Ropa, známá také jako „tekuté zlato“, je jednou z nejdůležitějších komodit přítomných v hlavních průmyslových odvětvích na světě. Používá se pro věci, jako jsou topné systémy v domácnostech, provoz vozidel a dokonce i elektřina, globální spotřeba ropy činí každý den neuvěřitelných 97 milionů barelů! Napadlo vás však někdy, odkud všechno toto „tekuté zlato“ pochází?
Ropa, která vznikla v procesu, který trvá miliony let, je fosilní palivo. Konkrétně, když se organické hmoty, jako jsou rostliny a zvířata, rozkládají pod zemí, mísí se s usazeninami v zemi. Po mnoho let vysoké teploty a tlaky tyto zbytky formují do ropy a plynu. Když se tedy na jednom místě tvoří velké množství ropy, vytvářejí „ropné zásoby“. Zásoby ropy jsou v podstatě odhadované množství ropy nacházející se v určité oblasti. Vzhledem k nesmírné hodnotě ropy spolu s jejím omezeným množstvím jsou tyto zásoby ropy velmi cenné a důležité pro každou zemi.
1. Venezuela – 303,806 Miliard Barelů
S více než 300 miliardami barelů prokázaných zásob ropy v roce 2021 drží Venezuela titul největších zásob ropy na světě! Většina této ropy se nachází v Orinockém pásu, který je na jižním konci východního povodí Orinoka v zemi. Tento pás je v současnosti největším ložiskem ropy na světě s odhadovanou kapacitou více než 200 miliard barelů!
Pokud jde o produkci ropy , je Venezuela mezi ostatními světovými lídry mnohem níže. Je to proto, že na rozdíl od mnoha jiných zemí na tomto seznamu je venezuelská ropa velmi těžká a její těžba vyžaduje velké investice do technologií, pracovních sil a rafinérií. Navíc, zatímco bývala jedním z největších vývozců na světě, ropný krach v roce 2015, politické nepokoje a následné problémy omezily potenciál Venezuely. Podmínky dosáhly minima v říjnu 2017, kdy země měla nejnižší těžbu ropy za 28 let. Zdejší dluh PDVSA nadále roste na téměř 35 miliard v roce 2021! Od roku 2020 Írán spolupracuje s Venezuelou na obnově a údržbě svých rafinérských zařízení, která, jak se zdá, zlepšují místní ropný průmysl.
2. Saúdská Arábie – 258 600 Miliard Barelů
Vzhledem k tomu, že ropa byla poprvé zasažena v Saúdské Arábii v březnu 1938 na ropném poli Dammam, je s podivem, jak rychle země pokročila v ropném průmyslu. Saúdská Arábie má k dnešnímu dni druhé největší prokázané zásoby ropy s 267,19 miliardami barelů. Zatímco tato rezerva je o slušnou rezervu menší než Venezuela, Saúdská Arábie produkuje více než dvojnásobek ropy s průměrnou produkcí přes 9 000 barelů denně v roce 2021. To je způsobeno tím, že většina venezuelské ropy je „extra těžká“ těžba je nákladná, zatímco saúdskoarabská ropa je mnohem nákladově efektivnější a ziskovější. Navíc s pomocí masivních konglomerátů, jako je Saudi Aramco, které pracují na těžbě ropy v regionu, je Saúdská Arábie také největším vývozcem ropy, který tvoří významnou část ekonomiky země .
3. Írán – 208 600 Miliard Barelů
Vzhledem k tomu, že pět největších nalezišť obsahuje více než 80 miliard barelů celkové ropy, má Írán třetí největší zásoby ropy na světě s 208,6 miliardami barelů. To je přibližně 16 % celosvětově ověřených zásob, které jsou důležitou součástí místní ekonomiky . Konkrétně Írán je již mnoho let v první desítce producentů a vývozců ropy a jen v roce 2021 měla země těžbu 2,5 milionu barelů denně. Írán má navíc plány investovat do roku 2025 ohromných 500 miliard dolarů do svého ropného sektoru v naději, že zvýší využití svých obrovských zásob. Íránská ropa zahrnuje více než 200 nádrží a 102 polí, z nichž 78 je v současné době aktivních. Zvýšené investice mohou z Íránu udělat špičkového hráče na globálním trhu.
4. Kanada – 170 300 Miliard Barelů
Jedním z nejdůležitějších ekonomických zdrojů Kanady je ropa. Obrovské zásoby ropy zařadily Kanadu mezi přední světové producenty i vývozce ropy. Více než 95 % těchto zásob se nachází v ložiskách ropných písků v Albertě, provincii, která obsahuje téměř všechny kanadské ropné písky a velkou část jejích konvenčních zásob ropy. Saskatchewan a Newfoundland mají také značné zásoby ropy a závody na výrobu ropy.
Historie ropného průmyslu v zemi lze vysledovat až do roku 1858, kdy James Williams vykopal první ropný vrt. Kanadský ropný průmysl se dostal do popředí souběžně s tím americkým. Kanada vyváží obrovské množství své ropy, přičemž jedním z jejích hlavních vývozních destinací jsou USA.
5. Irák – 145,019 Miliard Barelů
S prokázanými zásobami přes 140 miliard barelů k roku 2021 jsou irácké zásoby ropy čtvrté největší na světě. Vzhledem k různým politickým a ekonomickým otázkám, jako je vojenská okupace v zemi, však existuje určitá skepse, pokud jde o přesnost těchto čísel. Za tímto účelem odhady z různých zdrojů odhadují celkové zásoby ropy na 70 až 300 miliard barelů, v závislosti na tom, komu věříte. Jisté je, že tato ropa je primárně ve čtyřech velkých městech bohatých na ropu, Basra, Bagdád, Ramadi a Ba’aj.
Pokud jde o využití těchto zásob, Irák je poměrně vysoko jako 5. největší producent ropy s produkcí více než 4 miliony barelů denně v roce 2021. Tato masivní produkce, dosažená pouze částí iráckých polí , opouští většinu zásoby dodnes nevyužité. I bez většího využití země uspokojuje 94 % svých energetických požadavků, přičemž většinu HDP tvoří export ropy. Kromě toho má Irák plány do roku 2025 výrazně zvýšit svou produkci.
6. Kuvajt – 101 500 Miliard Barelů
Poslední země na tomto seznamu s prokázanými zásobami ropy přes 100 miliard barelů, Kuvajt , drží přibližně 8 % známých světových zásob ropy. Většina z toho se nachází v nalezišti Burgan, které je druhým největším konvenčním nalezištěm na světě a obsahuje přibližně 70 miliard barelů ropy. Tato oblast je aktivní již více než 65 let, stejně jako v případě mnoha dalších hlavních oblastí Kuvajtu. Kvůli tomu se země potýká s problémy při práci a udržování takto vyspělých polí a infrastruktury. Naštěstí Kuvajt, který spravuje Kuwait Petroleum Corporation (KPC), což je státní společnost, má nepřeberné množství společností, které pracují na těžbě, výrobě a vývozu této ropy. Takže i přes stárnoucí pole má Kuvajt slušnou produkci 2,5 milionu barelů denně, což z něj dělá 10. největšího světového producenta ropy. Ropný průmysl je navíc tak robustní a důležitý, že samotný vývoz ropy tvoří 90 % vládních exportních příjmů!
7. Spojené Arabské Emiráty – 97 800 Miliard Barelů
Spojené arabské emiráty (SAE) , známé svými obrovskými zásobami ropy a ekonomickou prosperitou, prokázaly zásoby ropy ve výši 111 miliard barelů. Z toho je většina (90+ miliard barelů) v Abu Dhabi , přičemž největším singulárním polem je pole Zakum s odhadem 66 miliardami barelů ropy. Díky těmto obrovským a vytěžitelným zásobám SAE produkují více než 3 miliony barelů ropy denně a jsou také pátým největším vývozcem ropy na světě. To se rovná asi 2,4 milionům barelů vyvezených každý den, což tvoří 30 % HDP země ! Pokud jde o budoucí růst, Spojené arabské emiráty stále nacházejí nové zásoby s nedávným objevem 22 miliard barelů v roce 2020.
8. Rusko – 80 Miliard Barelů
Rusko je největším producentem ropy v Evropě a patří mezi přední producenty ropy na světě s roční produkcí ropy asi 540,7 milionů tun. Rusko má osmé největší zásoby ropy na světě. Podle statistik poskytnutých ruským ministerstvem přírodních zdrojů v roce 2005 se prokázané zásoby ropy v oblasti východní Sibiře v Rusku odhadují na více než 4,5 miliardy barelů. Ministerstvo také uvádí, že celkové prokázané zásoby ropy v zemi jsou až 10,9 milionu tun. Velikost ropných zásob na západní Sibiři (kde se odehrává většina ruské produkce ropy) však není zcela známa. Odhady Wood Mackenzie tvrdí, že zásoby ropy na západní Sibiři mohou dosahovat až 2 bilionů barelů. Ropa patří mezi hlavní ruské exportní komodity, přičemž země, která je druhým největším vývozcem ropy na světě, vyváží asi 70 % své ropy.
9. Libye – 48,363 Miliard Barelů
Až do poloviny 20. století nehrála ropa významnou roli v růstu nebo ekonomice Libye. Teprve v roce 1959 bylo objevení velkých zásob ropy v Tripolitánii a Kyrenaice (části Libye) svědkem úplného pozitivního vzestupu ekonomiky i celkové životní úrovně v zemi. Od té doby země nashromáždila jedny z největších světových zásob a v současnosti má působivých 48,36 miliardy barelů prokázaných zásob ropy. Jedná se o největší zásobu ropy v Africe a zároveň sedmou největší na světě! Libyjský ropný průmysl, známý svými nízkými výrobními náklady a nízkým obsahem síry, je lukrativní a je celosvětově vyhledáván, zejména evropskými národy. Za tímto účelem si Libye udržuje stálou produkci několika set tisíc barelů denně a je jedním z největších dodavatelů ropy pro EU.
Zatímco Libye roste pomalým tempem, množství zásob působí pro zemi jako jakýsi dvousečný meč. Vláda musí současně pracovat na udržení aktivních polí, nalezení nových a rozvoji své infrastruktury, takže plné využití její ropy je pro Libyi docela skličující úkol.
10. USA – 47,107 Miliard Barelů
Těžba ropy v USA až do roku 2008 klesala, protože dosáhla vrcholu produkce v roce 1988 (v důsledku aljašské produkce). Poté se však od roku 2006 do roku 2020 opět zvýšila. Celková produkce ropy od roku 1970 do roku 2006 byla 102 miliard barelů, což je zhruba 5,5násobek poklesu prokázaných zásob. Od té doby, co ceny ropy dosáhly vrcholu v létě 2008, domácí produkce ropy vzrostla. Nejen to, ale v roce 2012 se produkce ropy zvýšila o 800 000 barelů, což je nejvyšší zaznamenaný roční nárůst od zahájení těžby ropy v roce 1859.
V Severní Dakotě a Montaně ropné břidlice produkují stále větší množství ropy. V dubnu 2013 byla těžba ropy v USA na více než 20letém maximu, poté se produkce blížila 7,2 milionu barelů denně.
Jak Dlouho Vydrží Naše Zásoby Ropy?
Vzhledem k tomu, že zásoby ropy jsou rozmístěny po celém světě, je určení přesného výpočtu poměrně obtížné. Je to proto, že existuje mnoho faktorů, jako je kvalita ropy a výrobní náklady. Při použití současné produkce a známých zásob v roce 2022 dávají nejpřesnější odhady světu 47 až 53 let, než se zásoby vyčerpají. Proto je důležité řídit spotřebu oleje a pracovat na hledání bezpečnějších alternativ!