EKONOMIKA

Zaměstnavatelé musí do dneška dokončit první kolo testování pracovníků. Co to ale řeší?

Zaměstnavatelé musejí do dnešního dne dokončit prvního kolo testování neočkovaných pracovníků. Testování především prostřednictvím antigenních samotestovacích sad je povinné jednou za týden, týká se všech typů typů firem včetně živnostníků, vztahuje se na státní organizace i obce.

Testovat se nemusejí lidé, kteří pracují z domu a ti, kteří se při práci nestýkají s dalšími lidmi. Podniky by stejně jako dříve měly mít možnost čerpat na test určený k sebetestování příspěvek 60 korun z fondu prevence zdravotních pojišťoven.

Zaměstnavatel musí testování zajistit, pracovník je povinen se mu podrobit. Ten, který odmítne, musí po celou pracovní dobu nosit respirátor, dodržovat od ostatních kolegů odstup alespoň 1,5 metru a stravovat se odděleně. Zaměstnavatel má povinnost tuto skutečnost nahlásit příslušné krajské hygienické stanici.

Testovat se nemusejí lidé, kteří mají dokončené očkování, v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19 nebo ti, kteří disponují profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem s negativním výsledkem ne starším než sedm dní.

Od znovuzavedení plošného testování ve firmách si nelze podle Hospodářské komory moc slibovat. Už na jaře byl záchyt velmi nízký, v desetinách procenta, uvedla komora dříve. Zaměstnance na vlastní náklady v nějakém rozsahu testovala ještě před rozhodnutím vlády o obnovení plošného testování třetina členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Členy svazu je zhruba 140 českých průmyslových firem.

Povinně testovat zaměstnance musely začít na jaře jako první podniky nad 250 zaměstnanců, které měly za úkol první kolo testů dokončit do 12. března. Postupně kabinet závazné testy zavedl i v nejmenších firmách, u živnostníků a ve veřejném sektoru. Lidé, kteří docházeli do firem, se museli testovat jednou týdně. Testování bylo závazné do 30. června.

ČTK | byznysvcesku.cz

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Tak zaměstnavatel nemá právo vědět stejně tak jako téměř nikdo jiný, zda-li jste nebo nejste očkováni, ale stát jej bude nutit do segregace v testování, notabene v situaci, kdy už je jisté, že očkovaní jsou podobným rizikem. Moc pěkné! Ti rozumnější zaměstnavatelé nechají protestovat všechny už jen kvůli tomu, aby se jim krom blbé nálady z rozdělování lidí na pracovištích nešířila infekce a ten zbytek si může cvičně vyzkoušet, jak vzniká nespokojenost a nepokoje jedním jediným neuváženým krokem.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Ty bláho, když si vzpomenu na toho jedinýho chudáka, co se u nás loni v práci natestoval, jak ho všichni, co do tý chvíle měli silný řeči, mohli najednou sežrat, tak budu asi hodně opatrnej při tom  testování… Jako naprostý peklo ovšem zažila spolužačka dcery ve škole, když ji testovali natřikrát, pokaždý s jinym výsledkem. Ve finále, na potřetí už i ta osmačka brečela zoufalstvím a celá škola si na ni ukazovala. A to ji ještě školnice odváděla jak prašivou v gumovejch rukavicích někam jakože do izolace, než si pro ni fotr přijde. Bych jim ty testy fakt narval do…!!!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Toto je jediná cesta, krom očkování samozřejmě. Je výborné i to, že se jasně rozlišuje mezi očkovanými a neočkovanými, protože jinak se nám v poslední dny rozdíly mezi těmito dvěma kategoriemi lidí zodpovědných a nezodpovědných novými opatřeními začaly opět jakoby stírat. Jediné, co mě mrzí, že stát ustoupil a nenechá neočkované za testy platit. Argument, že je již tak v mnoha firmách nedostatek zaměstnanců, neberu. Však oni by se rychle přizpůsobili. Pivo si v garáži možná někdo ještě dá, ale obživu už tam pořídí málokdo. Na lidi musí být přísnost, nic jiného nakonec nefunguje. Podívejme se na státy, kde zavedli přísné restrikce vůči neočkovaným, jak jim čísla (očkovaných) pěkně stoupají. Moc se mi líbilo také prohlášení nastávajícího ministra Válka z TOP 09, že by hygieny podřídil vojenskému velení. To je slovo do pranice, to bude změna!