EKONOMIKA

Zuckerberg během výpadku Facebooku zchudnul o dvojnásobek Babišova majetku

Výpadek Facebooku „přihrál“ miliony nových uživatelů platformám Signal a Telegram a Marka Zuckerberga připravil o šest miliard dolarů

Lukáš Kovanda

Předvčerejší obří výpadek Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, zřejmě největší v historii, výrazně pomohl konkurenci. Platforma Signal na svém twitterovém účtu uvedla, že se u ní v reakci na výpadek nově přihlásily miliony uživatelů. Telegram zase poskočil o 55 příček na samý vrchol žebříčku nejstahovanějších aplikací pro iPhony v USA.  

Jak Signal, tak Telegram soupeří s WhatsAppem coby aplikace typu messenger. WhatsApp, stejně jako Instagram patří do rodiny Facebooku.  

Včerejší šestihodinový výpadek postihl mnohé z 2,7 miliardy uživatelů facebookovských platforem.

Šéfa Facebooku Marka Zuckerberga výpadek připravil o šest miliard dolarů, tedy zhruba 131 miliard korun. Pro srovnání, celkový majetek Andreje Babiše vyčísluje týdeník Euro aktuálně na 68 miliard korun. Zuckerberg během několikahodinového výpadku přišel o bohatství odpovídající takřka dvojnásobku celkového Babišova majetku. Klíčovým důvodem Zuckerbergova enormního zchudnutí byl prudký propad cen akcií Facebooku, který v reakci na výpadek nastal.   

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Alexandr Gonda
49 let, finanční makléř

Musíme si uvědomit, že to, s čím především Facebook obchoduje, jsou soukromá data lidí. S ohledem na “spadnutí“ celého systému tu teď existuje důvodné podezření, že minimálně některá privátní data jsou teď bez ochrany volně dostupná na trhu. Pokud se to podezření nikoli potvrdí, ale pouze nepodaří vyvrátit, nejenže se cena akcií nevrátí rychle zpátky, ale bude následovat další pád.

Nikola Spurná
30 let, prodavačka

To je zvláštní, naše vedení, když udělá inventuru a krám se na den zavře, nikdo se netváří, že končí svět.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

U takto obrovských majetků znějí sice ztráty v řádech miliard dolarů impozantně, ale přiznejme si, kdo z neodborníků by se vážněji pozastavil nad opačnou informací? Takže, až se za čas vše vrátí zpět, bublina opět rychle splaskne.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy

Chudák Mark, to asi zejtra nepůjde na golf.

Erik Hrachovec
27 let, vedoucí oddělení datové analýzy

Viděl bych vysloveně jako pozitivní, že dostane šanci se ke slovu dostat v daleko větší míře konkurence. Minimálně tedy do doby než je FB zase koupí.