EKONOMIKA

Zájem o úvěry a faktoring roste: Nebankovní firmy loni poskytly o pětinu více peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v roce 2021 klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 152,2 miliardy Kč, meziročně o 21 procent více. O osm procent stouplo financování domácností úvěry či leasingem, o 22 procent vzrostlo financování podnikatelských investic a o 30 procent se zvýšilo financování provozu firem factoringem, tedy odkupem pohledávek.

"Navzdory velmi výraznému meziročnímu zvýšení obchodů jsme loni ve financování podnikatelských investic ani ve financování domácností ještě nedosáhli výsledků z posledního předcovidového roku, tedy roku 2019. Největším problémem byly prodlevy ve výrobě nových osobních automobilů způsobené nedostatkem čipů i jiných komponent," uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 39 tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Situace by se podle ní měla zlepšovat v letošním druhém pololetí, což by mělo vést k oživení dodavatelsko-odběratelských vztahů. Díky tomu očekává mírný nárůst objemu financování. "Důležitou roli přitom bude hrát i postupný přechod k nízkouhlíkové ekonomice, který se neobejde bez masivních investic do nových technologií," dodala Hanušová.

Financování podnikatelských investic podle ČLFA loni stouplo o 22 procent na 96,84 miliardy korun. Pomocí operativního leasingu se uskutečnilo téměř 17 procent těchto investic. Peníze poskytnuté firmám v rámci factoringu stouply o 29,8 procenta na 30,4 miliardy Kč. V kategorii financování domácností asociace vykázala zvýšení objemu obchodů o osm procent na 25 miliardy korun.

Členové asociace uzavřeli v loňském roce nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 69,64 miliardy korun, o 20,9 procenta více než v roce 2020. Z toho 29,04 miliardy bylo určeno na pořízení 52.294 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 25,3 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR v roce 2021.

ČTK | byznysvcesku.cz