EKONOMIKA

Zvládnou české veřejné finance ukrajinskou válku?

Za první čtyři měsíce letošního roku hospodařila vláda se schodkem mírně přesahujícím 100 miliard korun. Jedná se o jedno z nejhorších dubnových plnění historie novodobé České republiky, přesto je po katastrofálním loňském roce patrné citelné meziroční snížení schodku, o více než 90 miliard korun.

Lukáš Kovanda

Na relativním zlepšení hospodaření státního rozpočtu má největší podíl popandemické nastartování ekonomiky. Loňské první čtyři měsíce roku vážně poznamenaly covidové uzavírky ekonomiky, které snížily daňové inkaso vlády, zatímco si vynutily dodatečné výdaje, například na programy podpory zaměstnanosti.

Zlepšení schodkového hospodaření státního rozpočtu má z menší části na svědomí také fiskálně úspornější politika Fialovy vlády v porovnání s Babišovým kabinetem. Vláda má i tak ve svých úsporách rezervy, což nejnověji demonstruje záměrem poskytovat mimořádnou dávku 5000 korun domácnostem s dětmi do osmnácti let, jejichž roční příjem v hrubém vyjádření nepřekračuje milion korun. Výplata takovýchto dávek je stále příliš plošným, málo zacíleným opatřením, čímž připomíná různé covidové dávky Babišovy vlády. Ty současná vláda ovšem odmítala coby příliš nákladné a plošné. 

Schodek v letošním roce nakonec dosáhne zhruba 350 miliard korun, tedy o 70 miliard více, než představuje nyní plánovaných 280 miliard. Důvodem je nejen nedostatečně úsporná fiskální politika Fialovy vlády, ale také a zejména nečekané výdaje související s válkou na Ukrajině a příslušnou imigrační krizí. 

Vláda však i přes nárůst celkového letošního plánovaného deficitu, k němuž dojde v rámci letní novelizace rozpočtového zákona, dokáže udržet své veřejné finance ve stavu, který nepovede ke zhoršení ratingu. Míní tak jedna ze tří světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s. Tak v pátek potvrdila České republice dosavadní rating a také výhled do nadcházející doby. Dlouhodobý korunový dluh Česka je tak nadále hodnocený na stupni AA, cizoměnový dluh pak na stupni AA-. Výhled je nadále stabilní. 

Hodnocení agentury, jejíž posudek bedlivě sledují finanční trhy po celém světě, je pro Česko v této zjitřené době samozřejmě příznivou zprávou. Pokud by došlo ke zhoršení ratingu, ba dokonce jenom výhledu, Česko by si ne mezinárodních trzích muselo půjčovat za vyšší úrok, než tomu bude takto. 

Nepříznivý dopad války na Ukrajině podle Standard & Poor’s Česko obstojně ustojí zejména z toho důvodu, že má nízký vládní i zahraniční dluh a zároveň disponuje objemově významnými devizovými rezervami. Agentura Standard & Poor’s vlastně říká, že česká vláda má stále „munici“ k tlumení nepříznivých ekonomických dopadů ukrajinské války, včetně rapidní inflace. Zároveň hodnocení agentury znamená, že tuzemské veřejné finance nejsou v rozvratu, jak mnozí současní vládní politici argumentovali – coby politici opoziční – hlavně na sklonku éry předchozí Babišovy vlády. 

Lukáš Kovanda, Ph.D. je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a hlavním ekonomem Trinity Bank.

Josef Kalina
67 let, strojní inženýr . Cítí se zklamaný

Mám k současné vládě své výhrady, ale jestli jí něco nezávidím, tak situaci, v jaké moc přebírala a v jaké aktuálně vládne. Mít rok, dva na nějakou konsolidaci, nastavení rozumných priorit a potom přijít takováto smršť katastrof, bylo by to těžké, ale nikoli zničující pro její obraz před veřejností. Takto je to doslova tanec nad propastí, uhýbání před jedním zlem za cenu uvolnění cesty tomu druhému. Svoji vinu na celé situaci nicméně stávající vládní establishment nese. Byli ty oni, kdo v rámci opozice hnali veřejnou debatu silnými slovy a silnými přirovnáními až na samu hranu přijatelného. Vím, nebyli první, ale jsou to oni, kdo nyní hořce sklízí ve vyhrocené situaci sklizeň svých dřívějších vyhrocených prohlášení, která se náhle a velmi rychle obrací proti nim. Neřekl bych ale, že je to jen smůlu či karma, jak by možná napadlo leckoho jiného. Je to šance. Šance zpokornět a přestat brát opozici jako někoho určeného k úplné politické a nejlépe i osobní likvidaci. Jestli má demokracie fungovat, musí existovat z jejích čelných pozic jiný odchod než “do tepláků či do márnice“. Aktuální politicko-mediální rétorika nicméně tento fatálně hloupý kolovrátek točí stále dokola.

Milan Šáda
46 let, posunovač u dráhy . Cítí se naštvaný

To bylo keců, že Babiš rozdává těm či oněm, že si je kupuje, že je populista, viď Fialo?! A jedeš v tom taky a na plný kule. A musí přijít cizí agentura, aby ti před celým národem řekli, že ty tvoje pindy o tom, jak nám Babišova vláda rozvrátila ekonomiku, jsou jedna velká lež. Tak teďka ji zas rozvracíš ty a pro normální, obyčejný lidi je ten rozdíl jenom v tom, že se maj daleko hůř. Však oni ti to taky spočítaj, neboj se!

Jindřich Kadavý
51 let, hudební pedagog a začínající politik . Cítí se vystrašený

Tedy dokázat v takovéto situaci snižovat schodek státního rozpočtu, byť složitě a pomalu, to je heroický čin. Mám velkou obavu, aby současná vláda neskončila podobně jako ta, v níž Miroslav Kalousek coby ministr financí předvedl excelentní tah na bránu při snižování státního dluhu, aby vzápětí všechny následující vlády tyto úspory úspěšně prohospodařovaly za současného plivání na strůjce jejich i našeho dočasného rozpočtového blahobytu. Snad se občané už poučili? Mám ovšem obavu, že až se toto nebo příští léto průměrný Čecháček dozví, že “kvůli Ukrajincům a Fialovi“ pojede jen k moři a už ne v zimě do Alp, máme tu populisty na koni coby dup. Opravdu se toho děsím.