Ztráty zajišťoven kvůli záplavám v Evropě dosáhnou až tří miliard USD

Ztráty zajišťoven kvůli záplavám v Evropě dosáhnou až tří miliard USD

Ztráty zajišťoven z nedávných záplav v Evropě se vyšplhají na dvě až tři miliardy dolarů (43,5 až 65 miliard Kč). Odhaduje to investiční banka Berenberg. Ve zprávě klientům rovněž napsala, že celkové ztráty ale zřejmě budou ještě výrazně vyšší, uvedla dnes agentura Reuters. Záplavy v posledních dnech nadělaly škody v části západní Evropy v čele s německými spolkovými zeměmi Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko. Zasáhly také Belgii a Nizozemsko.

Podle analytika Reimunda Schwarzeho z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí v Lipsku se ekonomické škody odhadují zhruba na šest miliard eur (154 miliard Kč). “Byly by to nejničivější lijáky, jaké Německo kdy zažilo,” citoval ho Reuters.

“Situace je velmi složitá,” uvedl analytik Kai Schröter z Výzkumného centra pro geologické vědy v Postupimi. Zatím ale podle něj chybějí data, která by umožnila celkový odhad škod včetně map zaplavených oblastí. Nezodpovězeny zůstávají také otázky ohledně takzvaných kaskádových dopadů, jako jsou například ropné skvrny.

Také Berenberg se domnívá, že celkové náklady výrazně přesáhnou pojištěné ztráty. Proti záplavám a silným dešťům je v Německu pojištěno jen zhruba 45 procent budov, uvedla banka. V Belgii představují taková opatření standard, takže pojištění proti záplavám bude zřejmě vyšší, dodala banka.

Německý pojišťovací sektor by podle svého svazu GDV mohl čelit největšímu množství požadavků na plnění pojistných škod za záplavy, silné deště a krupobití od roku 2013. Ztráty kvůli nepříznivému počasí v Evropě za období od 17. do 30. června se v regionu odhadují na rekordních 4,5 miliardy dolarů. To je více než 4,3 miliardy dolarů škod, které způsobila bouře Andreas v roce 2013, uvedla tento měsíc pojišťovací a zajišťovací společnost Aon. Nejvíce pojistných událostí budou podle Berenbergu muset po červencových záplavách řešit pojišťovny Allianz, AXA , Generali a Zürich.

ČTK | byznysvcesku.cz