Zapomenuté miliardy: Startup z Brna pomáhá lidem dohledat zisky z kuponové privatizace

Zapomenuté miliardy: Startup z Brna pomáhá lidem dohledat zisky z kuponové privatizace

Dohledat opomenutý majetek uložený v akciích z kuponové privatizace pomáhá lidem služba Zapomenuté miliardy brněnského startupu Stock Convertor. Podle jejího zakladatele je v Česku 200.000 lidí, kteří o tomto majetku vůbec nevědí. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.

On-line služba Zapomenuté miliardy umožňuje lidem zjistit, zda jim patří akcie nebo z nich pocházející dividendy získané v kuponové privatizaci v 90. letech minulého století. “V Česku je 200.000 lidí, kteří vlastní akcie nebo nároky na dividendy, o kterých nemají ani tušení. Jde o pozůstatek kuponové privatizace, na který buď dávno zapomněli nebo se o něm ani neměli šanci dozvědět, protože kuponovou knížku původně vlastnili jejich již zesnulí příbuzní,” uvedl zakladatel startupu Daniel Surmař.

V evidenci Centrálního depozitáře cenných papírů je podle něj 750.000 nezařazených majetkových účtů, přibližně 200.000 z nich obsahuje hodnotné akcie. Službu k jejich dohledání mohou využít přímí majitelé i případní dědicové. “S hledáním kuponové knížky si nikdo nemusí lámat hlavu. Celá naše služba je online a plně bezplatná až do chvíle, než případně objevíme hodnotné akcie. Lidé se tak nemusí bát, že by od nás odešli se ztrátou,” uvedl Surmař.

Kromě dohledání akcií nabízí služba i zpeněžení nalezeného majetku, které nabízí za provizi deset až 15 procent. Vzhledem k tomu, že od kuponové privatizace uběhne letos na podzim už 30 let, a nároky tak budou promlčené, bude služba fungovat pouze do října.

ČTK | byznysvcesku.cz