EKONOMIKA

Zprávy z kryptoverza: Stablecoiny vratce vyrazily do neznáma

Stablecoiny, „bezpeční příbuzní“ kryptoměn, začínají vypadat poněkud riskantně. Tether, USDC a další měny ztratily minulý týden své ceněné vazby na dolar v poryvu tržního chaosu, který otřásl důvěrou v tokeny obcházející volatilitu kryptoměn. Šlo o ojedinělý propad, nebo skutečně začínají ztrácet svou podstatu?

Podle informačního portálu Coinmarketcap se hlavní stablecoiny minulý týden pohybovaly mezi zhruba 0,95 a 1,02 dolaru poté, co si zatím v roce 2022 udržely dolarové vazby s přesností na cent.

Nejde však zdaleka o první zakolísání.

Tether i USDC - dva největší zástupci těchto kryptoměn - zažili v předchozích letech méně medializované záchvaty volatility, při nichž jejich hodnota v roce 2021 chvílemi vzrostla až na 1,01 USD a v roce 2020 klesla podle Coinmarketcap na zhruba 97 centů.

Minulý týden byl nicméně podle banky Morgan Stanley v historii této třídy kryptoměn dosud nejdynamičtější.

„Stablecoiny mají v oblasti kryptoměn vůbec nejblíže k systémově významnému aktivu a jakýkoli dopad na hodnotu jednoho nebo několika z nich může mít dopad na systém jako celek,“ řekl Hagen Rooke, partner singapurské pobočky advokátní kanceláře Reed Smith pro finanční regulaci.

Za současného stavu jsou stablecoiny regulovány jen velmi mírně, což je zvláštní, protože když se hlouběji podíváte na to, jak centralizovaný stablecoin funguje, je to v podstatě totéž jako bankovní vklad.“

Stablecoiny jsou pro zvýšení důvěryhodnosti navázány na hodnotu běžných aktiv, jako je dolar, a jsou hlavním nástrojem pro přesun finančních prostředků mezi kryptoměnami nebo do běžné hotovosti.

Ekonomika se kompletně přesouvá na internet a je neustále v provozu, ale finanční systém ne. A k tomu právě slouží stablecoiny – poskytují vám dolary, které se mohou přesouvat rychlostí ekonomiky, nejrychlejších částí ekonomiky,“ vysvětluje Chad Cascarilla, generální ředitel společnosti Paxos, která je vydavatelem stejnojmenného předního stablecoinu.

Chaos na trhu minulý týden vyvolal dramatický kolaps měny TerraUSD, který přišel zcela nečekaně – její vazba na dolar totiž měla být udržována složitým, algoritmicky řízeným mechanismem, nikoliv rezervami dolarů nebo jiných aktiv, jak je pro stablecoiny typické.

Podle průzkumu provedeného kryptoburzou Kraken přispěly potíže TerraUSD k propadu na kryptoměnovém trhu, který způsobil mezitýdenní ztrátu více než 357 miliard dolarů, tj. 21,7 % tržní kapitalizace digitálních aktiv.

Z tohoto otřesu však mohou stablecoiny vyjít nejen jako poražení, ale i jako vítězové.

Tržní hodnota Tetheru klesla minulé pondělí před přerušením vazby na dolar z 83 miliard dolarů na 75,6 miliardy dolarů, zatímco tržní hodnota USDC se podle portálu Coinmarketcap vyšplhala ze 48 miliard dolarů na 51 miliard dolarů.

„USDC si zachoval větší důvěru díky institucím, které si v něm drží rezervy, jako je například BlackRock,“ uvedl Marcus Sotiriou, analytik britské makléřské společnosti digitálních aktiv GlobalBlock.

Rooke a další odborníci však již předpokládají vývoj směrem k větším regulacím.

„Stablecoiny jsou velmi zranitelné a myslím, že se v této oblasti ještě dočkáme zavádění určitých politik,“ řekla Michelle Bond, generální ředitelka Asociace pro trhy digitálních aktiv.

„Existuje zde stále řada otázek - jaké jsou přípustné rezervy? Kdo může vydávat stablecoiny? Jak by měl být emitent a rezervovaný subjekt auditován? Jaký druh informací má být zveřejňován pro spotřebitele?“

Reuters| byznysvcesku.cz