EKONOMIKA

Zlevňování pohonných hmot v ČR ustává, bouře v Kazachstánu zdražují ropu (i uran)

Pohonné hmoty v ČR na přelomu roku zmírnily tempo svého prosincového zlevňování. Benzín za uplynulých sedm dní zlevnil už jen o šest haléřů na litr, zatímco nafta o devět haléřů na litr.

Lukáš Kovanda

V následujícím týdnu je proto třeba počítat se stagnací cen u českých čerpacích stanic. Ropa Brent totiž v tomto týdnu poprvé od listopadu 2021 zdražila opět nad úroveň 80 dolarů za barel. V příštích dnech a týdnech ji navíc může hnát vzhůru napjatá situace v Kazachstánu.

Už včera cena ropy vzrostla částečně právě kvůli lidovým bouřím v Kazachstánu, které bezprostředně propukly v reakci na odstranění zastropování cen hojně využívané pohonné hmoty, LPG (zkapalněný ropný plyn).

Středoasijská republika patří do první světové desítky největších vývozců ropy. Zastropování ceny LPG právě pobízelo k exportům tohoto paliva, protože na vývozních trzích, kde zastropování neexistuje nebo není tak omezující, kazašští vývozci pochopitelně mohli prodávat dráž než u sebe doma. Tato skutečnost vedla k nedostatkům a výpadkům zásobování pohonnými hmotami v Kazachstánu, takže se tamní vláda rozhodla zastropování zrušit.

Učinila tak však v dost nevhodnou dobu, kdy se inflace v zemi i tak blíží desetiprocentní úrovni. Pod tlakem mohutných protestů vláda nakonec rezignovala, zastropování je obnovováno. Lidé už jsou však v ulicích – a bouří se nejen kvůli drahým palivům. Vadí jim též růst nerovnosti, umocněný pandemií, nebo nedostatek občanských svobod a demokracie v zemi, kde od rozpadu Sovětského svazu vládnou autoritáři, příp. de facto jejich loutky.

Kazachstán je třetí největší dovozce ropy do České republiky. Bezprostředně však v Česku žádné výpadky dodávek pohonných hmot či jiných ropných produktů nehrozí. Pokud by nepokoje v Kazachstánu trvaly delší dobu, pocítí je čeští motoristé zejména zdražením benzínu či nafty, nikoli jejich nedostatkem.

Bouře v Kazachstánu zatím více než na světové ceny ropy doléhají na světové ceny uranu, které včera vzrostly o osm procent. Kazachstán je totiž největším globálním producentem uranu, zodpovídá za více než 40 procent jeho celosvětové produkce. Uran, radioaktivní kov, se používá při výrobě palivových článků do jaderných elektráren, jejichž citelné zdražování nyní hrozí.  

Ze situace těží australští nebo severoameričtí dodavatelé uranu, jejichž akcie včera rostly, protože trh sází na to, že by jejich dodávky za zvýšenou cenu mohly vykrývat případný trvalejší výpadek v kazašských dodávkách. Podobně by tomu bylo s ropou. Pokud by ji Kazachstán nemohl dodávat v dostatečné míře, a to i do ČR, zastoupí jej jiní dodavatelé jako Ázerbájdžán nebo Rusko – ovšem při vyšší ceně suroviny. 
 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Včera jsem to tady psal. Zvedněte lidem ceny základních věcí a máte je v ulicích a tím to možná teprv začne! Spousta lidí už je totiž nekonečným seriálem hloupejch opatření nejen unavená, ale přímo na...ná. Fakt to mezi lidma bublá a nejen v Kazachstánu. Nedávno kolega poslal někam nadřízenýho, když mu začal vytýkat nějaký věci v práci a vypadal u toho, jakože nemá daleko pro ránu. To nebejvalo. Policajti se držej s kontrolama zpátky a dobře dělaj. Dřív se tady spousta lidí vymluvila v hospodě nad pivem, zanadávali si, maximálně cestou domů rozkopali popelnici. Teď do hospod půlka národa nesmí, ceny se zvedaj, nesmyslný opatření zůstávaj. To bylo keců před volbama, jak to budou všechno dělat jinak a skutek utek. Prej omikrón…

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Je zajímavé sledovat, jak i zdánlivě malý podnět může být rozbuškou velkých protestů. Situaci v Kazachstánu neznám, ale považuji za celkem jisté, že zastropování cen LPG nebyl zřejmě jediný důvod, jako spíše ten poslední. I ve vztahu k naší nové vládě by se patrně slušelo decentně připomenout, že repertoár zákazů, restrikcí a omezení lze s nejvyšší mírou pravděpodobnosti považovat za vyčerpaný z hlediska společenské únosnosti. Na jednu stranu se zdá, že to nový premiér chápe, když mluví o dalším nerozdělování už tak rozdělené společnosti, současně ovšem jakoby se jeho pravicové nadšení pro individuální svobody a zodpovědnost tříštilo na skalisku okřídleného: „Ale všude ve světě to tak dělají“. Tak uvidíme. Doufejme, že dříve nebudou k vidění hořící ulice, obrněné transportéry a střelba jako v oné daleké, ropou nadité zemi na východě. Ony prý i ty holandské, západní protesty a následné zásahy proti nim už nebyly úplně tak vzorem pokojnosti a demokratické diskuse.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Jak je v textu správně uvedeno, zmiňovaný stát je de facto ovládaný loutkovou vládou, která je ve skutečnosti řízena z Moskvy, takže máme co do činění s naším starým známým Vovkou Putinem a jeho velmocensko-geopolitickými hrami, kterým aktuálně čelíme se zemním plynem a situací na běloruských hranicích i Ukrajině. Nic nového, nic veselého, stará známá písnička. Tihle chlapíci rozumí jen síle a čím déle se Západ bude tvářit konsenzuálně, tím hůře. Zbývá litovat, že u nás už dávno nestojí americký protiraketový radar v Brdech, jak prosazoval před lety náš emeritní předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. A zdaleka přitom nejde jen o cenu ropy a zemního plynu. Pokud se nevzchopíme včas k akci, vyšle Putin nějaký ten dočasný kontingent na protiteroristickou operaci nejen do Kazachstánu, ale klidně i k nám. Například z důvodů odstranění nějaké sovětské sochy nebo tak něco. Pitomců, co podepíší žádost, máme vždy po ruce tradiční dostatek.