EKONOMIKA

Zuckerbergův bitcoin nebude. Kryptoměnový podnik firmy Meta prodává majetek a končí

Společnost Silvergate Capital převezme za 182 milionů USD (3,9 miliardy Kč) blockchainovou platební síť a další intelektuální majetek společnosti Diem Association. To je podnik pro digitální měnu podporovaný společností Meta Platforms, dříve Facebook.

Diem Association dodala, že prodejem aktiv ukončí svou činnost. Zároveň tím končí ambice společnosti Meta přimět miliardy svých uživatelů, aby prováděly transakce v její vlastní měně. Uvedla to agentura Reuters.

Prodej majetku je vyvrcholením několikaletého boje firmy Diem o přežití. Loni na podzim zažila velký odliv zaměstnanců a přišla o většinu vedení, včetně generálního ředitele Davida Marcuse. Prodej také vyvolává otázku, jak Meta bude řešit obchodování v metaverse, futuristickém digitálním prostředí, které generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg označil za "nástupce mobilního internetu". Vize tohoto světa se liší, mnoho prvních projektů ale zahrnuje transakce s digitálním zbožím a službami pomocí kryptoměn.

Projekt Diem byl představen v roce 2019, tehdy ještě pod názvem Libra. Téměř okamžitě ale narazil na ostrý odpor regulačních orgánů, které se obávaly, že by provozovatel sociální sítě Facebook mohl získat příliš velkou kontrolu nad peněžním systémem a narušit soukromí uživatelů. Facebook ve snaze získat souhlas regulátorů přejmenoval digitální měnu i digitální peněženku pro zpracování transakcí, radikálně omezil své plány a přemístil provoz Diem ze Švýcarska do Spojených států. Jako cíl si pak dal, že vytvoří takzvaný stablecoin, tedy měnu navázanou na americký dolar.

Meta nyní testuje svou digitální peněženu v Guatemale a v USA. Nadále ale čelí odporu skupiny amerických zákonodárců, kteří tvrdí, že firmě nelze důvěřovat při správě kryptoměn.

ČTK | byznysvcesku.cz

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr

Do hlavy těm pánům člověk nevidí, ale musí to být minimálně strašlivé pokušení moci, zkusit po mentálním, názorovém, intimním a časovém rozměru svých obětí ovládnout i jejich peněženky. No, nepovedlo se, žádný strom neroste až do nebe. Nepochybuji o tom, že vymyšleno to bylo dobře a dobře by to jistě i fungovalo. Bylo by to snadné, rychlé, komfortní. Akorát, až by jeden například začal mít nějaké nehezké, nekorektní, neschválené myšlenky a dokonce je třeba i projevil, bylo by náramně snadné mu krom nějakého toho profilu zatípnout i příjmy. To se sice děje už nyní, ale přece jen to stále není tak úplně snadné. Samozřejmě, na vašem soukromí nám záleží, ale věřte jim, že. Oni nám rozhodně nevěří a každodenní a často naprosto absurdní cenzura je toho dokladem. Mám takovou soukromou, silně zpátečnickou vizi. Tak nějak se mi zdá, že se možná alespoň v něčem a někteří vrátíme časem pokorně k tištěným novinám a psaným dopisům. Ale možná je to jen taková moje fantazie.

Michal Babinec
46 let, byznysmen

Jak tak už nějaký čas sleduji, je to vcelku zajímavý souboj obřího korporátu s vládami. Ta firma evidentně přerostla ve všech směrech běžný rozměr a začíná mít svůj podíl na moci, který nota bene chce dále navyšovat. Vlády se tomu brání, firma se střídavými úspěchy kličkuje a celé se to tak jako tak vzdaluje chápání běžného smrtelníka. Obrovský vliv Facebooku například na americké prezidentské volby ukazuje nejen na aktuální problémy, ale i na možné budoucí směřování celého konfliktu. Osobně bych předpokládal, že přes veškeré ideologické řeči o svobodě podnikání a informací bude i v západním světě už brzy tendence svázat takto mocný nástroj veřejného mínění regulacemi podle víceméně čínských vzorů. Jinak bychom tu jednoho dne také mohli mít namísto demokracie, případně liberální demokracie něco jako metademokracii.

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik

Vlastní kryptoměna největší sociální sítě světa je jedna věc a zdá se, že nikoli úspěšná. Co mne ovšem znepokojuje víc, je to, že přes veškeré proklamace se nadále daří jen velice omezeně bojovat ve virtuálním prostoru s dezinformacemi. Náš nový ministr vnitra naštěstí vyhlásil jasný boj všem dezinformátorům, ale bylo by potřeba ustanovit ideálně nějaký nadnárodní orgán kontroly internetového prostředí. Něco jako je OSN či WHO, ale pro digitální svět. Příští války za svobodu a demokracii se totiž nemusí odehrávat v nějakých zapadlých horách či pouštích na druhém konci světa, ale právě v kyberprostoru, který máme dnes už každý ve svém obýváku nebo dokonce telefonu u sebe. Kontrola a dohled jsou dnes již rozhodně nutné!