ruch čeká kvůli protipandemickým opatřením několik těžkých měsíců, řekl agentuře Reuters.

Průzkum Ifo kontrastuje s průzkumem mezi nákupními manažery, který v úterý naznačil, že růst německého soukromého sektoru v listopadu mírně zrychlil navzdory přetrvávajícím problémům s dodávkami a rekordně vysoké inflaci.

Německá centrální banka v pondělí varovala, že ekonomika by mohla v posledním čtvrtletí letošního roku stagnovat. Nedostatek zboží i pracovních sil a nová protipandemická opatření by mohly ukončit její křehké oživení.

 

ČTK/byznysvcesku.cz