Měny jsou pro své země jedinečnou formou národní hrdosti, která odráží nejen živost místní ekonomiky, ale i postavení národa ve světě. Pohled na některé z nejsilnějších měn po celém světě skutečně odhaluje fascinující historii, bohatství zdrojů a hlavní obchodní centra. Od konce roku 2022 patří zde uvedené měny k nejhodnotnějším na světě.

1. Kuvajtský Dinár

Kuvajtský dinár , jedna z trvale nejsilnějších světových měn, je široce vyhledávaný. S 1 dinárem, který se rovná zhruba 3,27 USD , je kuvajtská měna skutečně velmi cenná. Kuvajt je domovem velkých zásob ropy, ekonomiky s vysokými příjmy a nízké míry nezaměstnanosti a jeho ekonomika přestála regionální konflikty, včetně války v Perském zálivu v roce 1990.

2. Bahrajnský Dinár

Bahrajnský dinár je velmi podobný svému kuvajtskému protějšku a skutečně oba národy tvoří součást Perského zálivu a jsou bohaté na zásoby ropy. Jeden bahrajnský dinár vyjde kolem 2,65 USD , což z něj činí jednu z nejsilnějších měn Blízkého východu . Stabilita dináru, atraktivní místo pro zahraniční investice, zaznamenala zájem z mnoha světových trhů.

3. Ománský Rial

Ománský rial je další blízkovýchodní národ, který přitahuje pozornost pro svou silnou hodnotu. Další národ bohatý na ropu, Omán , byl po staletí důležitým obchodním centrem jak pro svou geografickou polohu, tak pro své vyhledávané nerostné zdroje. V současné době se 1 Rial bude rovnat přibližně 2,60 USD a jeho těsné navázání na americkou měnu mu pomáhá vyrovnávat kolísání hodnoty.

4. Jordánský Dinár

Portrét jordánského krále Abdalláha II bin Al-Husseina z jordánských bankovek 50 dinárů (2008).

Ačkoli Jordánsko (nebo Jordánské hášimovské království) zažilo násilí a politickou nestabilitu, národní měna zůstala relativně stabilní. S jednou z nejsilnějších hodnot v regionu Středního východu je 1 jordánský dinár v současnosti zhruba roven 1,41 USD UD . I když není Jordánsko národem bohatým na přírodní zdroje, je oblíbenou turistickou destinací a uzavřelo několik výhodných obchodních dohod se západními zeměmi.

5. Britská Libra Šterlinků

Spojené království je jednou z mála evropských zemí, které nepoužívají měnu EURO, a její libra šterlinků skutečně musela projít řadou nestabilních ekonomických a politických období. Nejturbulentnější časy byly během nedávného hlasování pro brexit a dlouhého období nejistoty před konečným vystoupením Spojeného království z Evropské unie. Navzdory tomu si libra šterlinků stále dokázala udržet vysokou obchodní hodnotu a 1 libra se rovná přibližně 1,21 USD . Kromě toho je libra šterlinků čtvrtou nejobchodovanější měnou na světě.

6. Kajmanský Dolar

Kajmanské ostrovy, které se nacházejí v Karibském moři, se staly známými jako daňový ráj a postupně vyrostly ve významné finanční centrum. Téměř na stejné úrovni jako americká měna, 1 kajmanský dolar se rovná zhruba 1,20 USD a je snadno použitelný mnoha americkými i světovými turisty. Kajmanské ostrovy a jejich oběh jsou skutečně s nízkými daněmi a blízkou vazbou na americkou měnu již nějakou dobu atraktivním a lukrativním místem pro investory.

7. Euro

Oficiální měna 20 členských států Evropské unie (nyní včetně Chorvatska od 1. ledna 2023) EURO bylo zavedeno 1. ledna 2002. EURO je po americkém dolaru druhou nejobchodovanější měnou na světě. téměř na stejné úrovni se svým americkým protějškem. V současné době se 1 EURO rovná přibližně 1,07 USD a je jedním z nejstabilnějších, nejživotaschopnějších a nejflexibilnějších trhů na světě. Experiment eurozóny s cílem nahradit národní měny mnoha evropských národů se skutečně ukázal jako jeden z nejlepších příběhů o úspěchu ekonomiky 21. století.

8. Švýcarský Frank

Švýcarský frank je jednou z nejstabilnějších a nejživotaschopnějších měn v Evropě, která je v současnosti téměř na stejné úrovni jako americký dolar. Ke konci roku 2022 se 1 frank rovná zhruba 1,07 dolaru USD a vzhledem k historické neutralitě a politické stabilitě Švýcarska se kladnější růst očekává pouze pro švýcarskou ekonomiku. Hospodářská politika Švýcarské národní banky, sedmá nejobchodovanější globální měna, zajistila franku vysoké hodnocení a obchodní hodnotu.

9. Americký Dolar

Americký dolar , nejpoužívanější měna na světě a jediná měna, se kterou se srovnávají všechny ostatní, dominuje financím a globálnímu obchodování. V oběhu od roku 1792, neuvěřitelně, pouze 30 % amerických dolarů v oběhu se skutečně používá v kontinentálních Spojených státech . Mnoho dalších měn na tomto seznamu je skutečně navázáno na americký dolar, což naznačuje jeho široký vliv a globální hodnotu.

10. Bahamský Dolar

Na základě parity s americkým dolarem vstoupil bahamský dolar poprvé do oběhu v roce 1966 a slouží malému ostrovnímu státu Bahamy. Další destinací, která je považována za daňový ráj, jsou Bahamy, které jsou hlavní turistickou destinací a přitahují mnoho zahraničních investic díky vysoké hodnotě své měny. Navzdory několika přírodním katastrofám zůstala bahamská ekonomika stabilní a její parita s americkým dolarem jí pomohla překonat období nejistoty.

By admin

Related Post