EKONOMIKA

Zakázky německého průmyslu se dostaly na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země

Zakázky německého průmyslu v červenci překvapivě vzrostly o 3,4 procenta oproti předchozímu měsíci. Dostaly se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země. Vyplývá to z dnešní zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje signalizují dobrý vstup německé ekonomiky do druhé poloviny roku, napsala agentura Reuters.

Růst zakázek byl překvapením pro analytiky, kteří v anketě Reuters v průměru předpovídali jednoprocentní pokles. Domácí zakázky se v červenci sice snížily o 2,5 procenta, objednávky ze zahraničí však vzrostly o osm procent,

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,6 procenta po dvouprocentním poklesu v prvním kvartálu.

Německé hospodářství začátkem letošního roku zasáhla nová opatření proti šíření koronaviru. Ve druhém čtvrtletí pak ekonomika těžila z jejich postupného uvolňování. Hospodářský růst nicméně nadále brzdí problémy v dodavatelském řetězci, například globální nedostatek čipů.

"Knihy objednávek jsou stále dobře zaplněné a zásoba nevyřízených zakázek je vysoká," uvedl analytik Bastian Hepperle ze společnosti Bankhaus Lampe. "Kvůli nedostatku materiálů a základních produktů panují značné potíže při vyřizování zakázek," dodal.

V úterý statistický úřad zveřejní údaje o tom, jak se v červenci vyvíjela produkce německého průmyslu.