Vlna se získává především z ovcí a je základním textilním vláknem, které se používá po celém světě. Ať už jde o oblečení, plátno, koberce nebo dokonce čalounění, vlna je životně důležitým zdrojem pro podporu mnoha průmyslových odvětví a povolání. Toto přírodní vlákno má mnoho výhod, například je biologicky odbouratelné, snadno se čistí a dokonce má přirozenou strukturu, která zachycuje vzduch, což je vynikající pro udržení tepla. Díky tomu má celosvětový vlněný průmysl působivou hodnotu více než 30 miliard dolarů, přičemž ročně se nakupují a prodávají přibližně 2 miliony tun vlny.
To však není příliš překvapivé, vezmeme-li v úvahu, že lidé pracují s vlnou již více než 10 000 let. První stopy po lidech pracujících s vlnou se datují až do doby 10 000 př. n. l. v době kamenné, kdy se vlákno pralo, tkalo a dokonce nosilo. O několik tisíciletí později si textilie získala celosvětovou oblibu a evropské země přivážely ovce z východu. Tato komodita, která svědčí o svých úžasných vlastnostech, je i nadále jedním z předních vláken používaných po celém světě. Jak již bylo řečeno, i když je to úžasný materiál s tak těžkými požadavky, kdo vyrábí všechnu tuto vlnu?
1. Čína – 333 624 Tun
Čína , která byla po mnoho let na druhém místě ve světové produkci vlny, udělala v posledních letech velký skok a stala se jasnou jedničkou v celosvětové produkci vlny. S produkcí více než 333 624 tun vlny v roce 2020 Čína představuje přibližně 19 % celosvětového příchytky vlny! Je to dáno významem textilního průmyslu v zemi a také přítomností velkých farem, které jsou ideální pro chov ovcí. Poptávka je překvapivě tak vysoká, že i přes obrovskou produkci je Čína také největším dovozcem vlny, která dovezla vlnu za více než 1,5 miliardy dolarů. V současnosti pochází 40 % jejich dovozu od druhého největšího výrobce, kterého Čína nedávno sesadila z trůnu, Austrálie.
2. Austrálie – 283 794 Tun
I když dnes nemusí být Austrálie největším producentem vlny, je Austrálie jednou z nejvýznamnějších zemí, pokud jde o trh s vlnou. Země produkuje 16 % světové vlny a je zdaleka největším vývozcem vlny na světě. To je možné díky velké výrobní oblasti, protože všechny regiony země kromě Severního teritoria jsou aktivně zapojeny do výroby vlny. Konkrétně mezi lety 2021 a 2022 bylo v Austrálii ostříháno celkem 71,6 milionu ovcí! Bonusem navíc pro australský vlněný průmysl je, že klima podporuje hvězdné australské ovce Merino, které jsou schopny produkovat velké množství jemné vlny, která je celosvětově vyhledávaná.
3. Nový Zéland – 151 192 Tun
Nový Zéland produkuje 8–9 % celosvětové produkce vlny a od poloviny 20. století je významným hráčem. Bylo to způsobeno vlnou na Novém Zélandu v roce 1951, která zaznamenala obrovský nárůst počtu ovcí a produkce vlny. S probíhající korejskou válkou v té době se USA snažily dovézt velké množství vlny, které Nový Zéland rychle zúročil. Ztrojnásobením cen vlny za několik dní země nashromáždila v nadcházejících letech neuvěřitelných 70 milionů ovcí, což z nich v té době učinilo významného hráče.
Jak však poptávka postupně klesala, počet ovcí na Novém Zélandu se za poslední čtyři desetiletí snížil o více než polovinu a odhady hovoří o počtu kolem 26 milionů v roce 2020. Ve spojení se skutečností, že mnoho ovcí se místo toho prodává zpracovatelům masa jejich použití pro vlnu, novozélandský vlněný průmysl pomalu upadá. Díky tomu, že se ovce stříhají asi dvakrát ročně, je naštěstí Nový Zéland stále jedním z největších světových producentů vysoce kvalitní vlny. Zajímavým faktem o vlně Nového Zélandu je, že je znatelně tlustší a hrubší než australská vlna kvůli faktorům, jako je klima, topografie atd. Častěji se tedy používá k výrobě koberců a přikrývek místo oděvů.
4. Turecko – 79 754 Tun
Turecko je známé tím, že má velmi vlivný a důležitý textilní a oděvní průmysl, což je důkazem jeho velkého podílu na světovém vývozu oděvů. Jelikož vlna je jedním z předních vláken používaných na tomto trhu, Turecko musí uspokojit jejich poptávku velkou produkcí vlny. V roce 2020 tak Turecko vyprodukovalo 79 754 tun vlny, což odpovídá 4 % celosvětové produkce. Místní vlněný průmysl je tak velký, že zahrnuje více než 35 000 textilních společností a nespočet pracovních míst v celém procesu zpracování a výroby. Kromě toho se očekává, že produkce vlny v Turecku od roku 2009 neustále roste.
5. Spojené Království A Severní Irsko – 70 967 Tun
Spojené království má dlouhou historii a je jednou z prvních zemí, kde se vlna stala „populární“. Dovážet ovce ze Středního východu během Medieval Anglie , vlna byla hlavní tlak na průmysl mezi 13. a 15. stoletím. Během dalších událostí, jako byla stoletá válka , se v těchto oblastech Spojeného království a Severního Irska objevili různí zruční tkalci , kteří jsou stále známí tím, že mají jedny z nejlepších výrobců látek. Paralelně s tím rostl i počet farmářů, díky čemuž v současné době ve Spojeném království žije kolem 45 000 chovatelů ovcí a 34 milionů ovcí a produkuje se neuvěřitelných 70 000 tun vlny ročně.
6. Maroko – 58 839 Tun
V Maroku je vlna důležitou komoditou, která se používá v různých textilních průmyslech v zemi. Ať už jde o výrobu tradičních koberců, oděvů nebo dokonce stanů, Maroko má významný trh s vlnou. Díky této poptávce produkce vlny za posledních 40 let neustále roste. Vzhledem k tomu, že země produkovala v roce 1977 přibližně 11 000 tun vlny, počet se zvýšil více než pětkrát, přičemž současné číslo je těsně pod 60 000 tunami. Díky robustním interním požadavkům je Maroko na seznamu vývozu vlny mnohem níže, protože většina vláken se používá v samotné zemi.
7. Írán – 58 372 Tun
Írán je zodpovědný za 3 % celosvětové produkce a je velkým producentem vlny s mnoha nevyužitými potenciály. Je to proto, že íránská vlna je známá tím, že je poměrně hustá, takže je ideální pro použití na koberce a silnější tkaniny. I s takovým potenciálem je však íránská vlna často opomíjena, protože ovce jsou využívány pro maso místo toho, aby byly stříhány pro vlnu. Navíc problémy s vodou v mnoha oblastech způsobily, že praní vlny (důležitý krok) je mnohem složitější, což negativně ovlivňuje výrobu. Naštěstí se Íránu stále daří produkovat stálé množství vysoce kvalitní vlny, která podporuje krásné ručně vyráběné koberce tkané v regionu.
8. Rusko – 51 660 Tun
Podle údajů z roku 2020 je Rusko na 8. místě na seznamu zemí s nejvyšší produkcí vlny a produkuje přibližně 50 000 tun vlny. Tato produkce je podporována dynamickým souborem farmářů od jednotlivců s až 1000 ovcemi a velkých zemědělských jednotek, které mohou obhospodařovat až 25 000 ovcí. Podle odhadů by se celkový počet ovcí v Rusku pohyboval kolem 25 milionů, přičemž slušných 60 % tvořily ovce Merino, které jsou známé svou jemnou vlnou. Jak již bylo řečeno, zatímco ruský vlněný průmysl je poměrně robustní a mnohostranný, ve skutečnosti se za posledních 30 let znatelně snížil. Je to proto, že za Sovětského svazu, asi před 30-40 lety, bylo Rusko masivním dovozcem vlny a zpracovávalo v té době kolem 175 tun, aby dodalo oblečení pro komunistickou armádu. S pádem Sovětského svazu se však vlněný průmysl zhroutil a země v současné době pracuje na obnově a expanzi.
9. Jižní Afrika – 47 287 Tun
Africký tovární dělník na montážní lince navíječe útku v Johannesburgu v Jižní Africe
I když je Jihoafrická republika na seznamu 10 nejlepších, má dlouhou historii s vlnařským průmyslem. Byl to první region, který správně začal vyrábět kvalitní oblečení, když byly na Cape koncem 18. století přivezeny ovce Merino. Od té doby se v tomto regionu rozvinul prominentní vlněný průmysl, který je nyní známý svou jedinečnou „Cape Wool“. Tato vlna je zastřešující termín pro vlnu vyráběnou v Jižní Africe a je známá tím, že má několik variací s různou jemností. Je pozoruhodné, že tato vlna je méně elastická než její australský protějšek, což z ní činí ideální vlákno pro použití v šálách a punčochovém zboží. Díky tomu je poptávka po jihoafrické vlně poměrně vysoká a země má silný a stabilní vlněný průmysl.
10. Indie – 45 844 Tun
Indie produkuje přibližně 45 844 tun vlny, podle statistik z roku 2020, což představuje 3 % celosvětové produkce. Překvapivě, na rozdíl od mnoha jiných zemí na tomto seznamu je většina (85 %) indické vlny mnohem drsnější, díky čemuž je definována jako „kobercová“ a většinou se používá na koberce. Tento velký průmysl podporuje indická populace ovcí čítající přibližně 64 milionů ovcí, což je třetí největší na světě. Jak již bylo řečeno, důvodem, proč Indie není na tomto seznamu výše, i když má tolik ovcí, je to, že místní trh produkce skopového masa je často kladen na vyšší prioritu.
V číslech se produkce skopového masa za posledních 15 let více než zdvojnásobila, zatímco produkce vlny zůstala víceméně stejná. Velká část vlny se navíc vyváží, zatímco místní poptávku uspokojuje dovoz z takových míst, jako je Austrálie a Nový Zéland. Naštěstí, když indická vláda přijala iniciativy ke zlepšení kvality a konkurenceschopnosti země na trhu s vlnou, bylo spuštěno mnoho programů, které, jak se zdá, naznačují trajektorii růstu indické vlny.
Vzhledem k tomu, že tolik zemí produkuje jedinečné druhy vlny s různými klimatickými podmínkami, vyvstává společná otázka, kdo vyrábí nejlepší vlnu. Protože je australská vlna Merino již mnoho let významným hráčem a má správnou teplotu, vlhkost, půdu atd., je uctívána jako nejjemnější a nejměkčí vlna na světě. Tato vlna, vyrobená z australských ovcí Merino, je ideální pro jemné oděvy az tohoto důvodu je významným importovaným produktem pro mnoho zemí.